Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@ealex: povestirile vanatoresti sunt alea de se bazeaza pe imaginatie. Eu am adus poza pe care mi-a dat-o omul si, la fel, detaliile pe care mi le-a oferit. Ai in fatza rezultatul si ai in fata faptele: masina luata de 1 an, exploatata in regim normal (fara mers cu 100 la ora pe camp si alte lucruri pe care sut convins ca nu le face nici unul dintre noi cu masina proprietate personala) si care a ajuns asa in urma unei defectiuni tehnice, in timp ce se deplasa cu 80 km/h.
Recunosc, mai multe detalii nu am. Ce am vrut sa subliniez sunt cuvintele omului: "sa nu mai aud de OPEL".
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stimate domn ... turatii Wink

Sunt de acord 100% cu parerea dumnevoastra, si dealtfel intr-un fel sau altul o completeaza pe a mea.

Cu acel AUDI va rog sa ma credeti ca a fost un caz cat se poate de real. Prietenul meu a banuit din prima vreo manarie de pe la noi, insa eu am dat acest exemplu ca se poate intampla si la case mai mari, nu neaparat Opel.

Si da, stiu si eu o gramada de Ascona, Kadet sau alte modele antice, care dupa ce ca au 20-30 de ani, si le iasa rugina prin toti porii, inca merg si eu sa i-s rupa vreunul in doua inca nu am auzit. Nu am auzit de vreo dacie de asta de nu se vede de sacii care ii pun astia pe ele, apoi de altceva.

Si aici vine parerea domnului ealex, care pune punctul pe I ...

ealex a scris:
Ironic e ca felul in care ai prezentat-o tu suna a povestire vanatoreasca.
Daca vrei sa nu fie asa, prezinta detalii, exact ce s-a intamplat, ce partea a puntii spate s-a rupt? Poze eventual?
.......
Serios vorbind, daca masina are vreun defect de fabricatie periculos, care e acela? Cred ca multa lume e interesata de acest lucru...

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca depinde intr-o buna parte cate impresii asculti despre o marca .
Daca-l intrebi pe finul meu care are un g Y17DT si care nu i-a schimbat nimic in afara de consumabile si care la un moment dat vreo 1000 de km a mers cu doua tipuri de ulei ( aq completat cu OMV ) o sa-ti zica ca opelul e masina extraordinara .

Daca ma intrebai pe mine acu' cativa ani cand conduceam o calibra exploatata de unchi-meu la marea batjocora iti spuneam ca e o maisna buna .
Acuma din prisma experientelor cu caseta de directie la bertone care curge pe la semering din cauza GROPILOR , in conditiile unei exploatari batranesti prin oras , va zic ca opelul e o masina de unica folosinta .

Mi-a povestit cineva din sistemul de dealeri Opel , de un kalos la buc. care a iesit pe poarta dealerului si la primul semafor i-a sarit biela si i-a crapat blocul motor . Avea 30 de km masina .
Sau va povestesc de un fost prieten cu un A 4 1.8 T cumparat in 96 care dupa 4 luni i-a sarit si lu' asta biela prin bloc.

Se intampla peste tot de-astea .
O singura chestiune am de contrazis aici : Nu mai spuneti ca Opel e o masina ieftina . Ca nu e.Nici la cumparare si nici la intretinere
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:O singura chestiune am de contrazis aici : Nu mai spuneti ca Opel e o masina ieftina . Ca nu e.Nici la cumparare si nici la intretinere


Stimate coforumist,
Ne poti spune si de ce spui asta ? Cool

Eu am avut inainte Audi, BMW ... si pot sa iti spun cu mana pe inima, ca preturile la Opel sunt cel putin la jumatate, ca sa nu vorbim de Renault, unde te e jaf la drumul mare.

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
masina a fost cumparata de noua de la un dealer sua a fost la mana a doua cu "20.000 km"?
la noi in targoviste marea majoritate a masinilor care vin din afara ori au fost lovite ori au kilometrajul dat inapoi!
cele care au fost lovite sunt reparate superficial pe dedesupt, uneori am vazut cazuri unde sunt reparate cu ciocan, cleste pocnituri si chit de fibra, doar pe exterior punandu-se accent, ca sa ia ochiu
daca era o dacie luata de rugina mai credeam, dar refuz sa cred ca un astfel de opel (2005 generatie), ar avea un asemenea defect

ps: la o masina, chiar si dacie nu cred ca poti rupe ceva la 80km/h, doar daca cu viteza asta iei curbele si ai norocul ca masina sa nu se rastoarne, dar nici asa nu prea as crede la opel
chiar daca se confirma, voi ramane tot la opel, daca e sa mori cred ca poti muri si cu volvo (au fost cazuri nu?)
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:
bertone a scris:O singura chestiune am de contrazis aici : Nu mai spuneti ca Opel e o masina ieftina . Ca nu e.Nici la cumparare si nici la intretinere


Stimate coforumist,
Ne poti spune si de ce spui asta ? Cool

Eu am avut inainte Audi, BMW ... si pot sa iti spun cu mana pe inima, ca preturile la Opel sunt cel putin la jumatate, ca sa nu vorbim de Renault, unde te e jaf la drumul mare.

Cu respect,
Mircea !


Pai s-o luam asa :
- clapeta acceleratie - 2200 lei
- caseta directie - 3000 lei
- bara spate + ornament - 1800 lei ( fata TVA )
- termostat - 500 lei ( nu e original )
- debitmetru - 850 lei

in afara de termostat restul sunt preturi la piese de origine la masina mea schimbate de-a lungul timpului ( in afara de caseta si debitmetru pt care m-am informat doar ) . Cumti se par ? Scumpe , ieftine ? Nu compara cu astra F.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ar fi intersant sa ne dea cineva niste preturi la:

- AUDI A4
- BMW seria 3
- PEUGEOT 307/407
- RENAULT CLIO

Nu stiu de ce, sunt foarte convins ca preturile sunt mult mai mari ... Wink

Deci eu unul comparatia o fac cu alte masini de la concurenta, nu stiu cum o faci tu ?! Embarassed

Cu respect,
Mircea !
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Deja se deviaza de la subiect.

Pana cand masina aceea nu este supusa unei expertize tehnice nu va stii ce a avut concret.

Se poate ca masina sa fi avut un defect de fabricatie care nu a fost descoperit la timp sau sa fi suferit vreun mic incident de care proprietarul sa nu stie ....

Au fost cazuri si la case mai mari de airbaguri care nu s-au declansat, masini cu tendinte piromane, samd.

Omul pur si simplu "a avut ghinion"....
Dar de la asta sa ajungi sa blamezi o marca si sa incepi sa faci comparatii fortate e cam aiurea.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:Ar fi intersant sa ne dea cineva niste preturi la:

- AUDI A4
- BMW seria 3
- PEUGEOT 307/407
- RENAULT CLIO

Nu stiu de ce, sunt foarte convins ca preturile sunt mult mai mari ... Wink

Deci eu unul comparatia o fac cu alte masini de la concurenta, nu stiu cum o faci tu ?! Embarassed

Cu respect,
Mircea !


Ai auzit ? Comparatii fortate ....Eu unul nu compar cu BMW ca e fortat ci cu Skoda - Toyota - chiar si VW . Compara si discutam . Eu am facut asta deja .
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am un prieten ramas orfan de ambii parinti in urma unui accident petrecut acum 2 ani.
masina cu pricina este un mercedes clasa e, aproape nou; tatal conducea, a iesit in depasire fara sa aiba loc suficient crezand ca mertzu are puteri supranaturale ... nu a avut rezultatul vazut chiar de fiul lor de pe bancheta din spate ... ambii pasageri din fata au muscat din bord/volan, ulterior deschizandu-se airbag-urile.
poate daca nu s-ar mai fi deschis deloc ar fi fost mai bine, numai zic daca s-ar fi deschis cand era cazul
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Domnule bertone, imi cer scuze si ma retrag din discutie ptr ca mergem pe langa subiect, si in definitiv si la urma urmei oricum fiecare ramane la parerea lui indiferent de ce incearca celalat sa il convinga Wink Eu raman la parerea mea ca Opel este masina buna, ieftina, sigura ... si o respect pe a dumnevoastra ca nu ar fi asa Embarassed

Multa sanatate, si sute de mii de kilometrii fara probleme,

Cu respect,
Mircea !

==============================================================================

End off topic !
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Problema puntii de spate este identica cu a unui fotbalist de la Steaua care a avut acelasi tip de habitaclu dar cu emblema WV. Nu cred ca este o pata pe obrazul Opel ci mai de graba a fabrici constructoare. Opel ca marca de la Adam Opel cu prima bicicleta pana in prezent are un deviz important SIGURANTA LA VOLAN. Opel nu era asa apreciata in Germania daca avea un sasiu prost inchegat. Am analizat imaginea si cred ca a fost groaznic mai ales ca este avariata in proportie de 70%. Este pacat ca prietenul tau a renuntat la Opel si mai ales are reticenta la aceasta marca si sper ca sa se razgandeasca. In locul lui as trimite expertiza la Opel GMBH pentru analiza si mai ales autoturismul l-as lasa acolo o perioada pentru teste. Imi pare rau pentru el pentru ca stiu cum este sa nu te poti apropia de un model recent Opel din cauza preturilor ca sa nu vorbim de costurile finale ale unui leassing. Confused
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cu ce sa incep?
Cu un megane 2 diesel. cumparat din reprezentanta la pranz, plecat la brasov ( acolo e sediul firmei) pe DN I-a cazut motorul.
Cu un Audi A4 care, aflat in garantie, n-a putut frana si a facut zob o masina la semafor? Ambii soferi despagubiti de VAG?
Cu un Golg 5 caruia la 5.000 KM i-a cazut nu's ce la ulei? cred ca pompa...
Sau cu opelul meu caruie la 18.000km. i-am schimbat placutele si, mergand la fel ca un prieten, el le schimba la 35.000?
Sau cu dacia veche din fata blocului, la care dupa 4 ani si 40.000KM i-am segmentat motorul si, dupa 10 ani, caroseria este zob?
Toate au probleme, indiferent de cat de riguros e quality check.
testele de calitate se fac statistic. se opreste o masina din lot, aleasa la intamplare ( de fapt nu chiar, e un algoritm care spune ca in functie de numarul de bucati din lot trebuie sa iei atatea bucati) la care se verifica tot.
daca aia e ok, se vinde lotul.
daca aia nu e ok, se vinde in tari bananiere.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris: ... daca aia nu e ok, se vinde in tari bananiere.



Si uite asa, stimatul coleg AcidMan, a pus punctul pe I si cred ca a spus tot ce era de spus Twisted Evil

Cu respect,
Mircea !
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Foarte naspa cu H-ul acela, dar vad ca Samovarul a tacut milc.
Stiam si eu un caz de Citroen care la un concurs (cursa auto) a ramas fara puntea spate, la fel si un golf 4 sau 5 cind a iesit din service Very Happy
Ma surprinde sa aud si de A4 atitea lucruri naspa..
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:Cu ce sa incep?
testele de calitate se fac statistic. se opreste o masina din lot, aleasa la intamplare ( de fapt nu chiar, e un algoritm care spune ca in functie de numarul de bucati din lot trebuie sa iei atatea bucati) la care se verifica tot.
daca aia e ok, se vinde lotul.
daca aia nu e ok, se vinde in tari bananiere.


App de Dacie , ce zici de a mea care am cumparat-o noua in 95 si papa ulei din fabrica ? Sau care a ruginit toata dupa 2 ani ? Ce control de calitate , tata Laughing
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Ma surprinde sa aud si de A4 atitea lucruri naspa..


Si cate ti-as mai putea povesti despre A6 ...

Are un amic al meu, si pana la 170.000km a schimbat deja, cam tot ce se putea schimba pe masina aia in afara de cutia de viteze ... caseta directie, instalatie aer conditionat, electromotor, senzor ABS, turbo (cica au o problema gentica), pompa de ulei si de acolo in final set motor complet de reparatie 1, ptr ca un piston i-a facut uzura in bloc, si a fost nevoit sa apeleze la o alezare ... sincer va spun, mie unul mi s-a acrit de cate probleme a avut prietenul meu cu masina aia ... si nu le-am pus pe cele electronice, sau legate de instalatia audio, si un condens idiot care il face in zona in care este mufa care intra la soobwoofer ... m-am plicstisit sa ii tot curat mufa aia si sa ii dau cu spray de contact ...

Cu respect,
Mircea !
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
A4/ cutie automata. a trebuit vanduta pt ca reparatia ar fi insemnat inlocuire cutie.
nu cred ca are 10 ani masina.
dar sa ne rezumam in a ctritica masini noi. Asta pt ca in 10 ani sau in 170.000 km se pot intampla multe
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:

Exista merci consacrate se confrunta cu probleme similare
Eu zic sa asteptam un raspuns oficial din partea RAR sau ma rog a unei autoritatii competente


Va dau eu exemplu de marca consacrata care are probleme la puntea. Citroen!!!
La modelul Xsara, din trei masini, la doua din ele s-a rupt puntea. Cu toate ca reviziile au fost facute intotdeauna la service-ul lor (ATS Citroen) in limita celor 10.000 km.
Adevarat ca sunt masinile de la firma, dar totusi...
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stimate AcidMan ...
Masina (A6) a fost luata nou nouta in 2004, dupa 40.000km i-a picat caseta, pe la 70.000km turbo, pe la 100.000km pompa de ulei ... etc ...

P.S. Precizez ca ceea ce spun, nu este un atac la marca, mai ales ca ptr mine Audi reprezinta in continuare varful tehnologiei germane, este doar un exemplu ca se poate si la case mai mari, si defapt cam la orice producator.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR