Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salutare...deoarece am de ceva timp probleme am decis sa schimb radiatorul de apa...imi poate da cineva ceva sfaturi legate de schimbarea acestuia?...mentionez ca am AC si nu am nici o idee cum sa il scot de pe masina.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
https://postimg.org/image/941tr81xj/
Ai PM.

Daca poti face un miniTutorial poate vor mai fi colegi care vor sa schimbe.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Colegi colegul vrea niste sfaturi de la cineva care a facut aceasta operatie.

Dupa cum se vede si in link... la inceput bara fata se scoate. (apasa pe imagine sa se mareasca)
Ce nu stiu daca cel de AC trebuie scos cu totul sau numai desfacute niste suruburi care sunt prinse de cel de apa.

Daca trebuie desfacut si cel de AC mare grija la garnituri, un coleg de munca cand la montat, nu la montat bine si cand a bagat freon ia iesit freonul pe la garnituri.


Ultima modificare facuta de T.ion la Lun 01 Aug, 2016 10:40 am, modificat de 2 ori in total
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
colegi da as avea nevoie de niste sfaturi de la cei ce au facut aceasta operatie, care se pare ca e una mai laboriasa, cel putin decat la vectra b pe care am avut-o in trecut. am capre pe care sa urc masina cand voi face aceasta operatiune ca sa am acces dedesupt. Sincer nu as vrea sa desfac si radiatorul de aer.
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut. In 2011 am plesnit masina dar n-am avariat decat in zona de plastic radiatorul de racire apa. Pentru al lipi, normal ca a trebuit sa-l demontez. Am demontat intercoolerul si pe cel de apa. Le-am demontat cu grija fara sa umblu la cel de clima. Si asa am si facut neumbland la acest radiator pentru a nu pierde freonul. Masina nu am suspendat-o. Am demontat bara fata, farul stanga, si apoi furtunele de conectare radiatoare apa si intecooler. Mai sunt cei 2 suporti de sub radiator ce se prin pe cadru motor.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
colegi am gasit aceasta explicatie pe un forum strain...ce parere aveti?...cica nu necesita sa dai bara jos doar farurile
Ok most of these have a/c, this is not the easiest job to do at home as the radiator needs to be removed from the bottom, so the car really needs to be on a ramp.
1/ remove the front bumper cover
2/remove headlights
3/drain radiator
3/undo a/c dryer bolts
4/remove radiator top mount springs
5/unplug coolant module
6/undo coolant hoses
7/undo lower mounts lower out radiator
I hope this helps, regards vauxdoc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La z18xe nu exista intercooler.
Eu am vazut la un y22dtr demontat intercooler + radiatorul de antigel fara a misca din loc radiatorul de ac... s-au desfacut suruburile care tineau radiatorul ac de celelalte 2, apoi a fost scos in sus...
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
De acord cu jgyprime. Eu am schimbat de curand radiatoru. Dar la mecanic,odata cu schimbarea motorului. Odata ce dai jos ventilatoarele iti poti face o idee.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bara jos la Vectra C e cea mai mica problema. E o chestiune de 5 minute. Farurile nu le poti da jos, fara sa demontezi in prealabil bara. Sau e fffff greu, cu cheia fixa pe dupa bara. Cel putin la facelift.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
multumesc tuturor pentru sfaturi...am facut inlocuirea si am sa fac si un minitutorial al operatiei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR