Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare...cum de ceva vreme aveam o problema cu radiatorul am decis ca e tipul sa il schimb ca faceam si schimbul placutelor si a discurilor .
Scule necesare: cleste autoblocant, surubelnite in torx imbus dreapta. Daca aveti scule pentru scoaterea clemelor vor fi si alea folositoare.
Trebuie data bara de fata jos. Are 2 suruburi pe fiecare aripa apoi are 2 cleme in zona farurilor si 4 cleme sum masina. Cele de sub masina sunt un soi de dibluri in care intra un miez de plastic. Mi-au dat ceva batae de cap. O data scoase suruburile se trage usor din fiecare partepana se declipseaza apoi se trage in fata, dar nu inainte de a deconcta mufa ventilator si senzor temperatura.
Radiatorul se va scoate pe dedesupt deci trebuie sa aveti masina pe o rampa sau pe capre (varianta mea)
Se goleste radiatorul prin vana de golire

Radiatorul are 2 brate dedesupt ce trebuiesc scoase din suruburi, dar nu inainte de a asigura atat radiatorul de apa cat si cel de aer cu niste sfori de tragar.

Dupa ce ati desfacut suruburile radiatoarele raman suspendate in sfori. Trebuiesc scoase furtunele fie inaintea scoaterii suportilor fie dupa, cum doriti. O data ce ati desfacut suportii veti utea trage de radiator de aer ca sa desfaceti suruburile care il prin de cel de apa

Inclinati putin radiatorul ca sa scoatei si apa din el inainte de a-l scoate.
Dupa ce se scot suruburile radiatorul v-a iesi pe dedesupt ramanand suspendat cel de aer

Se pune ventilatorul de pe cel vechi pe cel nou. Apoi se monteaza in sens invers demontarii.
Nu uitati de tampoanele de sus cand mutati radiatorul

Totodata cand remontati suportii va trebui sa impingeti in sus destul de tare asa ca aveti grija la suruburi sa le puneti drepte

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Interesant...
Eu am vazut la o vectra c, y22dtr (si la diesel stie toata lumea ca e aglomerat compartimentul motor) scos pe sus...
Poate din cauza lipsei intercooler-ului la benzinare merge scos si pe jos...

Foarte bun tutorialul, felicitari.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR