Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Una are 8 valve si cealalta are 16 valve.
Serios acuma, nu cred ca au mai pus pe un motor INCA 8 valve fara sa obtina nimic in plus la caii putere.
Sigur datele pe care le ai sunt corecte ?
Care sunt codurile de motor la care te referi? Cumva Z19DT si Z19 DTH ?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
ASiRalucaNicolae a scris:Salut baieti! Nu stiu daca aici trebuia pusa intrebarea,dar sper sa nu gresesc. Intrebarea mea este: Care este diferenta intre Astra h 8v 88Kw 120 cp si Astra h 16v 88kw 120cp? Astept un raspuns. Multumesc anticipat.

Dacã dai niște coduri motoare, la care faci referire(tu nici mãcar cilindreea n-o precizezi... Embarassed ), putem afla niște detalii...altfel vorbim discuții(ca și cum comparãm mere cu pere...la piațã).
  • ASiRalucaNicolae

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Acidutzu a scris:Una are 8 valve si cealalta are 16 valve.
Serios acuma, nu cred ca au mai pus pe un motor INCA 8 valve fara sa obtina nimic in plus la caii putere.
Sigur datele pe care le ai sunt corecte ?
Care sunt codurile de motor la care te referi? Cumva Z19DT si Z19 DTH ?

Z19Dt si z19dtj
  • ASiRalucaNicolae

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2019

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:
ASiRalucaNicolae a scris:Salut baieti! Nu stiu daca aici trebuia pusa intrebarea,dar sper sa nu gresesc. Intrebarea mea este: Care este diferenta intre Astra h 8v 88Kw 120 cp si Astra h 16v 88kw 120cp? Astept un raspuns. Multumesc anticipat.

Dacã dai niște coduri motoare, la care faci referire(tu nici mãcar cilindreea n-o precizezi... Embarassed ), putem afla niște detalii...altfel vorbim discuții(ca și cum comparãm mere cu pere...la piațã).

Z19DT si Z19DTJ
Skip ads

  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Se pare ca ambele amandoua au 120CP ... doar ca una ii obtine la 3.500 rpm si cealalta (cu 16 valve) la 3.250 rpm.
Parerea mea este ca a fost o strategie de marketing, deoarece motorul cu 16 valve a fost montat in special pe variantele full options (informatie luata de pe alt forum).
Altceva nu mai stiu, poate are cineva una din motorizarile astea si stie mai multe.
  • ASiRalucaNicolae

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Acidutzu,hai sa iti spun de ce am intrebat: am cumparat o volanta de pe net si la specificatii scrie ca e pt z19dtj,nu si pt z19dt. Intrebarea mea este: oare sa fie cutia diferita? Sa nu se potriveasca? Eu am z19dt. Am un feeling ca raman cu piesa si nu rezolv nimic cu masina.
  • ASiRalucaNicolae

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Acidutzu a scris:Se pare ca ambele amandoua au 120CP ... doar ca una ii obtine la 3.500 rpm si cealalta (cu 16 valve) la 3.250 rpm.
Parerea mea este ca a fost o strategie de marketing, deoarece motorul cu 16 valve a fost montat in special pe variantele full options (informatie luata de pe alt forum).
Altceva nu mai stiu, poate are cineva una din motorizarile astea si stie mai multe.

Acidutzu,hai sa iti spun de ce am intrebat: am cumparat o volanta de pe net si la specificatii scrie ca e pt z19dtj,nu si pt z19dt. Intrebarea mea este: oare sa fie cutia diferita? Sa nu se potriveasca? Eu am z19dt. Am un feeling ca raman cu piesa si nu rezolv nimic cu masina.
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Si chiar nu puteai sa explici asa din primul post scris ?
1. Vezi daca pe DT si pe DTJ este montata aceeasi cutie de viteze, sau daca cutia ta mai este montata si pe DTJ;
2. Vezi daca pe DT si pe DTJ este montat acelasi tip de electromotor;
3. Vezi codul de piesa volanta daca difera pr DT si DTJ;
Parerea mea este ca se potrivesc, dar nu iti pot spune sigur 100%, vorbeste cu mecanicul care o monteaza.


NU ESTE RECLAMA: Kit ambreiaj DT, DTJ, DTH
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cutia este aceeasi nu si ambreiajul. Ce nu intelegeti oameni buni? z19dtj=z19dth dpdv mecanic. Singura diferenta intre ele este mapa ecu si atat. Nu valve, nu nu stiu ce balarii ci strict electronic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR