Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • adeesa

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Simptome: Vibra usor in stationare ca dupa cateva saptamani sa cedeze si sa vibreze puternic (incepuse sa vibreze si in mers, la viteza mica). Niciun bec in bord aprins. Am mers cu ea la service si au vazut ca dadea scanteia pe afara. Au curatat bujiile care aveau un oxid pe ele si a mers binisor, in sensul ca din nou vibra usor. Am presupus ca e normal, poate exagerez. Dupa vreo saptamana si cateva sute de km, poc s-a aprins becul de service in bord si zguduia puternic, nu se mai tura in nicio viteza cum trebuie, am revenit la service. Diagnostic: bobina de inductie. Am schimbat-o impreuna cu bujiile, iar acum din nou acele vibratii usoare, cand si cand in stationare. Niciun bec aprins.
Masina este cumparata la 29000 km, pusa pe tester, totul ok din punct de vedere tehnic. Acum are 37000 km.
Sfaturi, sugestii?

Cod(uri) eroare:
----
Model: Corsa D
An fabricatie: 2013
Cod motor: A12XER
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Probabil tot bobina.
  • ikebana2012

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pânã la urmã cum s-a rezolvat? Azi au început și la mine trepidațiile dar nu tot timpul. Am 64000 km, motor 1.4.
  • adeesa

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma am fost cu ea la reprezentanta Opel si au zis ca bobina este in regula si au schimbat bujiile. De atunci nu am mai avut probleme.
Skip ads

  • ikebana2012

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc! Voi schimba bujiile, desi astea de pe mașinã nu au mai mult de 20000km și bineînțeles bobina - una originala Opel vãd cã e 450 lei. Din câte am citit pe forum, trebuie sã am grijã ca bujiile sã fie strânse corect altfel poate pica bobina.
  • adeesa

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Bujiile schimbate de la cei de la opel erau tot noi, puse recent la un service. Ce-i drept, nu stiu ce marca erau. Cei de la opel au pus GM.
  • ikebana2012

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pânã la urmã cred cã am identificat de unde veneau vibrațiile. M-am dotat cu cheie dinamometrica și am schimbat bujiile, și dupã 200km iar au aparut episoadele cu vibrații.
Zic, hai sã comand bobinã originala Opel 441 lei.
Luni ajunge coletul cu bobina dar nu cred cã voi ridica pachetul și va trebui sã-mi cer scuze de la Autokarma.
Azi, fiind mai cald, am avut timp sã ridic capota înainte de a se opri ventilatorul, și surprizã.... la oprirea ventilatorului s-au oprit și vibrațiile.
Trag de ventilator și nu pare sã aibã joc.
Mã mai uit pe acolo și observ noroi uscat pe elice și pe carcasa. In urmã cu câteva sãptãmâni am mers pe un drum de țarã cu noroi la greu și s-a depus mult in compartimentul motor. L-am curãțat și pare sã fie ok.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Tu crezi ca putea visa cineva ca electroventilatorul functioneaza cu excentric(noroi) pe ventilator...? Au si asteptarile o limita...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR