Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
Solutie
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
vectra b nu e vectra c.
sunt masini complet diferite, alta platforma, alte motorizari, alta electronica etc.
daca vrei sa compari, compara astra g cu vectra b.

eu zic ca acel clips nu are voie sa se miste.
daca se misca inseamna ca s-a umblat des la el.
si asta din cauza ca daca nu umbli la el nu il misca nimeni...
probabil are un mastic pe acolo care in timp crapa...
incepe sa se miste...
si pe langa el intra apa...
Skip ads

  • vectra.c

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2016

  • Mesaj Privat
sebi4fc, se pare ca este fisura, pacat ca nu pot face poza mai clara sa se vada, o sa ma duc sa o sudeze cred, apoi daca tot intra apa inseamna ca este de la acel nit.

Alta idee in afara de sudat?


  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu zic sa mergi la o vopsitorie trebuie sa aibe - "Mastic pentru etansare" sau cum ii spune.
in jurul ei se vad urme de pensulare "Mastic"
Poate te ajuta si ei cu ceva idei.

Sau poate te ajuta un baiat de acolo cu ceva cantitate, nu iti trebuie multa la ce ai acolo sau ce mai gasesti.

Poate iti recomanda colegi altceva.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
vectra.c a scris:sebi4fc, se pare ca este fisura, pacat ca nu pot face poza mai clara sa se vada, o sa ma duc sa o sudeze cred, apoi daca tot intra apa inseamna ca este de la acel nit.

Alta idee in afara de sudat?



La cum arata pare ca aripa aceea a fost schimbata, cu siguranta nu e ceea cu care a iesit pe usa fabrici Sad
Skip ads

  • vectra.c

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic, nu prea m-ar interesa acum daca mai e fabrica, nefabrica, important este sa rezolv sa nu mai intre, momentan am pus mastic, voi turna apa mai tarziu sa vad daca mai se infiltreaza, sa nu fie si pe la acele cleme prinse cu nituri, daca crapatura aceea va continua pe viitor, o sa o duc la sudat, cu toate ca am auzit zvonuri ca rugineste dupa sau ceva de genul.
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
salut @vectra.c, ai mai rezolvat ceva, ai scapat de problema?

azi am desfacut si eu bandourile si am ramas surprins de cata mizerie ascund sub ele. legat de acea piesa cu nit, se misca si la mine, deci probabil nu e de acolo problema, avand in vedere ca asa e la toti.
acum, am 2 intrebari:
1. voi ce ati folosit la imbinarile respective: mastic sau silicon?
2. as curata tot canalul respectiv la o spalatorie, doar ca mi-e frica sa nu stric ceva in zona parbrizului...ce parere aveti?
  • vectra.c

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut, din pacate problema cu apa persista putin in partea dreapta, si mult in partea stanga, inainte nu se infiltra mult acolo, apa curge de sus pe la sigurante pe dedesubt, posibil de la gemulet, o sa-l desfac si pe acela si sa-i schimb garnitura, sa vad daca gasesc.

La imbinari am folosit mastic, dar cred ca nu va tine mult, o sa incerc si cu chit auto am auzit ca se gaseste.

In legatura cu acel canal, eu nu am mai pus bandourile de atunci si am spalat masina la spalatorie, nu s-a intamplat nimic cu parbrizul.

Cred ca la imbinari crapaturile ar fi problema, in cazul meu, dupa ce le rezolv in totalitate, fac si gemuletele si mai revin.

O problema aiurea si obositoare, daca era o piesa imediat schimbata si gata, dar cu apa... de cand am desfacut plafonul s-a lasat panza aceea in unele locuri, arata urat, nu am ce sa-i fac, unul original e scump ... problema tot nu am rezolvat-o.

Oricum banuiesc ca dupa ce o rezolv tot va reaparea problema, o sa-i dau jos si bara spate pentru ca am vazut si pe acolo niste infiltratii de apa.
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
nebunie mare cu apa asta in portbagaj...unii au strans un surub (de la antena) si au scapat, altii nu reusesc sa ii dea de cap nicicum.
asa ne trebuie daca am ales hatchback...la celelalte versiuni de caroserie nu prea am auzit sa fie probleme.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va dau o idee de izolare fara sudura.
Nu stiu daca poate avea un rezultat bun sau rau dar poate poate...

Pistol cu plastic (sau glue gun in engleza).
Dar trebuie uscata foarte bine zona pentru ca altfel nu se va lipi...
Eventual incercati sa curatati zona foarte bine si cu un pistol cu aer cald sa o oscati, dupa aplicati plasticul...
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Tras silicon cu degetu peste imbinaturile dintre plafon si aripile spate si am scapat de apa in portbagaj. Incercati cu incredere silicon sanitar transpartent nici macar nu se observa.
  • vectra.c

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Va anunt ca nici pana acum nu am scapat de problema, am fost la un service mi-au lipit ambele gemulete laterale cu mastic, crapaturile acelea la imbinari tot mastic + vopsea peste, si mi-au recomandat sa cumpar si cheder nou.
Bun, am luat si cheder nou GM vreo 300 lei+ , tot intra apa, la fel. Observ ca noul cheder este cam slab, adica nu sta lipit sa tragi de el cu putere ca sa iasa, daca tragi iese imediat.
Acum ce sa fac, sa lipesc si chederul? Solutii? Ma gandeam tot cu mastic, sau sa mai pun un material impermeabil sub el lipit, apoi chederul, nu stiu.
O sa iau si garnitura la antena cu toate ca nu intra pe acolo, o iau doar pentru ca cea veche arata urat.
Daca cunoasteti solutii sau aveti intrebari va astept cu reply.
  • lucian_c

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut.aceeasi problema am și eu la Vectra C gts .de la un timp se prelinge apa pe partea stanga in portbagaj,banuiesc ca este din cauza garniturii de la antena care este coapta(plafonul nu este ud).
ÃŽntrebarea este de unde pot cumpara aceea garnitura.Multumesc!
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
va intra apa la spalatorie pe sub protectie aripa spate, cand baga jetul. daca dati jos usitele de la spatii de depozitare, laterale, din portbagaj o sa observati niste orificii longitudinale, ovale, pe care era lipita folie, care in timp se dezlipeste.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Red Dog nici vorba - apa se prelinge de sus - Antena sau imbinatura aripa-plafon eu de cand am tras silicon la imbinaturi am scapat de problema.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ba da, intra, la mine e apa nu cand ploua, cand merg la spalatorie. Nu am gasit o solutie pana acum. Uite aici si pozele.



e vorba de fagurele ala din ultima poza. Daca bagati mana pe unde v-am aratat eu il gasiti.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La mine nu intra deloc pe la acele plastic de care pomenesti. Stiu de care zici ca am dat bara jos cand am pus pe cea de GTS si le-am vazut. Apa se prelinge de sus la noi. Sebi are dreptate in ceea ce spune. Acum ca la tine intra p-acolo e altceva. La mine vine undeva doar pe partea dreapta dar nu mi-am mai batut capul, oricum nu intra multa.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
De ce spun asta, ca au fost ploi masive in ultima vreme si nu mi-a intrat apa deloc. Cand am fost la spalatorie, datorita jetului puternic, atunci cand baga sa spele si carenajul rotii, patrunde si pe acolo si se prelinge in porbagaj.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am descoperit in cele din urma pe unde intra. Pe la imbinarea cu busonul rezervorului. O zona greu accesibila. Este o garnitura care de la vechime si duce si apa se prelinge. Am bagat silicon sper sa se fi rezolvat.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Red-Dog baga 2-3 poze cu garnitura resopectiva sa vada lumea ce si cum.
La mine dupa cum am zis mai sus, intra apa pe la imbinarea de sus plafon - aripa dupa ce am siliconat zona de mastic crepata am scapat de probelma.
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am descoperit...pare sa vina pe la antena. Astept sa schimb garnitura si revin cu impresii
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR