Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • iulian...

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema ,sau sper sa nu am mai bine zis. Am un opel vectraB din 1999 si mananca ulei . De la schimb la schimb ca 1,5 l trebuie sa complectez.schimbul la 10000 km. Am observat de ceva timp ca pe furtunul ce vine de la turbo la intrare in motor este o piesa rotunda de fier si are o gaura mica. Cand spal motorul tot timpul gasesc ulei pe motor . Nu este mult dar nu cred ca este ceva normal. Sunt stropi mici de ulei. Daca ma puteti ajuta cu o parere un sfat pt ca nu stiu ce sa fac .Sunt semne ca turbo este dus?
Va multumesc
  • Cole_qkd

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Din cate am inteles din ce am citit s-ar putea ca lagarele turboului sa fie duse. As spune sa speli si intercoolerul dar asta nu ar remedia problema.
Personal am aceeiasi problema cu scuipatul uleiului dar lagarele turboului nu sunt uzate si nici nu trebuie sa completez intre schimburi.Deci nimic nu e sigur.
Spor,
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
iulian... a scris:Salut am si eu o problema ,sau sper sa nu am mai bine zis. Am un opel vectraB din 1999 si mananca ulei . De la schimb la schimb ca 1,5 l trebuie sa complectez.schimbul la 10000 km. Am observat de ceva timp ca pe furtunul ce vine de la turbo la intrare in motor este o piesa rotunda de fier si are o gaura mica. Cand spal motorul tot timpul gasesc ulei pe motor . Nu este mult dar nu cred ca este ceva normal. Sunt stropi mici de ulei. Daca ma puteti ajuta cu o parere un sfat pt ca nu stiu ce sa fac .Sunt semne ca turbo este dus?
Va multumesc

Ce tare! Poza pe Care ai postat-o este a supapei EGR. Turbo este in spatele motorului. Stropii mici nu sunt mici o problema. De curiozitate ce vascozitate are uleiul pe Care il folosesti? Este normal sa scuipe pe orificiul EGR-ului. Consumul tau de ulei se datoreaza altui motiv.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR