Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • gadget_1981

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ms mult! azi caut sa fac comanda
Skip ads

  • mfdejavu1981

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Gadget_1981, þi-am lãsat un msj în om. Mulþumesc.
  • gadget_1981

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2012

  • Mesaj Privat
nu e asa de usor cum am crezut.cu greu am gasit capota si bara fata second hand dar cu vopsit ma ajunge f mult asa ca mai astept sa gasesc la culoare.eu am albastru inchis si nu se gaseste usor.daca e cineva care dezmembreaza opel corsa si ma poate ajuta, il rog sa ma contacteze pe pm.multumesc!
P.S. daca stie cineva un tinichigiu bun si ieftin, il rog sa ma contacteze pe pm
  • yodanutz01

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu o problema. nu mai functioneaza pozitia stanga fata-spate la un opel corsa c 2002. am incercat sa pun lumini de zi cu doua fire. un fir pentru "-"la baterie si unul care vine la pozitie. pe partea dreapta am reusit. in stanga nu mai merge pozitia fata-spate. e posibil sa fie o siguranta arsa ? care ar fi aceea ?
Skip ads

  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
F38

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
yodanutz01 a scris:salutare. am si eu o problema. nu mai functioneaza pozitia stanga fata-spate la un opel corsa c 2002. am incercat sa pun lumini de zi cu doua fire. un fir pentru "-"la baterie si unul care vine la pozitie. pe partea dreapta am reusit. in stanga nu mai merge pozitia fata-spate. e posibil sa fie o siguranta arsa ? care ar fi aceea ?

Da-ne detalii despre acel modul DRL.Sunt diferite modele,iar unele au nevoie de curent mai mare decat poate sa duca siguranta de pozitii.Unele sunt facute pentru lampi de zi cu LED-uri (curent mic).
Am si eu unul,construit de mine si care functioneaza impecabil.
  • pithonu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa mi spui si mie,te rog cum dezavorasc clemele de la mufa far stanga.Nu as vrea sa rup ceva!Multumesc.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
acea mufa are o siguranta galbena sau roz sub ea din cate imi amintesc care se trage usor in jos in timp ce faci joc mufei pana incepe sa miste mufa mai tare si sa coboare siguranta jos.
Skip ads

  • pithonu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, am reusit.Nu era greu,dar daca nu s-a umblat la ea niciodata a mers mai greu.O zi buna!
  • Katsumoto

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutari. Sunt intr-o mare dilema si am nevoie de ajutorul vostru. Am o corsa c 2001 z10xe si as vrea sa-i pun xenon. Evident pentru asta am nevoie de faruri cu lupa. Am gasit un set de faruri cu lupa marca depo undeva la 650 de lei si inca unul angel eyes dectane la 800 de lei. Ambele seturi sunt noi din magazin. Care ar fi cea mai buna varianta pentru xenon , calitatea luminii ...etc. Voi ce model ati alege? Sunt mai ok cele cu lupa decat cele angel eyes? Nu ma intereseaza aspectul cat ma intereseaza calitatea luminii , eventualele probleme ce pot aparea ....etc
Multumesc anticipat
  • afonul

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut, scuzati-ma, am cautat peste tot, un tutorial pentru a schimba bec de la far de la o corsa b stie cineva, e h4.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine roaga un amic,vecin,etc.care a mai schimbat becuri la Dacie sau la OltCit (e la fel,la Daciile vechi e chiar mai complicat).Dureaza mai mult scrierea tutorialului decat schimbarea becului. Smile
-scoti mufa cu 3 fire din spatele becului
-scoti protectia din cauciuc
-desfaci clema de siguranta care tine becul
-scoti becul defect.
Montarea-in ordine inversa.
La farul din dreapta trebuie sa demontezi inainte,tubul de aer (din plastic) care e deasupra farului,ca sa ai acces.
Skip ads

  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La masina mea (Corsa C, fabricatie 2006) mi-am pus faruri cu lupa (fara xenon). Acum cateva zile, mi s-a ars unul dintre becurile de pozitie. Soclul becului de pozitie este W5W. Ce marca de bec imi recomandati sa cumpar pentru becul de pozitie? si a doua intrebare... pot schimba becul de pozitie fara sa demontez farul de pe masina?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, poti schimba becul si fara sa demontezi farul,recomand Bosch din hypermarketul Real.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Merci, Stefan. Am gasit la un magazin Real doua feluri de becuri W5W: Osram Original - 6 lei setul (made in Germany), Bosch Pure Light - 8 lei setul (made in Hungary). As merge pe varianta a doua, Bosch Pure Light. Singura mea rezerva este ca, pe ambalaj, sunt clasificate cu 3 stele din maxim 5, si m-ar tenta unele mai bune, chiar daca ar fi ceva mai scumpe!
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pus pe iluminare numere purelight si sunt multumit.Poti incerca de la Philips dar sincer am luat becuri pentru faza scurta Osram scumpe si nu m-au tinut decat 1 an,atunci am decis ca voi schimba becurile cu ceva foarte ieftin de la Petrom, becuri la 11 lei lumineaza ok ,cum se ardea ,cum cumparam altul ,am zis ca fac asta pana nimersc unul ok constructiv si se pare ca am nimerit din 3 incercari deci tot am iesit mai ieftin decat as da pe niste becuri scumpe si degeaba. Very Happy
  • Dr.M

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z 13 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am cautat pe aici si nu am gasit ce caut, asa ca voila :
Datele problemei mele : Opel Corsa C, facelift, model 2004, nivel finisare Cosmo, faruri cu lupa OEM dar fara xenon. Noaptea abia lumineaza pe faza scurta, faza lunga este OK. Am avut puse xenoane, era bine dar nu mare castig. Intre timp, a trebuit sa scot xenoanele din cauza de RAR. Ma bate gandul sa pun xenoanele iar, mai ales ca am si sistemul de spalare, trebuie doar montat. Dintre cei care aveti faruri cu lupa, cum va descurcati noaptea? Ce becuri ar fi cele mai indicate, in afara de xenoane?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pentru iluminarea cea mai buna, becul xenon trebuie sa fie de 4300k. lupa de la corsa nu e cea mai stralucita pentru vizibilitate.
  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Vã salut.
Am un Corsa C facelift, faza scurtã e cu lupã pentru xenon.
Unul dintre becurile xenon nu mai merge ºi trebuie sa vad in primul rand daca e de la bec sau de la balast.
Ulterior, daca am noroc ºi este de la bec, aº vrea sa îl schimb.
Precizez ca vreau sa respect electronica masinii ºi nu vreau sa trec la putere mai mare decat cea sugeratã de producãtor.
Am înteles ca pot pune becuri H7, ideal ar fi Philips Blue Vision sau Night Vision.
Ceva sfaturi actualizate aveþi? Poate au aparut ceva becuri mai bune între timp. Stima.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca zici ca ai xenon acum va trebui sa pui tot becuri xenon, philipsurile la care faci referire sunt becuri cu halogen, nu sunt xenon, in alta ordine de idei daca sunt faruri cu xenon de fabrica iti trebuie bec d2s daca nu gresesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR