Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • mihai_dorin

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B 1.4 XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Ambele au fost recomandate pana acum o luna, practic toate reviizile pana in luna mai au fost efectuate cu Dexos 2. Opel a investigat si a vazut ca acest ulei nu este bun pentru acest tip de motor de aceea au trimis o informare la toti dealerii sa foloseasca numai Dexos 1 gen 2.
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
de pe forumul englez:
Bulletin number is DACT4396 released on 31/03/2017.
Bulletin just been released by Vauxhall advising that for Turbocharged Direct Injection Engines there is a certain risk for Stochastic Pre Ignition (SPI). This SPI causes strong pressure peaks in the combustion chamber which may harm the piston ring lands.
Fault:
Sporadic metallic noise from combustion chamber, sometimes with short loss of power. Occasionally fault code 'P0300 Engine Misfire' is stored but not all the time. Engine Light might not even come on when power loss suffered. This may be the source of the engine splutter / short loss of power people are experiencing in 1.4 Turbo.
Affected Models:
Amongst the affected models are the two versions of the 1.4 Turbo in the Astra K (B14XFL/T RPO code LE1 and LE2). I have the 150ps 1.4 Turbo Astra K which is RPO code LE2.
Resolution:
Vauxhall/Opel/GM have developed a new engine Oil - Dexos 1, Generation 2 to reduce the risk of this fault happening. This new Oil is essential to be used for Astra K 1.4 Turbo. However up until this point only Dexos 2 has been available. The new Oil will be released in the final week of April 2017. The part number is: 95599877 which comes in a 5 litre container, larger sizes will be available at a later date. Model Year 2017 cars are shipped with the new oil in already.
In the meantime the bulletin states GM Dexos 2 MUST be used until Dexo 1, Gen 2 becomes available.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mie imi miroare a vrajeala de marketing Smile
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@pantalon: cand voi avea timp o sa incerc sa fac o filmare insa nu stiu cat de eficient va capta microfonul telefonului sunetele produse de masina. Cred ca-l voi pune in compartimentul motor Smile))
@ska: care sa fie vrajeala de marketing? Am mai scris pe aici ca in UK au fost cateva motoare de 1.4 cu pistoane sparte (asa rezulta de pe forumul dedicat) probabil c-au investigat si-au stabilit o legatura.
Skip ads

  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ãștia in Uk( Vauxhall ) nici nu au auzit de recomandarea asta . Ai un link ( cu recomandarea Opel )sa le arat te rog frumos . Merci
  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
A mai patit careva sa ii tot sune senzorul de parcare din fata cand schimbatorul e in pozitia neutra , chiar daca in fata nu este vre-un obstacol, el oprinduse la introducerea in viteza. Am sa merg cu ea in curand in service ca urmeaza si revizia. Si mai am problea cu USB-ul si Android auto. Merge cand vrea el. Uneori merge din prima, alteori doar ecran negru.

Opel Astra 1.4T - 125 CP
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am trecut pe la reprezentanta sa vad noua Insignia si m-am interesat de notificarea cu uleiul dexos 1...este , iar mecanicii o aveau listatã si prinsa pe stalpul elevatorului...asa ca , m-am programat luni pentru schimb ulei ( bidon 5 l -170 lei, aproape ca pe revizieopel.ro) si filtru ulei ( filtrele de polen si aer le curata pe cele existente, nu se justifica schimbate la nr. de km. parcursi). Chiar daca mai sunt 2 luni si ceva pana la prima revizie, o fac mai repede ( vin caldurile, drumuri lungi si e nevoie de ulei bun si "proaspat").
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Off topic - cum e noul Insignia?
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Dimensiuni mari , interior ce bate spre premium ( echipare de top, innovation + multe optionale) , multe repere sunt si pe K... o masina "corecta" !
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
am facut revizia de 1 an...ulei dexos 1 ,filtru ulei gratis (campanie) , filtru aer doar curatat ( era ca nou) , filtru polen schimbat ( am zis ca scap, dar era prea îmbacsit) ,igienizare motor , diagnoza cb (cateva erori legate de radio Rolling Eyes care nu aveau legatura cu realitatea- s-au sters) si o verificare suspensie/directie/etc.- 435 lei... am primit cadou o baterie externa 3000 mAh .

  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Foarte bun pretul. Ce inseamna igienizare motor?
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Spalare/curãțare compartiment motor.
Skip ads

  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiam ca face dealer-ul asa ceva Smile
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Partea cu spalarea e cam complicata..
Eu nu i-as lasa sa spele motorul cu jet ( cum banuiesc ca au facut)
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Pai daca o strica o repara Smile.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
... sau nu ...
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
nici-un jet, doar nu era la o spalatorie, era la reprezentanta....aplicat solutie tip detergent dintr-un recipient sub presiune, apoi suflat cu aer comprimat si sters cu laveta . oricum, era curat in zona compartimentului motor ( curãț/sterg , ori de cate ori spal masina), doar ceva praf in zone mai greu accesibile !
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Ma uitam pe factura si nu apare operatiunea asta.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Este o operatiune complementara la schimbul de ulei ( la toate masinile pe care le-am avut sau le am , cei de la Radacini Braila au procedat asa ). Sunt clientul lor de multi ani si sunt foarte multumit de serviciile pe care le ofera.
  • CCalin998

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Sunt intr-o mare dilema. Sunt in cautarea unei masini si daca initial eram hotarat pe un sh( un passat 2014) ,inca nu am abandonat ideea, acum inclin mai mult spre una noua, in pole position fiind astra k dupa ce am citit mai multe reviewuri.am primit 2 oferte pt niste masini de showroom noi( nu am rabdare s-astept 3 luni, mai ales ca astea cam au tot ce vreau), care suna cam asa:
astra k hatchback 1.4 t 150cp vopsea brilianta , echipare dynamic + navi, faruri full led matrix, leduri spate, geamuri fumurii. dealerul mi-a spus ca pe dynamic exista si sistemul acela de siguranta de prevenire a coliziunii ( eu nu l-am vazut in specificatii) la pretul de 16700 euro cu rabla inclusa.
A 2a este tot HB, acelasi motor, vopsea metalizata, echipare inovation cu navi, led matrix, nu are geamuri fumurii la pretul de 17500euro. Ambele nu prea le-am negociat inca.merita diferenta de 800euro pt inovation ( am inteles ca are in plus doar citirea semnelor de circulatie si avertizare unghi mort, dotari care nu prea ma intereseaza). Ce parere aveti de preturi si daca se mai pot negocia? Si cel mai important daca sunteti multumiti de ale voastre si ati lua din nou decizia de a cumpara un astra k? Eram destul de hotarat luni sau marti sa cumpar una, dar dupa ce am citit in seara asta aici pe forum cu problemele cu check engine ,senzori de parcare sau greieri in bord parca nu mai sunt asa hotarat. Am facut 2 drive testuri cu masina si de fiecare data m-a impresionat antifonarea f buna si stabilitatea buna.motorul de 1.4 t 150cp trage bine, dar parca ma astrptam sa traga mai tare.de ex 1.6diesel de la kia de 136 cp pare ca trage mult mai tare cu toate ca la un duel pe zeperfs astra castiga la toate reprezile.multumesc anticipat pt raspunsuri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR