Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • DIno68

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 xfl92kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu am ST motorul de 1,4 125cp si dupa 12500 de km pot spune ca nu-mi pare rau ca am ales aceasta masina sant foarte multumit iar in privinta consumului daca pana pe la 10000 km consuma mixt 6.5-7l/100km acum pot spune ca extra urban cu viteza moderata pana in 120km/ora consuma 5,5 iar mixt undeva la 6-6,5 consum facut la pompa mentionez ca mixt este cam 70- 80% extra urban.Acum a scazut si diferenta intre CB si consumul la pompa care pana acum era de 0,5 litri.Aproape se i-a la intrecere zic eu in privinta consumului cu motorul diesel.
Skip ads

  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, nu m-am asteptat sa aflu atat de repede si de prompt ce ma intereseaza.
Pana la urma m-am decis: Astra ST este aleasa.
Ceea ce nu am hotarat este daca va fi benzina ori diesel, argumente solide sunt pentru ambele variante si e greu in momentul de fata sa ma decid.
Doar atat stiu: daca va fi diesel voi alege cutia automata, iar pentru benzina voi alege manuala (confort vs. sportivitate si pentru a mai echilibra preturile).
Din ce am mai discutat azi cu cineva vad ca tot mai multa lume alege benzina turbo in detrimentul motoarelor diesel, desi pana acum ceva timp romanii erau in mare proportie simpatizanti motorina.
Are cineva pe scaune optiunea cu stofa bej? E greu de intretinut? Se murdareste usor? Din ce am vazut pe la prieteni la masinile lor depinde mult de material, unele fiind predispuse la uzura prematura.
Sper cat mai curand sa imi prezint si eu masina aici, imi doresc sa fiu posesor, nu doar simpatizant.
  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
DIno68 a scris:Aproape se i-a la intrecere zic eu in privinta consumului cu motorul diesel.

Tocmai de aceea e o decizie grea, aproape ca dieselul nu renteaza decat dupa destul de multi km parcursi. Nu stiu cum sunt reviziile la motoarele benzina turbo fata de diesel (poate sunt mai ieftine).
  • DIno68

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 xfl92kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca sant reviziile mai ieftine si totodata nu te complici cu filtrul de particule pe care-l au motoarele diesel si din cate am citit pe forumururi sant cu ceva probleme daca nu mergi in anumite regimuri de turatie intra des in regenerare timp in care nu prea ai voie sa opresti motorul iar daca se infunda este destul de scump de curatat/inlocuit motiv ptr care este mai bun motorul pe benzina din punctul meu de vedere.Pe mine prima revizie fara filtre doar ulei+filtru m-a costat pana-n 200 lei.
Skip ads

  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
ZAMRA80 a scris:@SilviuZ dupa 7 luni si 16000 km, din care 11000 pe autostrazi prin europa pot sa zic ca nu regret o secunda ca am luat astra din semnatura.

Imi poti da, te rog, cateva detalii? Consum, plusuri si minusuri pentru aceasta motorizare (percepute de tine).
Si eu as merge cu masina preponderent pe autostrada, sustinut cu 160-170km/h. Probabil ca va avea cutie automata.
  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
@SilviuZ pai sa o luam in ordine. Prima chestie care m-a atras la ea a fost designul, mie mi se pare ca are o alura foarte sport, dar asta e chestie de opinie si gusturi. O mare problema pentru mine la alte masini erau scaunele, am gasit la Astra scaune super, luna trecuta am condus Bucuresti - Brno fara oprire si ma simteam de parca am mers 30 de minute nu 12 ore. Apoi consumul, am avut 7.5 la viteze intre 160 si 180. Asta e consumul de pe CB. Sincer sa fiu nu prea ma intereseaza consumul, ca e 5.7 sau 7.5 e tot dracul ala. La traficul din Bucuresti, unde eu merg mult pe Stefan cel Mare, am 8.5. Apoi farurile, eu le am pe cele led, si sunt dementiale, si am avut masini cu faruri xenon din 2002 asa ca nu mai entuziasmez usor, dar sunt tari rau. Insonorizarea este super buna, la 180 nu trebuie sa ridici tonul ca sa vorbesti cu cei din masina. Nu mai zic ca masina trage de rupe, pentru ca e super usoara, iar 150 de cai la 1200 kg sunt mai mult decat suficienti. Dupa mine este compromisul perfect intre cost si performanta. Nu zic ca este perfecta dar cum am mai zis nu regret ca am luat-o. O singur lucru reret e ca nu am luat cutia automata, dar cand am dat comanda nu ma incadram in buget, iar cand am aflat ca se va face Rabla 2017 a fost prea tarziu ca masina era deja in Ungaria, asa ca daca te incadrezi ia automata.
  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Si mie imi place foarte mult designul, mi se pare foarte atent lucrat, poate nu atat de mult la exterior pe cat e la interior. Interiorul arata foarte rafinat, dar cum ai spus si tu, e o chestiune de gusturi, mie imi place, poate altora nu.
Nu stiu daca tu ai scaunele mult laudate AGR, dar daca le ai pe cele standard, ma bucur foarte mult sa aud ca sunt confortabile la drum lung, pentru mine este un lucru esential.
Consumul mi se pare foarte bun pentru viteza aceasta, la 170 km/h si dieselul consuma 6 cu siguranta. Totusi eu am nevoie de un break (greutate mai mare si rezistenta mai mare la vant) iar urmatoarea pe urmatoarea masina obligatoriu voi avea cutie automata. In combinatia aceasta (caroserie mare + cutie automata) probabil va mai creste consumul cu 1 litru (sau nu ?).Care este parerea ta vis-a-vis de acest motor, de la 170 km/h spre 200 km/h mai are vlaga sa accelereze sau se simte apropierea de limita maxima a vitezei?
Vad ca toata lumea lauda farurile Matrix, daca renunt la diesel in favoarea benzinei, de banii economisiti le adaug si eu la optionale, nu de alta dar sa nu patesc cu ai patit tu cu cutia de viteze automata, mai apoi sa regret.
Antifonarea sunt sigur ca e super, chiar daca nu am mers cu masina, am reusit sa o analizez in showroom. La pasajele rotilor, materialul antifonant nu e doar plastic, e un fel de mocheta in combinatie cu polistiren (ca cel folosit la izolarea caselor). Poate nu descriu bine materialul dar mie asa mi s-a parut. Apoi, chederele usilor: mi se pare in asa fel conceput incat sa nu lase deloc aerul sa suiere pe la usi. Foarte atent lucrata masina, imi place. Tu ai parbrizul cu insonorizare?
  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
@SilviuZ
eu am scaune bej si daca nu scapi pe ele ciocolata sau cafea nu cred sa fie probleme cu ele. La mine arata aproape ca la inceput. Probabil o data la 2-3 ani necesita o curatare, fata de 5-6 ani la negru unde nu se vede asa tare.
Skip ads

  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Din cate vad pe configuratorul Opel, daca aleg varianta bej nu mai pot adauga la optionale scaunele ergonomice (pachetul in valoare de 420 euro). Deci, cu parere de rau, le voi alege pe cele negre.
  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
@SilviuZ am scaune normale
  • cristi qi 807

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salutare dragi prieteni ! Sunt proaspat posesorul unui opel astra k motor 1.0 benzina 110 cp si doresc si eu cateva impresii din partea unui posesor de opel astra k cu asemrnea motorizare . Multumesc anticipat !
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Are cineva activata functia "index eco" ? Scrie despre asta si in manualul de utilizare , dar cu toate ca manualul e pentru Ro, pana acum nu am auzit/vazut functia asta pe K-urile de la noi !

Skip ads

  • FYRE_WALL

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu se aplica doar la motoarele pe motorina si cu SS. Unde Opel *spune" ca poate scoate consum f mic.
  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
La mine, la masina din semnãtura si cu ecran color in instrumente, exista, trebuie doar setat sa fie afisat,
  • FYRE_WALL

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Ar fi trebuit sa faci poza cu zona unde se selecteaza optiunea asta. O sa verific iar...poate n am observat eu ceva.
  • FYRE_WALL

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Doadrian a scris:Am aut eu probleme, la mine facea asa cand era cald. S-a rezolvat cuupdate soft si de atunci functioneaza perfect!


Salut. Te referi la problema cu schimbarea treptelor de viteza. "piedica" dintre viteza 1 si 2? Ai mers la reprezentanta si au facut un update de soft pentru asta?

Am observat si eu aceeasi problema cand vreau sa trec de la treapta 1 la 2 si se intampla aleatorie, cred. As vrea sa stiu daca se poate rezolva cumva sau asa functioneaza.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Indicele de economie e o prostie, indiferent de consum tot la fel iti arata pe ecran.

Are cineva functia automata de incalzire a scaunelor? Eu n-am gasit in setari cum s-o activez deci banuiesc ca vine doar pentru cei ce au si scaune spate incalzite.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Da, m-am lamurit , functia cu "index eco" exista doar pe masinile care au s/s.
Referitor la incalzirea automata in scaune , aceasta functie nu exista pe masinile noastre , nici pentru cele cu pachet iarna 1 , nici pentru cele cu pachet iarna 2 !
  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
@fyre_wall apeși pe volan sãgeata stânga, te duci jos la opțiuni, apoi sãgeata dreapta și de acolo selectezi ce ecrane vrei proiectate pe afișaj, ultima de jos e index eco
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@ zamra80
noi , cei fara s/s, nu avem functia asta ( nu exista in optiuni, deci nu poate fi bifata ) !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR