Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut, astra k 110 cp Diesel
dupa un an si 15kkm, atit de dezamagit incit maritat si trecut pe Ford. Principale nemultumiri: confort minim, consum peste cel anuntat, calitate minima montaj caroserie, vopsea f sensibila, instalatie electrica cu probleme (se ard becurile in 6 luni, se schimba greu si plasticuri ce se rup f usor) fabrication in Ukraine...
motor OK, fiabil si intretinere minima (distributie pe lant)
poate fordul va fi mai multumitor, daca nu, am sa ma uit si la jzponeze, coreene ceva
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Aici tind sa nu fiu de acord cu tine in totalitate...
- consumul? da, niciodata nu e ca in carte sau ca cel anuntat de producator... Mai ales daca stai in Bucuresti. Nici macar la drum lung nu am scos mai jos de 5, cu varianta de 136CP
- confort? - aici cred ca glumesti, am facut Buc - Praga - Buc (la intoarcere am facut dintr-o bucata tot drumul) si nu am avut nici cea mai mica durere...
- vopseaua da, e un pic sensibila, de la pietricele cam sare repede, dar na... asta tine si de drumurile pe care mergi...
- becurile inca tin dupa 2 ani jumate, plastice si montajul caroseriei par ok, nu m-am lovit de probleme inca...

Nu pot sa-mi dau cu parerea despre Ford, insa un prieten si-a luat Focus in 2019 si din ce i-au zis la service, trebuie sa faca revizia la 30k km sau 2 ani (!). Ar fi vrut sa faca schimburile dupa un an, dar cei de la service i-au zis ca nu il primesc doar ca sa-i ia banii...
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am observat un comportament ciudat al motorului la alimentarea cu benzina cu cifra octanica 100: motorul are parca o limitare in accelerare, un lag, nu trage liniar. La alimentare cu benzina 95 totul ok. Cred c-au schimbat ceva in aditivul folosit, anterior nu mi se intampla asa ceva. Voi ati observat asta?
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Nu mai folosi benzina cu CO 98/100...masina asta e facuta sa functioneze brici cu CO95, dar de calitate....mai nou folosesc benzina de la Socar, merge excelent ( benzina provine de la Rompetrol). La fiecare 10000 km folosesc 2 flacoane de aditiv GM pentru curatarea instalatiei de alimentare....racheta !
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
O sa mai incerc si cu benzina 99 - e mai echilibrata si n-am avut probleme cu acest tip de benzina, se simte ca trage mai bine fata de 95. Legat de aditiv, eu am intrebat la un dealer si raspunsul a fost ca nu stiu nimic despre asa ceva si ca Opel nu recomanda. Tare, nu? Nici nu stii ce sa mai crezi.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Tare, ce sa zic, mai ales ca exista o notificare Opel in sensul asta....multi habarnisti si pe la unele reprezentante !
  • IAlexandruRadu558

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2021

  • Mesaj Privat
salutare, cine are astra k, motor 1,6 110 sau 136 cp, va rog sa mi dai mesaj in privat sau aici sa vorbim mai detaliat, doresc achizitionarea unui model si caut cateva pareri
  • EBruj

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Circuli mult in afara orasului cu masina si faci multi kilometri de vrei neaparat motorina? benzinarul e foarte ok la consum si e silentios si rafinat...cel putin cel de 1.4 in 4 cilindrii!
Skip ads

  • IAlexandruRadu558

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Da, fac aproximativ 300km extraurban și 100 în buc , pe sãptãmânã, plus ca am avut doar desel și tot diesel vreau
  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
de doi ani detin un 1.0 ,luat cu 14.000 km,acum 45.000.Personal sunt foarte multumit,desi e varianta cea mai cheala ca dotari(senzori parcare spate,tempomat si limitator de viteza)si displayul mic,cu carplay si android auto care il folosesc la greu.Daca fac o distanta mai mare de 12 km,consumul e pe la 5,5-5,8 %,pe distate mai scurte undeva pe la 6-6,5.Pt. aia 105 cp mi se pare destul de zvacneata,Pana acum nu am schimbat decat placutele pe spate,si pt. ca la preluare mi-a dat celebra atentionare cu "putere motor redusa,reduceti folosirea ambreiajului",handlerul i-a schimbat ambreiajul,operatie care a durat 3 saptamani,timp in care am avut la dispozitie un focus mocca.In rest,s-a comportat absolut impecabil,eu unul sunt foarte multumit,nici macar nu simti ca er doar trei cilindri.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Aveti mare grija cu garantiile: ca sa faca lucrari pe garantie, PSA cere copii de pe facturile de revizie. Norocul meu ca am pastrat aceste facturi, ca altfel ma trimiteau la service-uri sa obtin copii.

Cred ca asta e ultima masina pe care o cumpar de la PSA.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ai facut reviziile la ei la reprezentanta sau la alte service-uri?
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La reprezentanta. Se vad in caietul de service, dar mi-au cerut totusi si facturile.

Oricum, ca fapt divers, am fost azi cu un Pejo 208 la prima revizie: 563 de lei pt schimb ulei si 2 filtre (ulei si polen). Viitorul PSA nu suna deloc bine. Credeam ca Opel sunt snapani, dar astia ii intrec.
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Asta e o alta gaselnita a lor, nicaieri in conditiile de garantie nu e prevazut asa ceva. V-am spus ca si la garantia pentru caroserie cer dovada inspectiei caroseriei, care in acceptiunea lor trebuie s-o ceri tu de fiecare data si se plateste separat. Cine nu-i cunoaste pe francezi...sunt printre cei mai perversi, inclusiv in domeniul auto.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!Pe 13 august 2021 am fost in reprezentanta Opel din Craiova si cand am scos toate actele masinii am fost informat ca am facut bine ca nu am aruncat actele (factura,etc) de la revizia de 1 an.Deci e universala treaba cu pastrarea facturilor care cica e cerinta uzinei si de detinerea lor depinde si acordarea garantiei.
  • Alexx26

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Salutare! Voi câți km parcurgeți cu un full de rezervor? Ma refer pentru cei care au 1.6 cdti 136cp cu rezervor de 48 de l. Consum mixt urban extraurban.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Uite aici consumurile mele: https://www.spritmonitor.de/...etail/996203.html

Merg mixt in 80% din cazuri.

De putine ori am mers pana se aprinde beculetul, dar doua le tin minte in aceeasi perioada:
Arad - Praga 780km, Praga - Arad 800km... In ambele situatii am mers pana s-a aprins beculetul.
  • Alexx26

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Eu fac aproximativ 650 de km cu un full pana pe la sfertul rezervorului mers mixt. Și de aia eram curios comparativ cu alte persoane care au aceeași motorizare. Acum probabil depinde mult și de stilul de condus. Nu știu dacã am înțeles bine dar am, vãzut 489km cu 33l corect?
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Da, ala e ultimul consum.
Pana la sfert cred ca fac max 500. Am un pitic care imi spune sa alimentez cand ajung la sfert, ca sa nu depasesc 200 lei la alimentare, da' e doar o chestie psihologica...
  • Alexx26

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Da și eu la fel, la sfert de obicei alimentez pentru ca nu mi place sa merg cu rezervorul gol.
Citisem pe un forum din afara ca au unii consum de 4.2 dar îmi e greu sa cred ca ala e consumul real. Poate doar dacã mergi cu 80km in treapta 6 ceea ce e foarte dãunãtor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR