Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Deci... conform noii legi nu mai este trecut nicaieri procentul in care se poate adauga o noua culoare fara a fi trecuta in talon, in consecinta am prieteni care aveau doar 2 dungi de alta culoare pe masina si au avut ca optiuni trecerea culorii in certificat sau sa le dea jos. Oricum ar fi, un politai cand te opreste, daca are pata pusa si nu ai culoarea trecuta iti ia certificatul, pentru ca nu se apuca nimeni sa masoarea suprafata vopsita a masinii si cat din ea e de alta culoare. Iti ia certificatul si te trimite la RAR, deci chiar daca era cu procente ca inainte tot frecus inutil ar fi.
Eu am masina in 2 culori, total diferite rosu-negru si le am trecute pe ambele in certificat. Procedura:
1. Se adauga cea de-a doua culoare (foliere, vopsire)
2. Se face programare la RAR pentru modificari in CIV
3. Se merge la RAR, unde la poarta se primeste o foaie pe care se completeaza datele masinii, ale posesorului si scopul vizitei la RAR. La datele masinii, la culoare se trece noua combinatie de culori si la scopul vizitei se bifeaza Alte modificari in cartea masinii si se completeaza pe randul de mai jos "Modificare culoare". Costa 86 RON (acum nu mai stiu cat e) care se achita la caserie la RAR, se verifica seriile de la masina si se da cartea la modificat. Ar trebui ca in maxim 2 ore sa luati cartea inapoi cu noua culoare trecuta.
4. Se merge la CEC unde se achita 37 RON taxa pentru eliberare Certificat auto si se ia chitanta
5 Cu cartea masinii, certificatul si cu chitanta de la CEC se merge la Politie unde se cere eliberarea unui nou certificat cu noile date din CIV, certificat care ar trebui sa il luati tot in maxim 2 ore.
Daca va miscati destul de suav, chiar daca nu aveti cunostinte, e o chestiune de o zi. Daca sunteti mai comozi poate dura si 2 zile.
Skip ads

  • cristi1947

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Timis
  • Masina: Ascona 1979 1.9N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am stat si m-am gandit mult. Asta ramane varianta finala, alb perlat si albastru deschis metalizat

  • alex_shadow

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x 16 szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa imi fac si eu masina in 2 culori astra g 2 usi rosu cum e masina si negru mat sau imitatie carbon care e mai bine ?
daca mai aveti poze sau ideii
  • games_bond

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea, carbonul arata bine pe suprafete mai mici (oglinzi, eleron, etc). Cred ca mai bine arata negru mat pentru o jumatate de masina.
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Asa arata o astra rosie in 2 portiere, foliata cu negru mat in jumatatea superioara.

  • alex_shadow

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x 16 szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Embarassed exact asa vreau sa arate e criminala, ms pt poza acum chiar m_am hotarat Mr. Green
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sa ai grija ce folie iti iei pentru masina. Recomandat ar fi 751/851/951 care sunt special pentru masini/etc dar preturile incep de la 30 lei/mp si ajung si la 48 lei/mp in cazul foliei 951. In nici un caz sa nu pui pe masina 641, care arata la fel numai ca e foarte slaba. Eu cand am foliat-o am luat prea putina folie, (mai trebuia un metru) si in 2 locuri s-a pus 641 ca asta avea tipul de la atelier. A crapat si s-a facut ca naiba, ca acum trebuie sa schimb portiunile respective.
  • alex_shadow

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x 16 szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
daca te pricepi, sti sa pui poate colaboram Rolling Eyes Question
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma pricep deloc... singurele chestii foliate de mine sunt pleoapele de la masina si chiar si la alea mi-am blestemat zilele. Ce ti-am spus despre folie, am aflat de la un amic care se ocupa cu chestii de genul si care mi-a explicat de ce nu imi poate folia si spoilerele.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu as dori sa fac o modificare la culoare si nu stiu la care sa ma hotarasc, combinatia e alb(culoare originala) si negru si am modificat 2 poze in paint(care se vad naspa, deh incepator) si astept si eu pareri care din cele 2 sau daca merg alte combinatii de culori alb cu ....






  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare
am niste jenti de 15 si as dori sa le reconditionez..dar caut un kit ,daca exista si daca stie cineva ceva link rog sa posteze!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
va salut...se filiaza orice suprafata la masina ...nu iti trebuie decat o folie de calitate si un ''uscator de par''(feon)...este destul de simplu.
EX 1:CAPOTA ....pentru operatiunea aceasta este nevoie de 2 persoane.
1.se decupeaza din sul suprafata capotei masurata.
2.se pune pe capota.
3.se ridica folia pana la jumatate.
4.se desface hartia pana la jumatate si se taie(hartia).
5.se lasa folia incet pe capota (maxim 100 mm).
6.cu racleta de aplica usor dinspre centru spre aripi.
(aveti grija cu nervurile de pe capota,acest lucru cei care au capote cu nervuri)
7.dupa aplicarea jumatatii dinspre faruri,se ridica cealalta jumatate si se desface hartia.
8.repetati pasul''6''.
9.se taie resturile cu un cutter.SUCCES.
EX 2:OGLINZILE....pentru aceasta operatiune este necesar o singura persoana.
1.se decupeaza folia mai mare decat suprafata carcasei oglinzii.
2.se desface ''TOATA'' hartia.
3.se aplica folia pe mijlocul carcasei oglinzii.
4.se aplica cu racleta incet pe suprafata aplicata.
5.se ia feonul si se incalzeste folia care nu este ''lipita'''timp de 10 sec,in miscari longitudinale de la o distanta de 100mm.
6.lasati feonul acum si trageti usor de folie pe suprafata carcasei oglinzii.
7.se aplica cu racleta incet pe suprafata aplicata.
(aveti grija la nervuri).
8.se repeta pasii ''5'' si ''6'' pana cand obtineti rezultatul dorit.SUCCES
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Hai sa mai dezgrop putin topicul asta. Vreau sa imi fac si eu capota portbagajului neagra, am plafonul deja negru de 1 an de zile si nu am avut nicio problema cu politia insa daca fac si capota portbagajului trebuie sa trec in talon noua culoare tinand cont ca masina cu pricina este GRI(apropo este vorba de vectra b)? Am auzit fel si fel de pareri si sincer nu stiu ce sa mai cred Rolling Eyes

Multumesc.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Fa-ti portbagajul negru si pe urma du-te la RAR, daca e nevoie, iti vor trece culoarea in CIV si te costa aprox 100lei si stai linistit, si mai mult poti sa iti faci pe urma si capota sau ce mai doresti - o sa ai trecute 2 culori. Daca nu e nevoie sa ti-o treaca in CIV, din nou stai linistit Wink
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Defapt iti trece culoare in CIV dupa care mai umblii o zi prin pipera pentru eliberare talon nou + taxa talon...parerea mea ca nu se merita.
Dau mai mult pe acte decat pe lucrare si poate peste o luna ma razgandesc si dau colantul jos. Ce ma fac ?Trebuia iar sa umblu pe la rar si politie pentru schimbare talon...
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa ai satisfactia ca esti in legalitate si nu are ce sa comenteze nea cascheta cand te opreste, iti rapesti putin din timp si din finante pentru asta. Daca vrei sa strangi puternic fesierii cand te opreste si sa risti o amenda + acelasi timp pierdut, puneti autocolant unde si cat doresti.

randomm a scris:Deci... conform noii legi nu mai este trecut nicaieri procentul in care se poate adauga o noua culoare fara a fi trecuta in talon, in consecinta am prieteni care aveau doar 2 dungi de alta culoare pe masina si au avut ca optiuni trecerea culorii in certificat sau sa le dea jos. Oricum ar fi, un politai cand te opreste, daca are pata pusa si nu ai culoarea trecuta iti ia certificatul, pentru ca nu se apuca nimeni sa masoarea suprafata vopsita a masinii si cat din ea e de alta culoare. Iti ia certificatul si te trimite la RAR, deci chiar daca era cu procente ca inainte tot frecus inutil ar fi.

  • amicu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Boogie a scris:Vreau sa imi revopsesc masina intr-o combinatie de 2 culori (negru pe care il am acum aproape toata masina + gri in partea de jos sau ceva de genu') si ma intrebam daca am nevoie de vreo autorizatie ca sa pot sa fac chestia asta... La vinyl-uri am inteles ca nu ai nevoie de autorizatie..sau am inteles eu gresit?... Nu e cam aceeasi treaba?... Question
Si inca o intrebare... Very Happy Aveti idee unde as putea sa fac chestia asta si cam cat m-ar costa?... Rolling Eyes


Ai vazut culorile mate cauciucate care se pot exfolia dupa ce te plictisesti de culoarea pe care ai puso pe masina?

eu tocmai am facut un mini cooper pentru nevasta mea din verde l-am facut alb mat si jantele negre mat A iesit beton. E ca si folia doar ca e vopsea pulverizata . an 8 ore am luat masina acasa pe strada. Dar.. AM FOST LA RAR SI AM SCHIMBAT CULOAREA mi se pare ca ma costat cam 150 ron .
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@amicu De unde ai achizitionat sprayul de plastydip (parca asa ii zice) si la ce pret?
  • amicu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
spray ul pentru jante lam luat din italia iar vopseaua de masina tot din italia vopseau a fost 150 euro/ galon iar sprayul 15 euro/buc si am avut nevoie de 2 galoane, si 4 sprayuri pentru jante. vezi pe clubopel sectiunea intretinere auto review. am postat acolo masina nevestei mele problema mare e diluantul care costa 25 euro/litru si ai nevoie de 8-9 litri
  • mirel.gramada

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am un Astra H negru si as vrea sa ii fac plafonul alb. Se poate face acest lucru fara a modifica in acte ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR