Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • gabiwilhelm

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:Cod motor B16DTH LVL sigur ai km reali? Sa cada turbina la km astia ..cam dubios!


Multumesc de info si de sprijin in obtinerea codului. Intr-adevar, la constatare s-a identificat la EGR problema cauzata de infundarea filtrului de particule. Urmeaza reparatia.
Km sunt reali, am istoric de service confirmat cu ultima revizie la 150.000 km in Belgia la 17.11.2017 iar masina era disponibila la vanzare in mai 2018, in perioada asta s-au efectuat 30.000 km.
P.S. Zafira nu are optiunea de inchidere automata a usilor dupa plecarea de pe loc?
Drumuri bune sa aveti!
Skip ads

  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ba da, la configurare mașina
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sau apasa lung pe inchidere toate usi de la butonul bord ..ar trebui sa functioneze
  • gabiwilhelm

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Buna dimineata, revin cu vesti bune, pentru mine, deoarece am scapat de problemele mentionate mai sus (filtru particule infundat) si dupa revizia la service (schimb ulei, filtre, etc) si o resoftare (aparea in sistem cu rechemare pt acest lucru) acum sunt bucuros ca masina este 100% functionala. Desi ulterior o ploaie cu piatra mi-a facut 2 "ciupituri" in parbriz am sa trec peste acest lucru si dupa inscriere ma duc la un un service unde am mai reparat un parbriz cu insertie de solutie (sansele sunt 50% sa mearga sau crapatura sa "plece"). Intr-adevar, sunt foarte multumit (nevasta-mea si mai mult, ca ea o conduce zilnic) de confort, stabilitate, mi se pare silentioasa desi are distributie pe lant. Urmeaza sa verific consumul (il fac plin pe plin, ca e mai sigur) ca pe bord apare 8,1%, putin cam mult dupa 500 km. Tot in teste am sa merg cu ea in august in zona Bran si sa vedem cum se comporta in panta cu 4 pasageri si bagaje si ce consum obtin dupa acest drum. Multumesc colegilor de forum pentru informatiile primite in perioada mea grea.
Skip ads

  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mã bucur cã ai rezolvat problemele și cã poți sã te mândrești cu mașina achiziționatã, de curiozitate ce i-ai fãcut la filtru l-ai schimbat sau l-ai eliminat. Sã ai drumuri bune.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate patronii de la PSA au renunțat la Zafira acum se axeaza pe suv-uri
  • gabiwilhelm

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
marcovo a scris:Mã bucur cã ai rezolvat problemele și cã poți sã te mândrești cu mașina achiziționatã, de curiozitate ce i-ai fãcut la filtru l-ai schimbat sau l-ai eliminat. Sã ai drumuri bune.


nu l-am eliminat, doar l-am curatat (mi-a aratat mecanicul o solutie pentru asa ceva) si mi-a recomandat ca la 1,5-2 ani sa practic aceasta curatare preventiva.
Multumesc de urari si voua la fel!
  • gabiwilhelm

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
http://blog.autovit.ro/2018...-in-vizor-de-rar/

Poate ajuta informatia!.
Drumuri bune!
Skip ads

  • gabiwilhelm

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut, dupa 1100 km efectuati in regim mixt (60% la drum lung si 40% oras) am calculat motorina consumata (plin pe plin) si a rezultat 6,7%, identic cu ce arata pe bord dupa ce am resetat cifrele (deci si calculatorul de bord a emis acelasi consum).
Majoritar 2 persoane in auto, eco activat permanent plus aer conditionat setat pe auto. Cred totusi ca stilul mai turat al sotiei a influentat acest consum, sper in scaderea sub 6,5% pana la urmatoarea analiza. Drumuri bune!
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Eu am o medie de 7.1 cu 1.4, 140cp benzina in 18,000km.... doar ca mergem rar pe meleaguri mioritice... de obicei in concediu...
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sunt motoare mici și caroseria este destul de grea, la motorul de 2.0 eu am consum mediu de 5,9 in cei 18000 km parcurși și fãrã funcția eco numai în țarã.Acum consumul mai depinde și de stilul de condus.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
gabiwilhelm a scris:
nu l-am eliminat, doar l-am curatat (mi-a aratat mecanicul o solutie pentru asa ceva) si mi-a recomandat ca la 1,5-2 ani sa practic aceasta curatare preventiva.
Multumesc de urari si voua la fel!

Poti sa ne spui si noua care e solutia?
Skip ads

  • SSein

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2018

  • Mesaj Privat
VA salut forumisti si conducatori de Zafira.

Din ianuarie sunt in posesia unui Zafira din 2013, cu motor A20DTH, luata la 153000 km, adusa din Germania de o firma de leasing. Imediat cum am luat-o am programat-o la o diagnoza in Timisoara la service OPEL, de unde mi-au scos tot istoricul de service (care arata inclusiv reparatii dupa un accident, dar ceva usor cred, ca erau piese doar de pe partea dreapta) si intervale regulate de service, inclusiv schimbarea Oringului pe la 90000 km. Dupa terminarea reviziei complete, cei de la Opel m-au asigurat ca nu are nici o problema si ca e o masina foarte bine intretinuta. Oricum, imediat dupa diagnoza i-am schimbat distributia dar nu am schimbat si Oringul. De atunci au trecut 8 luni iar acum am ajuns la 180000 km (circul mult prin tara cu munca) si i-am schimbat doar o data uleiul, dupa 22000 km (cand pe computer imi arata calitatea uleiului la 30%), cu HAvoline. Vreau sa va intreb cateva chestiuni tehnice pe care le-am tot vazut ca apar pe acest forum si pe care nu prea stiu cum sa le abordez:

- prima tine de schimbul uleiului - la cati km ar fi indicat sa-l schimb si daca ar fi mai bine sa folosesc doar GM original, dupa cum am tot vazut pe forum
- daca ar mai trebui schimbat Oringul - la ultimul schimb de ulei mi-au zis ca nu e cazul, dar nici nu sunt 100% convins ca s-au uitat sa vada daca e cazul
- cum imi dau seama ca masina isi face regenerare in timpul mersului, pentru ca nu mi se aprinde nici un bec martor
- ce parere aveti despre chip tunning pentru cresterea puterii si daca a facut careva asa ceva - eventual niste sfaturi in acest sens

In rest pot spune ca am fost impresionat de masina de cand am luat-o, fiind varianta full option totul m-a impresionat: tapiteria din piele si confortul scaunelor la drum lung, sistemul audio cu 6 incinte si subwoofer, sistemul AFL de faruri adaptive care intradevar e extraordinar, motorul care trage destul de bine (aici in schimb cred ca ar trebui sa verific cutia de viteze ca nu mi se pare ca ar schimba foarte usor - sau poate e doar timoneria).

Va multumesc si ma bucur sa va urmaresc.
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut și bine ai venit în club, mã bucur cã tot mai mulți achiziționeazã aceste minunate mașini. Sã începem cu uleiul, recomandarea mea este sã folosești ulei GM cu hologramã iar schimbul sã-l faci numai la un service autorizat care consideri cã este de încredere. Eu îl schimb la fiecare 15000 și este totul ok, toarce ca un motan rãsfãțat.Cu oring-ul nu pot sã-ți dau nici un sfat rãmâne la aprecierea ta. Când face regenerare se aprinde butonul de la încãlzire lunetã, iar în legãturã cu cip-ul o sã-ți povesteascã RaduRek.
Sã o stãpânești sãnãtos și fãrã evenimente.
  • SSein

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc de info. Sa sti ca pana acum nu am vazut acel bec de la incalzire luneta sa se aprinda in timpul mersului, dar am sa ma uit mai atent... Poate mi-a scapat. Smile
Referitor la cip tunnig, am vorbit cu o firma specializata din Timisoara si daca se face doar din soft puterea creste la aprox. 205CP si 430 NM. Costul ar fi de vreo 1700 lei cu tot cu testul Dyno inainte si dupa operatie. Daca se trece si la faza a doua cu modificare de injectoare, evacuare, intercooler etc. se poate ajunge pana pe la 300 CP. Cred ca in prima faza voi incerca doar partea soft. Smile
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu becul de la buton se aprinde la regenerare...daca ai pe display ceasuri bord modalitatea eco...setezi consumatori si acolo va aparea in timpul regenerarii ca si consumator ..dezaburirea luneta ! despre ulei nu stiu sa ma pronunt...m am fript tare cu mobil 1 esp formula cu dexos 2 si de atunci merg pe motul ...numai bine
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut Corbu,
In ce sens te-ai fript cu Mobil 1 ESP? Ce vascozitate ai pus? Poti detalia te rog.
Eu am trecut de la Aral 5W40 la Motul 5W40 si de 3 schimburi folosesc Mobil 1 ESP 0W40, fara nicio pb.
Am A20DTH, dar pe o Astra J. Momentan 105.000km. Revizii tot la 10.000km.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
motoril meu b16dth 250.000km .primul ulei schimbat mobil esp 5w40 specificatie dexos2 ...rulez exterior dar nu cu viteze mai mari de 60km/h si imi regenera la 70km .... dupa nici un an am schimbat uleiul cu motul x clean 5w40...si regenereaza la 200-300km acelasi traseu! de unde vine diferenta ...numai ca dintr un ulei de toata jena ....si mai eram si fan mobil !

ps .. am trecut la schimbat uleiul la 7000 km de la 10.000 km ...nu vede f des autostrada dar nici oras
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca era Mobil 1 ESP? Eu n-am gasit nicio specificatie la M1, cu 5W40, cu atat mai mult sa aibe ceritificare Dexos2.
https://www.mobil1.de/produkte.aspx
Singurele ESP sunt 5W30 sau 0W40, care au certificare Dexos2.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu de vina sunt marcile de uleiuri ci faptul ca sunt contrafacute.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR