Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ska a scris:Esti sigur ca era Mobil 1 ESP? Eu n-am gasit nicio specificatie la M1, cu 5W40, cu atat mai mult sa aibe ceritificare Dexos2.
https://www.mobil1.de/produkte.aspx
Singurele ESP sunt 5W30 sau 0W40, care au certificare Dexos2.

atunci 5w30 a fost ...imi cer scuze daca am dus in eroare . dar totusi nu cred ca avea sa influienteze faptul ca era w30 sau w40 toata problema mea .. posibil sa fi fost si contrafacut cum spune colegul ...cu toate ca a fost comanda directa la depozitul magazinului de piese !
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles.
Eu voi ramane pe Mobil 1 ESP 0W40, cu care regenerarile in oras sunt intre 400-600km, depinzand de orele de mers si de trafic, si afara pe la 800-1000km.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
imi poti spune care este incarcatura maxima de cenusa in filtru atunci cand incepe o regenerare in oras de exemplu?
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pot sa-ti spun dupa verificari personale si confirmat in TIS la Zsfira B este de 104 % indiferent de nr. km. sau temperaturi .sonde etc.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:imi poti spune care este incarcatura maxima de cenusa in filtru atunci cand incepe o regenerare in oras de exemplu?

nu am urmarit niciodata acest aspect. am urmarit doar regenerarile, cat/cum am putut ( gen urmarit consum instant). si de fiecare data am incercat sa ies cu masina pe centura orasului, pt o regenerare cat mai eficienta.
  • brasil

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am o Zafira A si vreau sa achizitionez o Zafira C motorizare 1.4T benzina am inteles ca sunt probleme la ele pe la nu stiu ce rulmenti la cutie dar ca de la o anumita data problemele s-au remediat. Imi puteti spune cu ce data {luna/an} trebuie sa fie data de fabricatie a masinii ca sa nu am probleme? Multumesc
  • SSein

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salutare dinnou, saptamana viitoare as vrea sa programes o decarbonizare la motor cu un aparat din acela care o face automat. Credeti ca se merita? A incercat careva pe motorul A20DTH?
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
dupa review-uri...nu prea...cea mai buna decarbonizare este talpa
Skip ads

  • MCocor
  • *
  • 4 mesaje
  • din 24 Sep 2018
  • Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Constanta
  • MCocor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Vreau sa achizitionez un Opel Zafira C, si dupa zile petrecute pe site-urile de vanzari am ales cateva oferte:
1. https://www.autovit.ro/anunt...A.html#19edf61eb3 .Am vazut masina, ca defecte vizibile are doar plasticul de la scaunul soferului fisurat.
2. https://www.autovit.ro/anunt...T.html#19edf61eb3 E cumva varianta cu motorul cu probleme ?

Care varianta de motor e mai buna dintre cele 2 ?
Au dotarile din descriere ?
Cum pot sa imi dau seama daca au Webasto (incalzire auxiliara) ?

Si in final, daca stiti de ceva oferte similare ca pret, va rog sa postati un link.

Va multumesc anticipat pt ajutor.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Cea cu motor de 2.0 are un motor de origine FIAT și este cel mai echilibrat pentru așa coroserie și cel de 1.6 cred cã este total fiat .dar cu cel de 2.0 ai mai multe satisfacti . dacã cunoști bine motorul de 2.0 163 de cai ve fi mulțumit
  • MCocor
  • *
  • 4 mesaje
  • din 24 Sep 2018
  • Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Constanta
  • MCocor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Am achizitionat masina din primul anunt, care are motorul 1.6 de 136 cp.
Ma poate cineva lamuri daca, si la cati km trebuie schimbat lantul de distributie ?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La rece va face zgomot cateva secunde pana se amorseaza ...nu te ingrijora apoi oar daca face zgomot la cald .zornaiala si toate cele te poti gandi la schimbat.e de treaba pt ca se da motorul jos ....pune un ulei bun dexos 2 asa vei prelungi viata motorului si al dpf ului care i un pic mai mofturos ....felicitari pt achizitie ..eu unul sunt multumit!
Skip ads

  • er0s22

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Deoarece de cand am vazut-o prima data m-am indragostit de aceasta masina am de gand sa achizitionez in perioada urmatoare una si am cateva dubii.

1. Sa incerc achizitia din afara? Asta ar presupune niste probleme de logistica (timp, persoana care sa ma indrume acolo, etc.)

2. Am citit aici pe forum ca filtrul de particule isi face regenerare la 40-50 km. Avand in vedere ca mare parte din drumuri vor fi intre casa si servici (15 km dintre care 8 in afara orasului) credeti ca ar putea aparea probleme cu regenerarea? Cat dureaza regenerarea? Eu cu totul fac 15 minute pe acest drum.

3. Am gasit pe autovit acest “samsar” din Bucuresti, am si vazut o masina la un moment dar. Are mai mereu 2-3 Zafire la vanzare. Stie cineva ceva de el? A cumparat cineva vreodata?
Opel Zafira C https://www.autovit.ro/anunt...a-c-ID7Gwy2b.html
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Nu cred cã ai sã fi mulțumit de prestația mașini e un motor mic ptr așa caroserie un 2.0 era perfect
  • er0s22

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aratam vanzatorul nu masina. Are mai multe:
https://bestautorulate.autovit.ro
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
8000 de euro ! Cauta pe site-urile de afara sa vezi ca nici alea lovite nu au pretul asta .asa ca deduce singur.
  • er0s22

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Depinde de tara sa stii.
Sunt prin Franta sau Italia la preturi ok.
Dar am inteles mesajul Smile
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Oricum nu poți sã te iei dupã km cã oricum ce gãsești în țarã au kilometrajul dat înapoi și eu aș opta pentru 2,0, mie îmi place cum se comportã și un consum decent (5,8 mediu)
  • er0s22

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E chiar dubios ce se intampla.

https://www.olx.ro/oferta/op...-cai-IDbw1Od.html

Spre exemplu timpul care o vinde recomanda test la reprezentanta. Deci se poate verifica si pe autodna si la reprezentanta.
Ce probleme ar putea avea in cazul asta? Pretul este incredibil!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
er0s22 a scris:Salut.
Deoarece de cand am vazut-o prima data m-am indragostit de aceasta masina am de gand sa achizitionez in perioada urmatoare una si am cateva dubii.

1. Sa incerc achizitia din afara? Asta ar presupune niste probleme de logistica (timp, persoana care sa ma indrume acolo, etc.)

2. Am citit aici pe forum ca filtrul de particule isi face regenerare la 40-50 km. Avand in vedere ca mare parte din drumuri vor fi intre casa si servici (15 km dintre care 8 in afara orasului) credeti ca ar putea aparea probleme cu regenerarea? Cat dureaza regenerarea? Eu cu totul fac 15 minute pe acest drum.

3. Am gasit pe autovit acest “samsar” din Bucuresti, am si vazut o masina la un moment dar. Are mai mereu 2-3 Zafire la vanzare. Stie cineva ceva de el? A cumparat cineva vreodata?
Opel Zafira C https://www.autovit.ro/anunt...a-c-ID7Gwy2b.html


Daca ai sa iei motorul de 1.6 o sa observi ca .. dupa circa 10km parcursi da drumul la regenerare daca este nevoie ..nu conteaza daca e rece sau cald motorul...regenerarea dureaza 7 minute ..rar 10 min! Deci cand ajungi acasa ea inca va regenera si va trebui sa te mai plimbi .
A mea si a revenit din cauza uleiului care nu i a convenit si acum regenereaza la circa 200km cam in acelasi regim ca al tau ..chiar mai scurt dar fara opriri si semafoare..doar 50_60km/h constant! Stiu ca cele de 2.0 regenereaza mai rar ...rog sa confirme un coleg cu 2.0! Numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR