Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu o am din februarie 2017 și nu mi-a fãcut nici o regenerare, dar fac cel puțin o datã pe lunã drumul Rm.Vâlcea - București și retur iar pe autostradã merg cu 125Km/h și 2000 rotații și cred cã se curãțã.Am motor de 2,0, A20DT .Eu unul sunt foarte mulțumit de ea.
Skip ads

  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
er0s22 a scris:E chiar dubios ce se intampla.

https://www.olx.ro/oferta/op...-cai-IDbw1Od.html

Spre exemplu timpul care o vinde recomanda test la reprezentanta. Deci se poate verifica si pe autodna si la reprezentanta.
Ce probleme ar putea avea in cazul asta? Pretul este incredibil!
da frumosa masina nu te aștepta cã consumã 5.8 poate în autostrada pinã in 100kmh .sigur are același motor de insigna
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
marcovo a scris:Eu o am din februarie 2017 și nu mi-a fãcut nici o regenerare, dar fac cel puțin o datã pe lunã drumul Rm.Vâlcea - București și retur iar pe autostradã merg cu 125Km/h și 2000 rotații și cred cã se curãțã.Am motor de 2,0, A20DT .Eu unul sunt foarte mulțumit de ea.


Eu cred ca tu nu te prinzi cand face ea regenerarea...de fapt ea face regenerarea pe autostrada in conditiile optime.
Ce cred eu ca tu consideri regenerare ..este martorul in bord cu semnul dpf ....ala apare cand opreati cateva regenerari incepute si neterminate in conditiile cerute! Imposibil sa nu faca regenerare de cand o ai !
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu are xenon masina din anunt
Skip ads

  • er0s22

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai ce am vandut o Kia Sportage luata noua care nu avea xenon si faruri cu lupa. Exceptionale farurile! Daca sunt la fel pe Zafira nu ma deranjeaza ca nu are xenon, dimpotriva.

Acum serios vorbind, strict pe masina din anunt, de ce credeti ca e pretul acela? Rugina? Lovituri? Accidente grave?

Pentru ca ma aflu intr-o mare dilema. Dispun de 8.000 euro (cu sacrificii 8500) si Pe afara nu prea gasesc nimic la pretul asta in schimb la noi chiar sunt. Faceti o cautare pe Olx sa vedeti.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Poti pune la lupele de pe zafira ..led hir2 ...eu asta urmeaza sa fac. Cat despre masina ..in afara ca nu are echiparea crom si consola centrala flex ...masina are cam tot ce trebuie . Poate vreun element vopsit ! Pana nu o vezi nu poti sti .
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
În primul rând referitor la cea de pe OLX la uzurile pe care le are la volan și pedale, are peste 200.000 Km. Ca un sfat eu zic sã cauți una din Olanda adusã în țarã și ceri VIN-ul.Intri pe AutoDNA plãtești 60 lei și primești tot istoricul mașinii inclusiv pozele fãcute înainte sã fie vândutã.Așa am fãcut eu și am gãsit o diferența de 20.000 Km ocazie cu care am putut sã negociez mai bine prețul.Un exemplu ar fii :https://www.autovit.ro/anunt/opel-zafira-c-ID7GwfVT.html#f1b74980fb.Da farurile cu lupã și xenon sunt adaptive în funcție de poziția mașinii pe drum se adapteazã dacã urci un deal se ridicã, dacã cobori se coboarã în curbe fascicolul urmãrește curba sunt extrem de utile, nu mai vorbesc de vizibilitate.Referitor la regenerare da nici nu știu când o face pe autostradã cã nu urmãresc idea era cã nu mã stresez pentru ea cã și-o face.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mai poti verifica daca pe factura orginala emisa de vanzator sunt trecuti km. in momenul vanzarii in clar fara urma de stersaturi. daca nu sunt cauti alta masina.
Skip ads

  • GMihaiTaune

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Ca majoritatea noilor veniți aș dori sã cumpãr un zafira tourer. Prefer motorul de 1,6 (mult mai economicã la taxe). Din câte am citit nu ar avea probleme, nici motorul și nici mașina în sine. În afarã de a alege motorul m-am tot uitat și la opțiuni..... am vãzut o opțiune pe ea și nu prea înțeleg ce este
Cea cu volanul și scaunele încãlzite le știu, dar cele de sus?
Oare se meritã sau nu? Nu prea am vãzut mașini cu acea optiune
O zi bunã
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nici nu stiu daca exista 1.6 cu asa optiuni....poate pe 2.0....tour si sport modifica parametri ecu si masina va fi cu un comportament mai sportiv sau mai economic si confortabil in cazul butonului TOUR ...cred ca si amortizoarele sunt diferite fata de una de serie ...ele devenind mai tari la setarea sport si mai moi la Tour ....in mare cam asta se intampla! numai bine !
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sport/Normal/Tour - Pachet FlexRide. Cauta detalii despre el.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=91985
  • velu_cluj

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am in vedere o Zafira de 2.0 diesel motorul de 121 kW (165 CP), masina e din 01/2015. Stiti cumva daca (de) la aceste motoare s-a rezolvat problema cu o-ring-ul din baia de ulei? Sau motoarele de Zafira 2.0 nu au fost afectate deloc de acest defect de fabricatie? Alte probleme constatate? Multumesc anticipat de raspuns.
Skip ads

  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Depinde de tipul de motor, exemplu la Insignia am motor A20DTH iar la Zafira am A20DT, la Insignia a trebuit sã schimb oringul, la Zafira nu. Chiar astãzi când am schimbat uleiul am aflat cã cel de pe Zafira este de Fiat . L-am întrebat de unde știe și mi-a spus cã de la filtru de ulei cã este așezat altfel fațã de Opel. Al meu este deasupra planetarei din dreapta.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Marcovo.eu îți spun ca și Zafira și Insignia su același motor dar într DTH și DT sint mici diferențe .Dth are clapete pe caleria de admisie și probabil servodirecție electricã dar ca motor este identic sigur și Zafira are același oring la pompa de ulei
  • velu_cluj

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Motorul de care intreb este 2.0 CDTi 121 kW 165 CP 1956 cm³ A 20 DTH, prima inmatriculare 01.2015.
Deci ar trebui sa schimb O-ring-ul din baia de ulei (exista acest O-ring ) sau acest motor este construit diferit fata de cel de Insignia?

La acest motor distributia este pe curea sau pe lant?
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Are distribuția pe curea, are acel O-ring :https://e-opel24.pl/wp-content/uploads/2017/04/Uszczelka-smoka-Opel-Astra-J-Insignia-Zafira-C-2.0-CDTI-646125-55589549.jpg
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ati intalnit Zafira C Tourer 2.0 cu motor defect din aceleasi motive ca la Insignia? Eu inca nu... Rolling Eyes
  • velu_cluj

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@Edwin - pai deaia intreb. Sunt sau nu sunt? Daca nu am auzit eu de motoare de 2.0 de Zafira bulite, nu inseamna ca nu exista, mai ales ca pana acum nu m-a interesat subiectul, dar de acum da, ma intereseaza. Deci motoarele de Zafira au alta configuratie care nu implica ventuza aia O-ring? Sau inte timp au folosit alte materiale care nu mai fac probleme?
@marcovo - vad in poza ca ai o Zafira C 2012. Tu ai schimbat O-ringul? Sau nu a fost nevoie?
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu l-am schimbat
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a interesat subiectul acesta si l-am urmarit..dar tot n-am auzit de Zafira C cu motor "bulit". De asta am intrebat.
Si eu am tot Zafira Tourer cu motor 2.0 si inca n-am schimbat acel oring. Insa abia acum am ajuns la 150 k km...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR