Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • iriahu

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La rabla mea a aparut anuntul "Automatic Gearbox" iar la o testare sa gasit codul P1625
S-a intalnit cineva cu acesta situatie ? Ce este de facut in afara de a merge la un garaj si a inghiti galustele lor?
Are cineva Auto Datta unde poate ca scrie cate ceva ?
Astept parerile Opelistilor cu toata increderea
  • aharpa

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Omega 1999 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va salut domnule Iriahu.
Curata selectorul de viteze de pe cutie. Este prins cu 2 sau 3 suruburi in partea de sus a cutiei si se desface o clema ce tine tija selectorului de parghia de antrenare a schimbatorului. toata operatiunea se poate efectua doar daca te bagi sub masina. Eu la mine l-am dat jos, l-am desfacut si l-am curatat. Ca si comparatie este ca un motor de parbriz, are niste trasee semicirculare pe care gliseaza cursoarele. Dupa curatare pune putina vaselina de contact pe cursoare ca sa alunece mai bine si sa se reduca uzura. Eu am facut la mine aceasta operatiune si de aprox. 3 ani nu mai am aceasta problema. Sper sa va fie de ajutor.
  • iriahu

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Buna , Cu parere de rau trebuie sa te anunt prietene ca acel selector de care vorbesti nu are nimic cu cutia de viteze mai pe dinauntru. Rolul acestui selector este de a lumina pozitiile manetei de viteze si in plus de a inchide un contact pentru demaror in asa fel ca ai starter doar cand esti in pozitia P (parking).
Se pare ca defectul meu este la electro ventilele de ulei din inauntru cutiei. Va trebuii sa demontez o baie de ulei a cutiei unde sunt aceste ventile si sa ma lupt cu ceiace gasesc pe acolo.
Pentru acesta operatie imi trebuie un lift inalt caci pe burta nu mai vreau sa lucrez !
Daca nu la un garaj care accepta sa vorbeasca cu clientul.
  • aharpa

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Omega 1999 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va salut.Incercati totusi ce am scris mai sus prima data , este mai usor decat operatiunea ce va ganditi sa o urmati, doar sa vedeti daca se schimba ceva. La mine nu am umblat la nici un electroventil si defectul a disparut dupa curatare. Succes.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca cauti pe net gasesti :
P1625
P1625 OBD Code Definition:
PCM Unexpected Reset
P1625 OBD Code Description:

Possible Symptoms

Malfunction Indicator Light (MIL) ON
Possible Causes

Wiring and/or Connector(s) from/to Transmission Control Module faulty
Possible Solutions

Check Wiring and/or Connector(s) from/to Transmission Control Module
Check Measuring Value Block (MVB) 125+
Special Notes

This Fault Code is stored in case of Communication Problems with the Transmission Control Module.[b]
asta zice ceva aici daca tu vrei sa desfaci baia de ulei si alte chestii treaba ta.
Bafta.!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR