Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Andrei MV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Nu sunt posesor de Opel, dar imi place foarte mult Astra K. Sunt interesat de cateva detalii dacã se poate si va multumesc anticipat. Pentru colegul de forum Bazate (sau altcineva ce posedã aceeași motorizare), m ar interesa ce turatie indicã turometrul la 120-130 in regim de mers constant pe autostradã, cati km ai pânã acum cu ea si problemele întâmpinate. Eu sunt posesor de golf 6, 1.4, tot aspirat, cu instalație Gpl BRC montatã la Progaz Vernești si sunt foarte multumit de consum (ma costa 21 de lei în medie/100km gaz+benzina, mers fara menajamente in majoritatea cazurilor), dar și de faptul cã la 120, turometrul indicã 3.000-3100, deci consumul rãmâne rezonabil pt un motor de 1.4 și 80 cp la acea vitezã, zic eu. Cel mai interesat am fost de motorizarea 1.4 si 150 cp, dar fiind injecție directã, nu prea mai este rentabil gpl-ul pe ea. Si aici m ar interesa daca ati aflat de cineva ce are gpl pe o astfel de motorizare. M am documentat puțin si de Megane 4, 1.6, tot aspirat si cu toate ca nu i urat deloc, Astra K pare dintr o alta galaxie atât la interior cat si la exterior. Multumesc!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Motor 1,4 150 cp : 140 km/h , vit.VI - 3000 rot/min
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu am mers recent cu Opelul (Mi-am mai luat inca o masina si ii fac rodajul...plus drumurile cu inmatricularea)..abia weekendul viitor iti pot spune despre partea de turatii...Oricum la 3000 de ture are in jur de 110 in treapta 5....are o crestere de zgomot pana la 3500 dupa care redevine siletioasa. Foarte ok la regim de 130-140...daca ai un de merge. Din ce am citit e o problema cu montarea de GPL la HB..in sensul ca la unele versiuni nu e loc de butelie in locul rotii de rezerva....trebuie verificata aceasta informatie, mai ales ca bateria e in portbagaj.
Eu am GPL de la 69 km...acum am peste 66k..in 18 luni. Eu am avut schimbat cilindru ambreiaj in garantie dar in rest totul ok. Am optat pt garantia standar de 2 ani caci nu am incredere in preturile si servisul de marca..preferand un service multimarca sau de cartier.
Ca observatie motorul 1,4 aspirat e usor submotorizat fata de turbo, cel putin pe ST si poate un pic mai zgomotos, dar eu sunt foarte multumit de masina. Eu am ales o varianta de echipare de jos (AC, geamuri electrice fata, pilot, comenzi volan, faruri ceata) fiind sceptic fata de excesul de electronica...
Incerc sa fac 10% pe benzina...in special la drumurile lungi. Exista si GPL pe 1,4 T...nu pot da detalii ca nu stiu.
Eu nu stiu cat consuma in oras a mea..ca nu m-a interesat si oricum stilul de mers e ciudat cu asteptari la scoala si gradi...probabil in jur de 10 pe GPL. Nu vad diferenta de comportament intre benzina si GPL.
La GPL consumul creste direct proportional cu accelerarile mai sportive...altfel la un mers relativ constant consumul se apropie de ce indica CB pe benzina.
Ca exemplu ultima data am facut in jur de 200 km intr-o coloana de tiruri...mergeau cu 95 km/Hh afara si aproape legal in localitate. Valoarea pe bord a fost 4,4...consum real GPL a fost de 4.8%. In general mers cam 110 afara si 60 localitate (valori pe bord) media de consum este de 5.5 pe CB si de putin sub 7% GPL la pompa. Alimentez cu GPL la MOL si LUKOIL...si pretul variaza intre 2.20 si 2.35 litru...benzina 98 Rompetrol.
  • Andrei MV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pt rãspunsuri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR