Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am un opel vectra c si cateva probleme cu farurile..pe faza scurta bateau foarte jos. Am reusit sa le reglez manual chipurile si acum bat mai sus..problema intervine pe faza lunga unde bate in copaci..am incercat sa le reglez manual dar se aude cum scapa cand invart..ce este de facut in acest caz? Cum pot eu sa reglez faza lunga mai jos?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la un service de electrica auto costa maxim 15 lei / far reglatul si il fac cu aparat specializat.
oare merita sa te chinui?
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Da am inteles..dar problema este ca atunci cand invart de imbusurile alea se aude cum scapa..nu ar fi asta o problema..problema este ca scapa reglajele alea din interior si degeaba ma duc eu la servici daca nu imi merg acele reglaje..
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca iti scapa poate e problema cu pozitia farului.
poate masina a fost accidentata si nu a fost reparata corect.
sau poate ai vreun picior rupt la far...
Skip ads

  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am reusit! Le-am reglat eu naspa..
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut colegu...poti sa imi spui, cum ai reglat pana la urma farul? Ca eu, am cumparat faruri noi, acum vreo 3 luni si farul din dreapta, oricat m.as chinui, cu reglajul maxim pt jos, tot imi bate faza scurta putin mai sus. Adica, daca dau de reglajul mecanic, pt a pozitiona farul cat se poate de jos, imi scapa filetul acela la un moment dat.
Sa incerc din bec sa.l pozitionez mai jos, sau ce alta idee imi dai?
Multumesc!

...Treaba sa ma duc la un Service, e buna ideea, teoretic, ca au aparat special de vizualizare raza luminoasa, insa la mine sau la oricine, daca mecanic nu merge mai jos din acele reglaje cu imbus, tot o solutie de "carpeala" gasesc si ei. (bec in alta pozitie sau far miscat cu totul, etc...)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
iti garantez ca stiu ce au de facut.
chiar daca tie ti se pare ca scapa, probabil mai e vreun secret sa-l faca sa mearga cum trebuie.

cat de curand o sa fac si eu reglajul asta la masina mea (am schimbat un far dar le reglez pe ambele) si nici nu ma gandesc sa-l fac eu ci o sa ma duc la un service specializat.
  • Petronel Hrubaru

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Colegul sa iti zic cum am facut..eu mi-am reglat faza scurta la maxim in sus si cand dadeam faza lunga imi batea "la etajul 4 ca sa zic asa"..bateau foarte sus..am mers intr-o hala mai intunecata am lasat masina in fata unui zid cam la 4-5 metri, hala era suficient de intunecata incat farurile sa bata pe zid..si am inceput..la fel ca la tine imi scapa farul din stanga cand il invarteam manual..incet am inceput sa las farurile in jos cand stanga cand dreapta..aa si ala care scapa la mine daca invarteam cu imbusul foarte incet nu mai scapa..daca incepeam sa invart repede scapa..si am lasat incet incet faza scurta astfel incat cand dadeam faza lunga vedeam cum se lasa si aceasta in jos. Si am dat incet incet pana am fost eu multumit de cum se vede..multumit in ghilimele..la faza scurta am impresia ca becurile sunt chioare..am cumparat becuri philips 30 de lei becul..se vedea super naspa..am vazut acum pe net noua tehnologie " hod"..cica ar gi niste becuri care imita xenonul..nu pot sa zic decat ca sunt total nemultumit de cum se vad avand in vedere pretul. 100 lei..mai puneam 50 de lei si luam xenoane..acum ma interesrz de tehnologia asta noua cu leduri..oricum incearca si vezi daca merge asa..
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Osram nightbreaker unlimited.
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles...
O sa incerc sa vad dc reusesc si eu. Multumesc!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pancu a scris:Salut colegu...poti sa imi spui, cum ai reglat pana la urma farul? Ca eu, am cumparat faruri noi, acum vreo 3 luni si farul din dreapta, oricat m.as chinui, cu reglajul maxim pt jos, tot imi bate faza scurta putin mai sus. Adica, daca dau de reglajul mecanic, pt a pozitiona farul cat se poate de jos, imi scapa filetul acela la un moment dat.
Sa incerc din bec sa.l pozitionez mai jos, sau ce alta idee imi dai?
Multumesc!

...Treaba sa ma duc la un Service, e buna ideea, teoretic, ca au aparat special de vizualizare raza luminoasa, insa la mine sau la oricine, daca mecanic nu merge mai jos din acele reglaje cu imbus, tot o solutie de "carpeala" gasesc si ei. (bec in alta pozitie sau far miscat cu totul, etc...)
Este foarte normal daca pot spune asa...farul din dreapta pentru masinile cu volan pe stinga ,,bat,, mai sus sa ai vedere mai buna pe partea cu exteriorul drumului..pe unde pot circula ....anumite persoane sau animale....la cele cu volan pe dreapta farul de pe stinga este mai sus...de fapt asta este diferenta si faptul ca masinile cu volan pe dreapta ii orbesc pe cei din sens opus...
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu bate farul drept mai sus. S-a mai discutat chestiunea, ambele faruri lumineaza mai puternic inspre partea dreapta a drumului, dar la acelasi nivel. Nu mai induceti oamenii in eroare!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Farul drept bate mai sus.

La pre facelift exista o mica parghie care schimba fasciculul luminos pentru volan stanga sau volan dreapta. Eu am facut acest test avand masina parcata cu botul spre un zid si ambele faze isi modifica pozitia (practic se inverseaza) . La faza scurta diferenta este evidenta, fasciculul luminos nu se duce spre dreapta sau stanga ci se lasa in jos sau se ridica in sus. La faza lunga e mai putin vizibila schimbarea (din cauza faptului ca becul de faza lunga bate altfel dar e posibil ca schimbarea sa vina tot de la faza scurta). Nu am sesizat daca se misca pozitia becului sau a lupei, cert este ca fasciculul luminos coboara sau urca in functie de pozitia acelei parghii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR