Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Subscriu la cele scrise de colegul calator de mai sus in legatura cu cazarea la Lacul Sf.Ana,mai bine te duci in Balvanyos.
Daca te duci dinspre Tusnad,pregateste-ti masinuta cu "pachet de drum greu",drumul e practicabil,dar plin de gropi.
In caz ca ajungi in zona neaparat sa vizitati Tinovul "Mohos"care e unic in tara,aveti ghid si tot tacamul.De asemenea de vizitat "Baia fetelor Apor"si sa va si bagati in ele(astept relatari despre senzatie).Daca aveti chef de drumetii pe munte,de vizitat Grota sulfuroasa(atentie sporita daca mergeti cu copii,cititi indicatiile inainte de a intra!).
Daca vrei sa te uiti putin cam despre ce e vorba intra aici(http://www.erdelyivendeghazak.ro,nu fac reclama,nu am nici o legatura cu acest site),da pe limba romana,si vezi mai multe.
Zone de campare predestinate nu prea stiu,dar gasesti loc unde sa pui cortul cum cobori de la Balvanyos spre Tg.Secuiesc.
Sper ca te-am ajutat putin,va doresc concediu placut.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos baieti pentru informatii .
Ce am adunat pina acum :
posibilitati de a campa am gasit la Izvorul Muntelui , la Durau , la Sovata(stana de vale ) insa nu am gasit nimic despre posib de a campa la Lacul Sf.Ana-exact cum au zis colegii nigab si optimus voi merge si poate voi gasi camping in Balvanyos .In Balvanyos exista locuri de campare amenajate sau doar pensiuni si casute?. Inca o data va multumesc frumos pentru toate informatiile .
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mergi la Sf.Ana Gabi! Drumul e rau, dar este superba locatia, merita efortul. Exista camping, poti campa linistit la Sf.Ana. Poti face o baie pe cinste in lacul ala superb, poti manca zmeura pe saturatelea, si, mai ales, poti vedea ursii de ff aproape. Laughing Laughing Laughing . E una din zonele mele preferate din Romania, crede-ma ca stiu ce zic. Iti poti lasa cortul in camping, mergi la Balvanyos, se mananca super la Cetate, gasesti usor restaurantul, un coleg a scris mai sus ce se mai poate vizita pe acolo.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da , Octav vreau sa fac o mini excursie in care sa cuprinda 1 sau 2 zile si la Lacul Sf. Ana. Prima oprire o voi face la Izvorul muntelui , Durau pt ca apoi sa trec prin Cheile Bicazului si sa ma indrept catre Lacul Sf. Ana.
Am inteles ca exista camping sus la Cabana SF. Ana . , dar eram interesat daca exista si mai aproape de lac.Am inteles ca nici distanta de la cabana SF.Ana pina la lac nu ar fi mare -aprox 2km.
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Poti face cortul si langa lac,dar nu te lasa sa intri cu masina.Trebuie sa cari lucrurile pana pe malul lacului.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Frumos de informatie . O sa ma campez sus la Cabana Sf, Ana .
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am profitat de vremea frumoasa si impreuna cu userul danii am mai facut o mica vizita prin imprejurimile buzaului - Zona aleasa de noi -CIUTA-VIPERESTI(mai precis platoul de la intrarea in comuna Viperesti .
Zona foarte frumoasa , platou intins numai bun pt cei care doresc excursii cu cortul .Noi , cum am zis am facut doar o mica excursie . Binenteles ca nu a putut lipsi gratarul! Very Happy
Atasez cateva poze cu zona
raul Buzau trecea pe linga noi



Urmeaza daca vremea mai tine cu noi in luna septembrie si o iesire in afara judetului --La Cheia(Prahova) o mica excursie cu corturile , ultima pe anul acesta .
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
cam multa umbra pentru 2 masini Smile))
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E bine si asa , Razvan ca am avut loc sa le sucim dupa umbra! Very Happy Era planificata in mai multi dar pina la urma doar noi am executat-o . Poate data viitoare!
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mai gabi main ai afumat masina Smile
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
S a c am asternut praful pe aici ! Sunt ceva colegi doritori de a sta un weekend la cort in luna septembrie , zona Viperesti sau mai sus la Siriu ?!Haide ti pina nu vine frigul!
  • danii

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gabi, nu zici rau..... eu ma bag, poate gasim un weekend calduros
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Asa Danut te vreau!

Un weekend(sambata si duminica) , pe platoul de la Viperesti , loc mare pt corturi , apa pt balaceala(raul Buzau) si liniste!Anul trecut erau corturi destule in zona!

Ce stiti de zona Casoca-Siriu-
locuri de campare ?
se poate urca cu masina?
http://www.turismbuzau.ro/g...-siriu-buzau.html

Platoul Meledic
http://alinamishu.wordpress...ry/romania/buzau/
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ce am gasit despre Meledic-dpdv al camparii
Din punct de vedere turistic, aceasta zona este destul de atractiva datorita posibilitatilor de cazare, fie la Pensiunea Meledic, fie la Complexul Turistic Meledic. Deasemenea, pe malul lacului exista posibilitatea camparii, platind o taxa de cort. Tot aici, exista si cateva casute de camping tocmai bune pentru cei ce vor sa ramana peste noapte pe aceste meleaguri. Din jurul campingului se pot face plimbari aproape in toate directiile pe care le vedem. La fiecare colt, vom descoperi un nou peisaj, fie verde, fie alb, fie portocaliu, fie dulce, fie sarat.
Ca si punct de atractie, in incinta campingului, se afla o serie de sculpturi de lemn, pe care cu singuranta le veti aprecia. In lunile de toamna si de primavara intregul Platou de la Meledic este fardat in stridente culori mov, culori date de puzderia branduselor care tresar la fiecare mangaiere a vantului.


sursa
http://amfostacolo.ro/roman...acanta__28357.htm
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
M am mai documentat despre zona Meledic si se pare ca merita vizitata. Exista si un mic camping in zona administrat de primarie , deci pt cortisti este ok , dar si pensiune -Pensiunea Meledic.
Va trebui sa stabilim o data completa in septembrie si ar fi bine cat mai la inceput pt a beneficia de vreme calda si cine este dispus sa mearga.
Ideea este ca sa stam 2 zile acolo - plecare sambata din buzau si sa ne intoarcem Duminica.
  • crysty83

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
cind ? si cam cat e cazarea? m-ar incanta si pe mine dar de preferat pana pe 1.09! apoi incep munca...
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In urma discutiilor avute cu cei care pina acum si au manifestat dorinta de a merge un weekend la meledic cu cortul /casute sa stabilit data de 14 si 15 septembrie (sambata si Duminica). Sper ca vremea sa fie buna pt gratare si distractie cat se poate .Cei care au confirmat prezenta pina acum sunt userii danii si danut_musoiu.Deci cu cati mai multi cu atat distractia si sfaraitul gratarelor va fi si mai mare !Cei care doresc pot confirma aici !
Pentru cine doreste sa se cazeze la pensiune , exista Pensiune Meledic .
http://www.pensiunea-meledic.cabanova.ro/

casute
http://turismbuzau.ro/campi...ping-meledic.html
si
http://revistaflacara.ro/platoul-meledic/
  • crysty83

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
imi pare rau ,incep munca!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si ce un schimb de tura nu se poate ...?
Am vb cu cel care administreaza campingul de la Meledic si pt cort cazarea este 15 lei /zi , casute =30 lei si sunt in numar de 4 cu cate 2 locuri fiecare si mai este pensiunea Meledic1Din ce zicea exista apa curenta , toalete banuiesc ca turcesti.
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut baieti!imi cer scuze ca nu am venit la intalniri dar nu prea am fost prin tara si cand am revenit nu se organizau intalniri.duminica asta sunt in tara si as putea sa vin la intalnire daca se organizeaza cumva .va salut si sper sa ne revedem cat mai curand
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR