Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Marellino

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2016

  • Mesaj Privat
cristi_bv , sã înțeleg cã tu ai reușit aceastã transformare?

Poți sã-mi dai niște sugestii/sfaturi/recomandãri cum ai fãcut? Eventual ceva costuri?

Mulțumesc anticipat!
Skip ads

  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da,deocamdata pot sa iti spun doar ca hmi si silverbox au fost 400€.Sistemul raspunde mult mai rapid la comenzi,am castigat bineinteles functia projection,harti 2017,tema de buick regal si digital audio broadcast(radio digital).In afara de tema de opel si buick mai pot instala temele de buick si chevrolet.Despre costurile programarii nu pot spune nimic inca,dar nu este o treaba simpla,e nevoie de programatoare si cunostinte destul de avansate,deci iese din discutie o treaba homemade.Avantajul acestui upgrade este ca se pot face in continuare si updateurile de soft la instrumente,silverbox si amplificator(updateul este posibil doar cu stick usb),si nu este posibil cu o unitate aftermarket.Practic hmi-ul citeste soft-ul de pe usb si resofteaza celelalte module.

  • Marellino

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2016

  • Mesaj Privat
cristi_bv, multimesc pentru rãspuns, desi pozele vãd cã nu sunt de insignia A, mai degraba de la modelele noi...Smile

DAB nu stiu dacã ne ajutã foarte mult în România, desi nu cred cã e rãu sã-l ai...

" Despre costurile programarii nu pot spune nimic inca,dar nu este o treaba simpla,e nevoie de programatoare si cunostinte destul de avansate,deci iese din discutie o treaba homemade"... este cam ambiguu rãspunsul...asta ca sã fiu elegant..Smile

Rãspunsul la întrebarea " Se poate oare transforma un Intellilink 900 v2.0 în Intellilink 900 v2.5 ?" ar trebui sã fie ceva de genul:
Da, se poate...Trebuie instalat hmi 2.5 si DAB silverbox module pentru radio, care costã aprox. 400% euro + manopera pentru montaj + re-softare, fãcutã de X-sulescu, care costã ...Y lei

No offence, dar rãspunsurile astea partiale, cu cârligul, nu cred cã ajutã pe nimeni... Smile

Dacã cineva si-a rezolvat o dorintã legatã de o anumitã schimbare la masinã si este membru al acestui forum, se presupune cã pe lângã ajutorul pe care îl doreste sã-l cearã de la altii, la rândul lui este dispus sã ajute si pe altii...

Dacã pe mine m-ar fi întrebat cineva o întrebare similarã , eu as fi rãspuns ceva de genul:

M-au costat piesele X si Y atâta si le-am cumpãrat de acolo...(link)
Montajul si re-softarea mi le-au fãcut Cutãrescu si datele lui de contact sunt urmãtoarele....
(date contacti)

Sper cã nu te-ai supãrat, poate e defect profesional sau poate sunt eu mai solution-oriented, dar, mi se pare un pic plictisitor sã citesc zeci de pagini pe un forum, pentru a afla o chestie cu un rãspuns simplu... Cool
  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cele 2 poze sunt facute pe masa si displayul e de astra k.insignia a si astra k au aceleasi hmi si silverbox.Eu pot sa iti spun cat m-au costat pe mi e,nu am de vanzare.Tu poti sa le iei cu 100€ sau cu 1000€,tine fix de norocul tau.Cat despre programare,am facu-o eu si inca este in teste,cand va fi totul ok o sa gasesti anunt la publicitate.Cat despre cerut si oferit ajutor iti recomand sa citesti cateva postari Wink
Skip ads

  • Marellino

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2016

  • Mesaj Privat
cristi_bv, mulțumesc pentru precizãri, deși nu aveam pretenția sã le ai tu de vânzare...Smile

Crede-mã, cã, am cãutat înainte, atât pe acest forum, cât și pe altele, însã pe acest forum nu am gãsit nimic concret legat de întrebarea mea...La ruși existã soluții, însã mã gândeam cã și noi nu suntem chiar cei mai prãpadiți în materie de IT...Smile
Abia aștept sã gãsesc și anunț la publicitate cã oferi acest serviciu de transformare, de la v 2.0 la 2.5... Sunt convins cã vei gãsi suficienți clienți!
  • gilbert91

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut, si eu as fi interesat de un astfel de upgrade, așadar, cand reușești sã o faci pe a ta, anunta-ne, te rog!
  • GeorgeB

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Și eu sunt interesat de un astfel de upgrade.
  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cateva luni de la instalarea modulelor noi pot spune ca functioneaza totul perfect.
Skip ads

  • GeorgeB

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Super!

Cât costã și ce trebuie fãcut pentru a fi montate?
  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se schimba modulele hmi si radio, se modifica conectorul usb din cotiera, si multa programare.Preturile pentru module se invart in jurul a 400€.Pentru programare discutam pe pm.
  • GeorgeB

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ai mp
  • florin_tatty

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Cine ma poate ajuta cu rescrierea VIN pentru silverbox insignia 2015?
Skip ads

  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ce cod are silverbox-ul tau?
  • florin_tatty

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
silverbox 39001634
  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din ce am gasit eu pare a fi un silverbox pentru masina fara navigatie.Ce vrei sa faci cu el?S-a stricat cel de pe masina?
  • florin_tatty

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu s-a stricat, este modelul vechi.
Acesta este compatibil 100% cu HMI 2.5.
  • Day

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2014 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Se ocupa cineva de upgrade la un intellilink rf700 ? M-ar interesa navigatia dar cel mai mult posibilitatea de Android auto.
Aveti idee de costuri?
  • maddyunicat2011

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu vad multa complicare si bani.(sper sa nu se inteleaga gresit).Cu o navigatie tip Tesla sau navigatie dedicata ,cred ca se rezolva mai usor.Eu am instalat o interfata dedicata si sunt multumit.
  • Day

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2014 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Ai și tu dreptate dar poate nu sunt costurile așa de mari cã la o navigație dedicatã..
@maddyunicat2011
Poți sã lași un link cu unitatea ta?
Mulțumesc.
  • adrian.matei

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,
A reusit cineva sa isi faca update la sistem pentru a avea si AA in meniu? Eu am sunat la toate reprezentantele din Buc. si am primit urmatoarele raspunsuri:

Radacini - face doar in cadrul campaniilor de rechemare in service
Erebus - nu face
GTT - nu face
Di Bas - face dar nu garanteaza ca va functiona (au avut cazuri cand nu a functionat) - cost aprox 700 ron
Union Motors - face si costa 300 ron - trebuie verificata compatibilitatea inainte.

Urmeaza sa mii fac programare la Union sa vad ce si cum, sper sa reusesc, revin cu info.

Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR