Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • bogdan.dancea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2016

  • Mesaj Privat
toata lumea stie ca fum negru = motorina nearsa...
dar problema care e ? adica EGR....clapeta de acceleratie...debitmetru....sonda...pompa de inalta...senzor de temperatura al motorului....toate sunt ok...au fost verificate...cu tester...au valorile egale cu cele cerute de masina.
Singurul lucru...nu am apucat sa ma duc la cineva sa imi verifice injectoarele. Poate e vreunu sau doua...sau toate bulite.
Tin sa mentionez ca motorul nu papa ulei...adica de la schimb la schimb un max 100ml si aia stiu ca e pe la intercooler...este fisurat cat pentru un ac Smile)
Skip ads

  • bogdan.dancea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2016

  • Mesaj Privat
aaa....si daca stau cu masina pe loc...si ii dau in bena nu scoate fum decat daca ii dau kickdownul...in rest deloc...cum am plecat cu ea...cu zici ca ii locomotiva dinaia pe diesel sau carbuni Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
trebuie luat si verificat TOT ce e admisie si injectie.
si asta inseamna nu doar valori pe tester ci verificat daca functioneaza toate cum trebuie si daca nu ai pierderi de presiune pe traseu (cum zici ca ai la intercooler)...
  • bogdan.dancea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Am verificat...adicã de acolo am aflat ca am intercoolerul cu gãurica aia micã mititica...totul e super ok...și trage de rupe...nu cumva din cauza ca numai am filtru de particule și nu i-am scris rescris softul sa facã așa ?
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu mai ai DPF si nu l-ai anulat din soft este imposibil sa nu apara eroare...ceva nu se leaga cu ce scrii tu aici!
  • bogdan.dancea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Îmi mai apare câteodatã la 2-3 sãptãmâni ca vrea regenerare la filtru...ii dau pe SPORT...și ii dau vreo 10min dupã care regenerarea se oprește...numai vrea...atâta.

Sãptãmâna trecutã a început sa îmi scoatã fum negru dupã mine...mai mult fum negru. Am curãțat egr, clapeta de acceleratie ( am gãsit ceva ulei, foarte puțin in partea electronica...din pãcate nu am reușit sa gãsesc un Semering așa mic și am pus-o la loc pana îmi ajunge comanda ), am verificat și la turbo, de asemenea doar urma de ulei, pe furtun de aer care vine in clapeta...uscat ), intercoolerul fisurat sau gãurica cât un ac...ca acul nu intra și se prelinge foarte puțin pe acolo...dupã cum am zis nici mãcar 100ml nu pierd de la schimb la schimb ). Doar injectoarele nu le-am verificat...adicã de când a început sa scoatã fum am impresia ca și mașina tremura mai tare și când stau pe loc și in mers.

Am mai întrebat oameni care na...cred ca se pricep la mecanica...și mi-au spus ca poate sigur sunt injectoare dar poate de asemena sa fie și probleme din calculatoarele ei.

O sa caut pe cineva din Caras-Severin care m-a poate ajuta cu o diagnoza ca lumea pentru Opel...Cunoaște-ți sau ați auzit de cineva ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR