Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Mihai89

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Buma ziua!M-am decis sa imi montez proiectoare de ceata pe masina.Am verificat masina este cablata din fabrica inclusiv pini metalici la releu si siguranta in tabloul de sigurante.Am schimbat blocul de lumini cu unul cu buton de activare proiectoare am pus releul si siguranta , proiectoarele nu le-am montat inca.Am pus contactul am aprins farurile si am activat proiectoarele releul se aude lucrand doar ca nu se aprinde martorul luminos din bord.Intrebare mea este daca e normal sa nu se aprinda sau se aprinde doar dupa ce montez si proiectoarele.Va multumesc.
----
Model: Astra
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16SE
  • manghel

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2014

  • Mesaj Privat
In ceasuri exista becul martor? Cablarea pana la ceasuri pentru a aprinde martorul este trasa?
  • Mihai89

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
E posibil sa nu fie avand in vedere ca restul cablajului e tras?. Si cum pot verifica daca sunt sau nu pentru ca placa are circuite integrate.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Demonteaza instrumentele de bord si in pinul 11,vei gasi firul negru,pe care in momentul aprinderii proiectoarelor de ceata(cuplarea releului),va exista 12v,deci se va aprinde martorul din instrumente... Verifica existenta firului negru...
  • Mihai89

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru solutii.Am demontat ceasurile si am verificat existenta pinului nr.11, acesta exista si primesc si semnal pe el.Problema a fost ca probabil a mai fost umblat in bord si lipsea martorul luminos de la proiectoare ceata fata si inca un martor strapat.Pe scurt am rezolvat problema. Ms.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR