Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am cautat pe forum si vad ca nu exista un topic dedicat acestui tip de radio de la Opel. Tocmai ce am cumparat un Opel Astra J Sedan, cu motorul 1,4T si am ales ca dotare optionala Radio CD600.
Pentru cei care detin de mai mult timp acest sistem, ce tipsuri aveti pentru cei care abia au pus mana pe asa ceva.
La prima vedere nu stie sa faca prea multe, poti conecta telefonul prin bluetooth si sa-l folosesti pentru redat muzica, executat apeluri. Reda mp-3urile de pe o unitate externa, ai niste setari basic ale masinii si cam atat.
Din pacate aplicatii de tipul BringGo nu pot fi sincronizate cu aceasta unitate.
Voi cum il folositi?
Skip ads

  • Adam04

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Am acelasi model CD600 si de cand am luat masina m-am chinuit sa vad daca pot sa ii mai adaug ceva pe langa ce ai spus tu.
Am luat toate forumurile existente din italia spania germania si nu am gasit nimic. Celor din Spania li s-a promis un update prin 2014 care s-a amanat pana in 2015 si tot asa pentru instalarea de noi aplicatii. Au deschis la un momentdat si o petitie online catre opel sa actualizeze softul care nu a rezolvat nimic.

Cert este ca in manualul de utilizare este o sectiune de aplicatii si iti explica si cum sa faci conexiunea, Bluetooth tethering pentru net pentru instalare de noi aplicatii deci teoretic ar fi posibil. Am vorbit cu dealerul de unde am luat masina si o sa ma duc la service sa faca o verificare daca exista vreun software mai nou pentru acest model, alte detalii nu a stiut sa imi zica. Revin cu un update dupa ce fac verificarea.
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am observat ca ascultand muzica prin bluetooth, printr-o aplicatie de genul Zonga, pot folosi comenzile de pe volan pentru schimbat melodia, dar mi-ar fi placut sa-mi afiseze si numele melodiei pe ecran.
  • Adam04

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Important ar fi sa gasim o metoda de instalare a aplicatiilor pe unitate asa cum e descris in carte :

Instalarea noilor aplicaþii
Apãsaþi butonul home apoi selectaþi pictograma Aplicaþii pentru a afiºa meniul principal al aplicaþiilor. Selectaþi butonul de pe ecran Aplicaþii din partea inferioarã a ecranului pentru a afiºa meniul aplicaþiilor.

Aceasta pictograma nu apare probabil din cauza ca nu este instalata nicio aplicatie.
Skip ads

  • Adam04

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Revin cu Update:

Am fost in service pentru posibilul update de soft si baiatul de acolo mi-a spus clar ca nu exista update pentru acest model si ca sistemul CD600 este practic doar un display color conectat la functiile de baza, un "silver box" configurat si cablat din fabrica strict pentru optiunile initiale ale masinii. De exemplu, daca vrei camera de marsarier cum exista in optiunile configuratorului, nu se mai poate pune pentru ca nu are cablajele necesare, si nici soft-ul nu este configurat pentru aceasta.

De asemenea, aplicatiile sunt valabile doar pentru NAVI 650/950, desi i-am aratat in carte ca sunt trecute si la acest model.
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nimic nou sub soare.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da, nici mie nu mi se pare ca face mare lucru. Dar nici nu merita sa dai banii pe navigatie, ca oricum waze e sfant.

Ar fi fost super sa ii pot conecta o camera, desi eu as vrea sa pun una in fata sa filmez unde merg.

De asemenea ar fi fost super daca avea o optiune de mirror la telefon dar nu cred ca face mai nimic.
  • Adam04

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Ideea de mirror este interesanta, ca ai putea sa arunci waze-ul pe ecran si ai avea navigatie, avand in vedere ca la modelele noi se conecteaza pur si simplu prin cablu si se oglindeste ecranul telefonului pe display-ul masinii, dar aici nu cred ca este vorba doar de software, cred ca are nevoie de un modul in plus.

E un film pe youtube : http://www.youtube.com/watc...RWQ5Eig0&t=0s insa rusu spune ceva de un modul ciber-link despre care n-am gasit nimic pe net.
Skip ads

  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
E mai complicat, ai nevoie de un modul care sa aiba precum cel din link plus un dongle HDMI pentru mirroring, gasesti mai jos un exemplu.

Modul
Dongle WiFi

Avand in vedere ca se desface toata consola centrala, plus conectarea modulului, nmu cred ca pentru masinile noi, in garantie se aplica.
Nu am vazut preturi la aceste module si nici nu cred ca le vinde alcineva.
Daca veti un drum la St. Petersburg, e mai simplu. Smile
  • Danel87

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

A incercat cineva cu aplicatia Android auto sa se conecteze la cd600 intellilink?
Am inteles ca asa ar merge sa-ti folosesti telefonul prin display.ul masinii.
Opel declara ca modele fabricate dupa 2016 pot folosi in acest mod telefonul(exista si pentru iphone o aplicatie similara)
Astept un raspuns. Zilele acestea vreau sa dau avansul pentru o astra sedan Very Happy
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Citeste ce am scris noi mai sus, nu merge android auto. De fapt nu merge mai nimic pe acest frumos display color.
Android auto este compatibil cu Adam, Astra K, Corsa E.
Chiar daca avem o masina de fabricatie MY2017, CD600 nu e compatibil cu Android auto.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Confirm. Am intrebat si la opel si mi-au zis ca nu vor face nici un update de soft pt a face asa ceva compatibil
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
are iesire pt subwoofer cd 600 IntelliLink?stie cineva?
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
gxg1313 a scris:Confirm. Am intrebat si la opel si mi-au zis ca nu vor face nici un update de soft pt a face asa ceva compatibil


Nu e vorba doar de soft, ca sa poti poiecta ecranul telefonului pe ecranul masinii, ai nevoie de un modul extra, cu care modele indicate mai sus sunt prevazute.
Astra J in schimb nu, iar cum noi avem masinile in garantie, ar trebui sa ne luam gandul pentru cativa ani,
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Si eu sunt f interesat de acesta oglinda a telefonului in ecranul masinii. Daca a mai descoperit cineva ceva nou i as fi recunoscator..
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Ceva noutati? A mai descoperit cineva daca mai face si altceva? Idea
  • Adam04

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Dupa lungi discutii cu Opel si divizia separata de Infotainment, am fost redirectionat catre Vauxhall UK. Raspunsul acestora :
Intrebarea mea a fost legata de aplicatii ce pot fi utilizate cu CD600 cum specifica manualul.

"Dear Sir/Madam
Good afternoon I am writing to you in regards to the case you have open with Opel.
I have been looking into your CD600 query and I can confirm that for the Romanian market you will not be able to access the applications in question.
I would like to apologise for any inconvenience this may have caused.
Kind regards,
Kieran Meegan
Opel infotainment"

Pe partea oficiala se pare ca nu avem ce face. Am fost si la service opel si mecanicii de acolo mi-au transmis ca toate infotainment-urile de pe Opel vin ca un Silver Box ( adica sunt configurate exact pentru configuratia initiala, fara sa poti sa adaugi ceva dupa cum ar fi camera, senzori etc.). I-am intrebat de update de firmware si mi-au zis ca nu exista.

Mai bine asteptam sa iasa din garantie apoi desfacem bordul sa vedem exact ce e in spate ca poate asa ne vom da seama ce putem face.

Daca cineva are alte informatii, sunt binevenite.
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Uite ce am gasit pe OLX, nu scrie nimic de CD600, dar nu strica o intrebare catre vanzator. Ar avea HDMI si poti folosi un WIFI dongle, sa proiectezi ecranul telefonului pe CID.

Interfata Video Opel CID

@update: I-am scris vanzatorului si se pare ca functioneaza si pentru CD600.
Eu am masina in garantie si clar nu pot sa-l instalez.
  • PAdrianOrlando

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Detin un opel astra j sedan 1.6 benzina cu cd 600. Stie cineva cum pot schimba lumina de la display sa ramana pe alb sa nu treaca pe rosu la aprinderea pozitiei ?Mentionez ca in manual scrie ca ar fi o optiune sa poti il faci sa sa nu intre in a modul noapte dar la mine nu exista aceasta functie?
  • Adam04

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Presupun ca ai achizitionat masina recent, MY2017. Daca e asa, nu exista optiunea aceea din carte de a schimba modul zi/noapte la fel cum nu exista nici optiunea de aplicatii mentionata in carte. Cel mai probabil acestea se pot face cu un update software, dar cum ai vazut si mai sus discutia, reprezentantii opel spun ca nu exista un astfel de update, cel putin pentru Romania.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR