Ai uitat parola?

• RSavin

• Mesaje scrise: 14
  • Masina: Zafira 1.7 din 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 18 Feb 2017

• Garaj Mesaj Privat
Traiesc in uk am impresia ca noxele sunt loate in considerare pentru taximetristi, se face un mot mai amanuntit din cate am vazut la service. Toate ca toate dar in legatura cu regenerarea la fel ca bogdan am cumparato si mergea ok, da dupa 2 sapt de mers isi facea regenerarea din 80 in 80 de km si tot scadea, ieri mi-a facut de 6 ori in 70 de mile Smile) am zis ca o dau de zid. Nervos pe ea ma durea in.... De clienti ca ii duc ca la raliu Smile)) si ce zici nu am mai avut regenerari, am acuma 40 de mile si nu regenereaza, inca. 🙃 adica schimb viteza ea find 1.7 ecoflex la 2500 2800 sa cada undeva la 2000. Eu acum imi aduc aminte ca mergeam foarte prost schimbam si in 1500 ca sa fac masina mai silentioasa. Iar cu rezolvatul zgomotelor din interior, am dat comanda de daynamat un silicon cu o folie de aluminiu, lipite bucati pe tabla masini, usi, capota, pordbagaj. Cost 500 lei. O zi buna va doresc.
  • loredan_f

• Mesaje scrise: 212
  • Masina: Astra dti din 2012
  • Cont inregistrat in: 16 Oct 2014

• Garaj Mesaj Privat
faceti drumuri externe saptamanale daca rulati mult in trafic neaparat macar 100 km pana la munte. este masina de exterior.. nu oras.o sa vedeti diferente. asa am avut si eu regenerari dese ulei peste nivel etc,, mergeti la munte mare o plimbarica de week end... aerisiti o...
  • RADU FLORIAN

• Mesaje scrise: 814
  • Masina: Astra A17DTJ din 2010
  • Cont inregistrat in: 06 Mar 2009

• Garaj Mesaj Privat
@Sorinachos zici ca e o alegere proasta ca am cumparat diesel si mergem cu el pe distante scurte si ca nu se justifica consumul in compatatie cu benzinarele, sa o crezi tu ....vad ca ai tot diesel si chiar cu mot.mai mare ( 2l) ....am avut astra g 17 dti 9 ani fara nici o problema la motor ,decat bujii si alternatorul si motorina a vazut numai la galeata.De consum imi lua 7 in oras la drum 5 si am mers cu ea in fiecare zi la serviciu cam 6km dimineata si plecam seara inca 6km .Am cumparata cu105k km si am vandut-o cu 150k km si inca merge ceas. Am avut si benzinar 16 16v 101cp si din 9..10l la 100k in oras nu o scoteam ,asa ca eu zic ca nu e chiar la fel consumul , iarna benzinarul nu papa pana se incalzeste?
Acum am tot diesel si are 186000 km in bord si face regenerari la 550..600km tot mers in oras si merge la fel ceas ....

@Bogdan pandrea zici ca ai scos dpf-ul si l-ai anulat din soft ,dar zici ca nu are nimic dpf-ul atunci ce a fost de aveai regenerari dese ca m-ai facut curios.
  • sorinachos

• Mesaje scrise: 50
  • Masina: Astra A20DTH din 2012
  • Cont inregistrat in: 04 Apr 2016

• Garaj Mesaj Privat
Calarasiul n-are 6km de la un capat la celalalt Smile)
  • RADU FLORIAN

• Garaj Mesaj Privat
Ai dreptate dar eu stau intr-o comuna invecinata.Apropo de unde esti? sa nu zici ca esti din Calarasi.
  • Hombridu

• Mesaje scrise: 1
  • Masina: Astra y20dth din 2001
  • Cont inregistrat in: 16 Apr 2010

• Garaj Mesaj Privat
bogdan pandrea a scris:Problema este ca in 1000 km "viata" uleiului a ajuns la 75%. Am dat pe 5 l ulei 200 ron. La 4000 km sa-l schimb? Nu te lasa inima in situatia asta? Eu zic ca da. Inca o problema este faptul ca nu pot sa-i fac regenerarile corect. Stau in Predeal si unde sa merg cu intins?

Si eu patesc acelasi lucru. iarna trecuta am vazut ca dupa 5000 de km trebuia sa schimb uleiul si cum spui tu dadusem peste 200 le ipe ulei . iarna asta am facut altceva. la inceputul lui decembrie am trecut pe ulei de origine GM ( cam 100 lei) si merg cu el pana in martie cand trec din nou pe ulei mai de soi. ( folosesc Liqui Molly 5w30 dexos 2)pe care il folosesc pana in decembrie cand trec iarasi pe GM.
Treaba cu anulatul DPF mi se pare cam aiurea
  • DLuca896

• Mesaje scrise: 6
  • Masina: Astra din 2011
  • Cont inregistrat in: 03 Feb 2018

• Garaj Mesaj Privat
Salu! Am si eu un astra j din 2012 2.0l dtci si la mine este chiar invers cu filtrul de particule! Face foarte rar regenerare dar tre sa mebtionez ca circul mai mult in afara cu ia in Germania!
  • Trebeca

• Mesaje scrise: 56
  • Masina: Astra din 2011
  • Cont inregistrat in: 01 Jan 2017

• Garaj Mesaj Privat
Am si eu o intrebare va rog. La mine dupa ce terminarea regenerarii incarcarea imi ramane la 33%. Este vre un motiv de ingrijorare? Tin sa mentionz ca imi face regenerarea odata la 200 si ceva de km..
  • kllass

• Mesaje scrise: 5
  • Masina: Astra din 2014
  • Cont inregistrat in: 17 Nov 2017

• Garaj Mesaj Privat
Am scos dpf i am dat un stage 1 si masina e alta.Muuullt mai buna.La dreacu! M am saturat de stresCand face regenerare,daca o face corect ,motorina in ulei etcBy ,by filtru.Du te dreacu ca mi ai mancat sufletul.
  • RADU FLORIAN

• Garaj Mesaj Privat
Cat te-a dus anularea dpf-ului si softul?
Acum ai trecut de la euro5 , la 4, nui asa....nu o sa fie probleme la itp...?
  • kllass

• Mesaje scrise: 5
  • Masina: Astra din 2014
  • Cont inregistrat in: 17 Nov 2017

• Garaj Mesaj Privat
Daca cunosti statia corecta de itp am trecut la euro 6 Smile 1500 ron cu totul.Promotie +negociere

• ad29yy

• Mesaje scrise: 61
  • Masina: Insignia A20DTH din 2010
  • Cont inregistrat in: 22 Dec 2017

• Garaj Mesaj Privat
Salut la mine e foarte interesant am gradu de încărcare al dfp 72%cu 900 de kilometri efectuați...
Cati kilometrii maxim se poate merge cu o încărcare a dpf-ului?eu folosesc o interfață Elm27 prin bluethoot și monitorizez mereu regenerarea
Când dpf ajunge la 80% și motorul este cald la mașina( 90 grade) incepe regenerarea..
  • aditalpes

• Mesaje scrise: 235
  • Masina: Astra A17DTJ din 2012
  • Cont inregistrat in: 19 Oct 2013

• Garaj Mesaj Privat
salut @ad29yy de unde ai cumparat inerfata ?
  • ad29yy

• Garaj Mesaj Privat
Salut uite linku mai jos

https://m.emag.ro/interfata-...880/pd/DC0ZF7BBM/
  • aditalpes

• Mesaje scrise: 235
  • Masina: Astra A17DTJ din 2012
  • Cont inregistrat in: 19 Oct 2013

• Garaj Mesaj Privat
multumesc !
  • Dragos Ene

• Mesaje scrise: 313
  • Masina:
  • Cont inregistrat in: 01 Oct 2014

• Garaj Mesaj Privat
Salut,
Ce programel/aplicatie folosesti sa vezi incarcarea dpf-ului?
Ms
  • ad29yy

• Garaj Mesaj Privat
La Insignia mea folosesc OPL DPF Monitor aplicație pe care o găsești în magazin play gratis
  • alcatrazcj

• Mesaje scrise: 18
  • Masina: Astra A17DTS din 2013
  • Cont inregistrat in: 31 Jul 2017

• Garaj Mesaj Privat
Am incercat pe Astra J 2013 si nu am reusit cu aplicatia de mai sus. Singura chestie care o afiseaza este temperatura gazelor de evacuare
  • ad29yy

• Garaj Mesaj Privat
Încearcă cu altă aplicație mai caută trebuie să găsești ceva compatibil..
Cu aplicația asta la mine merge perfect ( Insignia a20dth) și pe una din 2015 testat de mine
  • Florin Andrei

• Mesaje scrise: 23
  • Masina: Astra A20DTH din 2013
  • Cont inregistrat in: 20 Sep 2017

• Garaj Mesaj Privat
Salutare
Doresc sa va spun eu cum.procedez cu regenerarile la DPF, astra j 110cp cu dpf si egr active.
Masina o foloseste sotia in fiecare zi din sector 3 pana la job in Otopeni, aprox.60 km.dus intors
O data la 4 zile, acu cand este mai frig ies cu ea pe A2, ca este aproape.
Ma dau la ea, cum.se spune, pedala la fund in masura posibilitatilor de drum, 4000-4500 rot/min sa se incinga evacuarea.
In max 10 min de mers asa turat , si la 600 *C cat ajunge sa aibe evacuarea , incepe regenerarea si dureaza intre 5-8 minute.
In timpul regenerarii o tin undeva intre 2500-2800 rot/min.
Si totul.e foarte ok.
Daca ai posibilitatea sa faci asta periodic este ideal.
Oricum si pe alte drumuri in afara de autostrazi functioneaza.
In rest este ok, turata in oras, sub 3000 rot/min nu prea vede ea.
Super masina si motor.
Multumesc

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata