Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Mariocb Multumesc pentru raspunsul prompt!Voi incerca si voi posta ulterior.
Skip ads

  • FVoda

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Se pare ca pentru LED semnalizare spate e multa munca ca sa fie treaba "ca la carte":

https://www.astrakforums.co....wtopic.php?t=5679
  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
@Clanda

"Hi all,
So 'Service ESC' stands for 'Service/Repair Electronic Stability Control'. It's telling you there is a fault with the Electronic Stability Control. It's a vehicle module monitored issue that tracks whether a problem with the car is potentially causing an issue with the car skidding on ice/water. It will trigger in normal conditions if there is a fault with the engine resulting in a loss of power or torque. 9 times out of 10 it's the ignition coil in a petrol engine but with the turbocharged Astra's a larger proportion of issues relate to piston failure due to Low Speed Pre-Ignition.
Book in at a dealer if you have ever had this on the dashboard."
https://www.astrakforums.co....4208&start=10

Se pare ca e problema veche pe forumul din UK. La noi nu prea sunt multi cu problema asta. Poate te ajuta cineva daca a mai intalnit problema. Oricum mai bine intrebi la dealer.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
FVoda a scris:Se pare ca pentru LED semnalizare spate e multa munca ca sa fie treaba "ca la carte":

https://www.astrakforums.co....wtopic.php?t=5679

Ai dreptate colegule!Timp, indemanare si ceva nervi sa faci lucrarea ca la carte!Nu stiu cat merita dar acum depinde de fiecare.Eu o sa incep cu interiorul, dupa care cu semnalizarile laterale, portbagajul si lampile la numar.
Skip ads

  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Poate pune un coleg care are astra K hatchback sau nu numai o poza cu zona chederelor care vin pe partea superioara a usii inspre stalp pe partea exterioara!Vreau sa vad cum vine la voi zona incercuita de mine in poza.Multumesc anticipat!
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In final am rezolvat si cu led-urile la interior.In foto aprinsa doar plafoniera spate si cea de pe fata fara luminile de citit.In masina zici ca e ziua.Am pus led canbus dar cred ca merge si fara,In portbagaj are cineva 2 lampi deoarece cred ca una nu prea ajunge datorita unghiului de reflexie al led-ului w5w?!

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Este un coleg care are 2 lampi in portbagaj ( gasesti pe sectiunea asta, cateva pagini in urma )....e de ajuns si o singura lampa, insa ai nevoie de un led cu smd-uri pe o singura parte .. ceva de genul: https://www.google.ro/url?sa...=1570823453962360 .
  • FVoda

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Mi-am pus eu 2 lãmpi în portbagaj, sunt cu led uri pe o parte.. Am fost la electrician sa îmi tragã firele prin spate.
@litian 28, la tine se aude vreun bâzâit de la LED uri, la plafoniera fata și spate inainte sa se stingã?
La mine e destul de enervant acel bâzâit și ma gândeam sa le schimb dar nu știu dacã va face la fel. Ce fel de LED uri ai pus?

Mersi
Skip ads

  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Fvoda La mine nu se aude nici un bazait.Am luat cum spuneam ceva led-uri mai scumpe (cu cip osram sau samsung), fara radiator si fara polaritate.Ceva de genul celor din poza.
Unde ai gasit de cumparat cea de-a doua lampa?
.
  • FVoda

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2019

  • Mesaj Privat
A doua lampa am luat-o de pe revizieshop.ro
Tu de unde ai luat led urile de interior?
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Fvoda De la un magazin de tuning de la mine din localitate. Cauta pe net ca le gasesti sigur mai ieftin decat le-am luat eu.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
A fost actualizat configuratorul pe pagina Opel Romania ....intrati si "savurati" preturile facelifturilor Opel Astra K. https://www.opel.ro/tools/configurator.html
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@mariocb: preturile au crescut binisor dar cel mai mult "imi place" c-au inlocuit toate motoarele: sunt numai motoare in 3 cilindri, fie diesel, fie benzina. Iar motoarele pe benzina de 1.2 made by Peugeot sunt o "minune" a tehnicii. In aceste conditii eu unul spun adio acestei marci. Pacat!
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si din ce am reusit sa ma joc si eu cu acel configurator se pare ca si preturile au intrat ceva la apa, adica undeva cu vreo 2000 euro pe plus la aceleasi dotari.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
"au intrat preturile la apa , pe plus cu 2000 euro"...ori e alba, ori e neagra ! Razz Razz Razz
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@mariocb Cred ca mai corect era sa spun ca sau cam dilatat preturile! Smile
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
wanchope a scris:@mariocb: preturile au crescut binisor dar cel mai mult "imi place" c-au inlocuit toate motoarele: sunt numai motoare in 3 cilindri, fie diesel, fie benzina. Iar motoarele pe benzina de 1.2 made by Peugeot sunt o "minune" a tehnicii. In aceste conditii eu unul spun adio acestei marci. Pacat!


Niciunul dintre motoarele de la facelift nu este de la Peugeot. Vezi de exemplu aici, dar si in alte parti.
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@canan17.ro: ai dreptate, nu sunt de la Peugeot ci de la PSA. Ca sa te edifici, fa o comparatie cu motoarele disponibile la Peugeot acum - atat diesel cat si benzina. Si vezi si ce ulei se foloseste in service Opel acum pt motoarele de 1.2 benzina de pe Grandland X, spre exemplu. In niciun caz GM.
  • akim

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Astra K facelift are numai motoare GM si nu PSA, topicul nu este pentru Grandland X!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Pãi a vandut GM-ul sau nu Opelul la PSA ?! Nu are cum sa fie motoare GM, in cel mai fericit caz ar putea fi creatie proprie Opel ,dezvoltate la Russelsheim, desi ma indoiesc...mai mult ca sigur sunt de sorginte PSA.
https://superspeed.tv/opel-a...voarea-celor-psa/
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR