Ai uitat parola?
#YESLAVOT pe 26 mai De ce să votez? Ghidul Alegătorului ×

• Mirel B

• Mesaje scrise: 59
  • Masina: Astra A17DTR din 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 08 Dec 2015

• Garaj Mesaj Privat
40nik a scris:Mirel B, nu e greu deloc, eu am pus ledul singur, ba chiar l- am cumparat, unul de 3mm + o rezistenta de 380 Kohmi (parca) lipita in serie cu ledul pe care le-am montat la oglinada, desfacand, cu mare grija capacul sa nu las urme, cu o surubelnita lata micuta ajutat si de 4 carduri de fidelitate - de la farmacii. Firele de alimentare a incalzirii oglinzii la mine sunt negre amandoua si ai acces usor la ele. Nu am mai dat nici o gaura pozitionand ledul in carcasa oglinzii prin spatele acesteia, in coltul din dreapta sus, vazut din scaunul soferului. Voi pune niste poze sau link-ul unde am postat, daca le mai gasesc.

Acum imagini de la prima regenerare in trafic, cand nu ai cum sa-ti dai seama ca a inceput o redenerare decat cu acest led de control
[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2017-01/37916_b4zqgfhip.jpg]

Am reusit sa atasez cateva. Sper sa- ti fie cu folos. Bafta.

Salut! Multumesc pentru atasamente. Citisem deja topicul cu postarea ta si am vazut cum ai facut tu. Mie imi e cam frica sa desfac capacul oglinzii, sa nu-l sparg, cumva! Ma gandeam, daca nu, cumva pe la tabloul de sigurante sa gasesc firele care duc la incalzirea oglinzii si sa verific daca nu as putea lega de pe acolo. Acum, inca ma mai gandesc cum o sa procedez.
  • 40nik

• Mesaje scrise: 141
  • Masina: Astra A17DTR din 2011
  • Cont inregistrat in: 10 Aug 2009

• Garaj Mesaj Privat
Te complici cu tabloul de sigurante si inradevar acum fiind rece s-ar putea crapa capacul dar daca ai un daraj incalzit dau o parcare inchisa la vre-un Mall, in 30 de minute fara graba o rezolvi.
  • CSLAR

• Mesaje scrise: 33
  • Cont inregistrat in: 12 Nov 2014

• Garaj Mesaj Privat
Salut,
Revin cu informatii dupa eliminare DPF.
Cost eliminare 250,- EURO (inclusiv din soft). Timp... 5 zile (2 nelucratoare).
Parcurs pana acum = 800 km (majoritatea extern), in 9 zile.
Constatari: consum mediu = cu cel dinainte (6,2-6,4 ltr./km) - extern (la mers sportiv, cu climatizare pe "automat" la 23 grd. si temp. extern intre -21 si - 10 grd.).
Nu au aparut nici un fel de erori in bord.
Se simte miros de fum in masina (intepator)... (cred ca sunt probleme la evacuare...)
Nu mai are acelasi "zvinc" la o accelerare brusca (pentru depasiri)... parca nu mai are putere... ca inainte.
Voi reveni si cu alte constatari peste o saptamana...
  • 40nik

• Garaj Mesaj Privat
Ai facut lucrarea singur de a durat asa mult(5 zile)? Daca ti-o facea un profesionist si nu un meserias cred, sigur obtineau rezultate bune 100℅ si se rezolva intr-o singura zi(lucratoare).

https://youtube.com/watch?v=TcIPoyNNEXU
  • CSLAR

• Garaj Mesaj Privat
Lucrarea a fost efectuata la un service in Resita. Partea mecanica a fost rezolvata in 3-4 ore (inclusiv cu schimbarea supapei de la pompa de inalta presiune). Am asteptat atat de mult pentru primirea softului rescris, care nu a mai tinut de cei de la service (rescrierea a fost facuta de alta firma... pe care nu o cunosc).
  • 40nik

• Garaj Mesaj Privat
CSLAR, daca citeai aceat topic rezolvai problema intr-o singura zi si in acelasi loc/service : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=102119
  • CSLAR

• Garaj Mesaj Privat
Am citit acel topic inainte de a lua decizia de eliminare DPF ( am scris mai devreme Very Happy ), dar ce rost avea sa fac un drum de 3-400 km. pana la cel mai apropiat loc (Oradea sau Targoviste), care crestea si costurile totale. Posibil in Aprilie sa fiu pentru 2-3 zile in Ploiesti si atunci am sa fac o programare acolo pentru o "diagnoza" mai serioasa...
  • 40nik

• Garaj Mesaj Privat
Eu la Ploiesti am rezolvat-o chiar daca am mers 20 km pana acolo s-a meritat, baietii sunt super-profeionisti.
  • 40nik

• Garaj Mesaj Privat
CSLAR a scris:Am citit acel topic inainte de a lua decizia de eliminare DPF ( am scris mai devreme Very Happy ), dar ce rost avea sa fac un drum de 3-400 km. pana la cel mai apropiat loc (Oradea sau Targoviste), care crestea si costurile totale. Posibil in Aprilie sa fiu pentru 2-3 zile in Ploiesti si atunci am sa fac o programare acolo pentru o "diagnoza" mai serioasa...

Eu la Ploiesti am rezolvat-o chiar daca am mers 250 km pana acolo, a meritat si drumul si costurile pt resoftare, DPF-ul il eliminase-m in iulie anul trecut, baietii sunt super-profeionisti.
  • SPopa977

• Mesaje scrise: 3
  • Masina: Astra 17dtr din 2011
  • Cont inregistrat in: 29 Apr 2019

• Garaj Mesaj Privat
riff1 a scris:Salut
Aceeasi problema am avut si eu dar la mine s-a rezolvat cand am mers in Gemania si acolo a am schimbat injectoarele. Din pacate a trebuit sa le schimb pe toate 4. M-au costat ceva bani dar sunt multumit ca s-a rezolvat problema. Incearca sa faci un test la injectoare dar sa fie unii care se pricep. Sincer la noi deocamdata in service nu se pricep la defectiunile ce tin de filtrul de particule. Doar sa-ti faca o regenerare fortata ai platit si dupa 2 saptamani aceeasi problema. Ca sfat mai bine mergi in Germania daca vrei sa schimbi injectoarele la noi sunt f scumpe si mana de lucru lasa de dorit. Aceleasi probleme aveam si eu schimbam uleiul la nici 1000 de km. Vroiau sa schimb filtrul de particule, am fost si am curatat filtrul de particole undeva prin Colentina si surpriza dupa 2 saptamani s-a aprins din nou. La fiecare sf. de saptamana ieseam pe autostrada sa desfund filtrul de particule nu stiam unde sa mai merg si ce sa-i mai fac. De cand am schimbat injectoarele nu am mai avut probleme cu filtrul de particule.

• SPopa977

• Mesaje scrise: 3
  • Masina: Astra 17dtr din 2011
  • Cont inregistrat in: 29 Apr 2019

• Garaj Mesaj Privat
Salut, scuză pentru deranj, cât te-a costat injectoarele plus manopera la neamț, și la mine face regenerare la 50-300 km, mă cam doare capul la câți mecani am fost, mulțumesc
#YESLAVOT pe 26 mai De ce sa votez? Ghidul Alegatorului ×

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata