Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • GabiA

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi face si mie cu ochiul noul Insigna. L-am testat si mi-a placut foarte mult cum se conduce. A fost una dintre putinele masini din care nu m-as mai fi dat jos si imi imaginam ca as fi putut calatori cu ea mii de kilometri fara sa ma opresc.
Cred ca la aceasta senzatie au contribuit si dotarile. Nu as comanda masina fara headup display, navigatie, faruri matrix led. Mi se pare ca e masina completa, practic neexistand nici o dotare moderna pe care sa nu o poti cumpara.

Ce caut eu este o masina cu 4x4 si cu ceva garda la sol, iar de aici intervine si problema: 4x4 poate fi comandat doar cu motorul de 2.0 260 cp sau 2.0 diesel, variante la care pare-se ca nu se poate alege pachetul de drumuri grele, plus pretul, care incepe de la 30000 E pt benzinar. Nu cred ca il scot sub pretul acesta daca iau si cateva optionale. In plus, mi-e frica si de devalorizarea pe care ar putea-o avea acest model.
Spuneti-mi, cei care aveti acest 2.0 benzina, cum se conduce, cum e acel 4x4? Ar fi o masina ok daca vreau sa urc si un deal, cu ceva gropi pe el, mai ales iarna? Cum vi se pare garda la sol?
Multumesc si astept sa citesc cat mai multe informatii despre acest model!
Skip ads

  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Știe cineva SIGUR dacã mașinile comandate vin echipate numai cu cauciucuri de vara?Eu vreau sa mi cumpãr cauciucurile de iarna și nu as vrea sa dau greș.Ce ma sfãtuiți? O zi buna.
  • cristian74

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
salutare,

indiferent de producator masina vine din fabrica doar cu anvelope de vara.
cele bune.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Grand Sport 2018 a scris:Știe cineva SIGUR dacã mașinile comandate vin echipate numai cu cauciucuri de vara?Eu vreau sa mi cumpãr cauciucurile de iarna și nu as vrea sa dau greș.Ce ma sfãtuiți? O zi buna.


Eu am comandat Nokian.245/45/18.Raport bun calitate-pret.La vechea insignia aveam roti complete pe 16 dar arata urat cu roti mai mici.
Skip ads

  • cristian74

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
salut,

si eu tot pe aceasta marca merg de ani buni si sunt multumit...cat despre rotile de la vechea insignia uita de ele. Nu se potrivesc la grand sport. Eu am avut pentru insignia veche (cumparata de noua in oct 2014 - ultimul facelift) roti complete pe 17 inch cu jante structurate, senzori presiune, capace roti, capace prezoane. Cand a venit grand sport-ul am mers la service unde tin rotile sa ma asigur ca sunt ok: surpriza - la grand sport distanta dintre prezoane este cu putin mai mare. Cu alte cuvinte roata nu intra bine pina la capat pe butuc. Asa ca am luat anvelope pe 18 inch urmand sa folosesc jantele din fabrica si iarna.
cele bune !
  • cosmin2509

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Un mic update : masina mea a iesit din productie saptamana trecuta (vineri avea 2 zile de cand plecase de fabrica) si probabil o sa o primesc saptamana viitoare.
Intre timp in weekend am avut ocazia sa conduc un opel insignia 2016 cu motorul B 2.0 DTH, 125 kW / 170 CP, 6-viteze automatã (am mers cam 300 de km cu ea). Daca nu ma insel va fi acelasi motor pe care il voi avea si pe noul grand sport, doar cutia fiind diferita (cea noua are 8 trepte)
Am fost foarte placut surprins de modul cum se comporta masina, fiind o mare diferenta fata de vechia mea masina ( opel insignia 2009, 131 CP diesel) .
Cineva intreba acum ceva timp daca ai probleme cu depasirea. Mie nu mi s-a parut. Chiar si cu acel mic lag, timpul de raspuns al cutiei cu 6 trepte este bun, iar acceleratia este mai mult decat decenta pentru motorizarea B 2.0 DTH, 125 kW / 170 C.
Masina este stabila si nu simti nicio vibratie in masina la viteze de 160 KM. Daca urci mai sus incepe sa se auda mai puternic sunetul vantului in cabina.
De asemenea masina avea f multe functionalitati pe care le vom avea pe insignia grand sport. Ecran instrumente digital, Radio Intellilink RF900 Navi, lane assist, sistem audio bose, android auto... etc.

Concluzia este ca mi-a placut Smile
  • IMihaela618

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin2529 zi mi te rog daca mai sti data cand ai dat comanda la masina ? Pt ca vreau sa mi fac idee cat ar dura si a mea , mersi
  • cosmin2509

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Da, stiu. Pe 26 iunie . Atunci mi-au zis ca dureaza 3 luni. Dupa cum se vede a durat ceva mai mult.
Skip ads

  • IMihaela618

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc Cosmin
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cosmin2509 a scris:Salut,
Un mic update : masina mea a iesit din productie saptamana trecuta (vineri avea 2 zile de cand plecase de fabrica) si probabil o sa o primesc saptamana viitoare.


nu vreau sa te dezamagesc dar mai ai de asteptat, a mea a fost produsa pe 12 august si am primit-o pe 25 septembrie. masina o sa ajunga mai intai in Gyor iar de acolo mai ai de asteptat minim 2-3 saptamani.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Buna cosmin,
Dupa cum am spus am condus Insignia Benzina 165CP cu AT6 si am vazut acel lag ... Ma refer de cand accelerezi pana se tureaza si schimba, dupa ce sa urnit din loc am vazut ca schimba destul de rapid ! Am avut ocazia in weekend sa vad un sport tourer in realitate si vreau sa spun ca este impresionanta si am reusit sa vad cum functioneaza si sistemul de 360 si park assistance ! Mai ramane doar dilema motorului si parca nu as renunta la scaunele AGR pt o motorizare mai buna, astept inca sa vad daca vre-un dealer ofera spre TD extins masina sa ma lamuresc pana acum nici unul se pare ca nu doresc sa vanda masina Razz !
  • AState

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Ptr ANan: cum merge sistemul 360 si parking assist ca sunt tare curios. din reviewuri pe net am vazut doar modele avand cutie manuala, la a mea fiind AT8 char sunt curios daca si schimba singura, putin probabil. Pe unde or fi camerele montate ptr sistemul 360, ca de la reprezentanta nu au stiut sa imi zica
Skip ads

  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Pai sunt simplu iti da indicati cat sa brachezi si respectiv directia(Reverse\FW) ! Camerele sunt asa in oglinzi am observat pe laterala iar in spate camera este sub maner (adancitura unde este hand gripul). Ceea in fata nu stiu unde este nu am observat-o probabil o fi in grila pe unde e si senzorul radar !
  • cristian74

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
salut...eu am masina din iulie Smile ....camerele sunt 2 in oglizile laterale (partea de jos), in spate deasupra numarului (ca la vechiul model) si in fata sub sigla opel. Cat despre parcare se apasa butonul cu P din randul de butoane de la schimbator . O apasare mai lunga schimba modul de parcare din paralel cu bordura in perpendicular. Dupa ce gaseste locul cere in bord stop, scutra volanul pentru a lua mana de pe el si afiseaza mesajul de a conduce cu spatele. Face manevra invanrtind de volan pina nu mai are unde da cu spatele si cere sa conduci in fata...tot asa pina apare parcare finalizata.Singurele actiuni pe care eu le fac este sa selectez viteza (am cutie manuala) Pot spune ca la prima parcare ma intrebam daca mai pot sa o scot Smile Smile
  • AState

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc. O intrebare: accelereaza si franeaza singura sau tu ca sofer apesi pedalele?
  • cristian74

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
la parcare eu apas pedalele...ea doar controleaza directia fizic iar distanta prin mesaje si pictograme in ecranul din bordul masinii.
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Eu nu am luat pachetul cu camera 360 deoarece nu am scune piele si am luat pachetul asistenta4 Park&Go 4 Este posibil sa aibe senzori in oglinzi ?
  • cristian74

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
la parcare foloseste doar senzorii din bara fata + spate...eu am pachetul 3 care in plus fata de 4 are camere la oglinzi si in fata pentru 360 grade. Pachet 4 are camera doar pentru rear.

cele bune!
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc Cristan. Mi au spus ca oglinzile nu sunt pliabil electric așa cum scrie in acel pachet?E posibil așa ceva?
  • cosmin2509

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca exista vreun pachet care sa contina oglinzi cu memorie ? Ea am luat pachetul sa am memorie pe scaune si ma asteptam ca si oglinzile exterioare sa aibe aceasta functia avand in vedere ca sunt electrice.... dar dupa ce am citit manual masinii se pare ca nu exista asa ceva la opel...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR