Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Alexandru P

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor...ma puteti ajuta cu o explicatie asupra ce ar putea sa se intample cu depunerile astea de pe joja si de la capacul de ulei?Tin sa precizez ca am avut un ulei foarte prost inainte de a-l schimba si acuma am pus unul nou si am facut un rodaj de 4000 de km ..ideea e ca mecanicul mi-a scos uleiul vechi si foarte prost ca am mers mai mult decat trebuia si a curatat baia de ulei(a trebuit sa o sudez) plus capacul de la motor ca apoi sa il puna la loc pentru ca nu cumparasem uleiul in zilele respective si am mers un pic cu ala vechi ...sa fie din cauza ca am pus uleiul nou fara sa mai curat a doua oara baia si capacul de la motor?Uleiul nou l-am pus singur fara sa mai curat baia sau capacul.Aveti doua poze atasate facute in aceasta dimineata cand era rece motorul.Va rog daca ma puteti ajuta cu o explicatie ar fi minunat.Smile


Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
O cantitate mica de spuma poate sa apara pe busonul de la ulei in
anotimpul rece fara sa fie ceva anormal.
Anormal este faptul ca la dvs. apare foarte multa si in plus apare si pe joja.
Urmariti daca nivelul de antigel din vasul de expansiune a scazut,
daca da, atunci garnitura capacului distributiei in zona pompei de apa este
compromisa, antigelul ajungand sa contamineze uleiul.
De asemenea de verificat daca furtunele ce aerisesc capacul chiulasei sunt
sparte sau infundate (totusi este cam multa spuma ca sa provina doar de
la ventilatia capacului).
  • Alexandru P

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Va multumesc frumos...eu abia am schimbat distributia imediat dupa ulei....si m-am uitat si la antigel si intr-adevar cam 200 de ml a scazut ...
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E clar, s-a gresit la montarea capacului distributiei. S-au nu sa schimbat garnitura la capac,sau ce-a noua nu s-a asezat bine, nu s-a strans corespunzator, etc. Nu mai MERGETI cu masina asa, rezovati problema altfel riscati sa distrugeti motorul.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fa ceva poze la zona distributie ca se vede daca e schimbata garnitura distributie.
  • Alexandru P

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2016

  • Mesaj Privat
O sa fac poze la distributie cand desfac capacul ...multumesc din suflet ptr sfaturi...o sa revin cu aceasta problema care persista si deja nu am idee despre ce s-ar putea intampla...
  • Alexandru P

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2016

  • Mesaj Privat
De fapt da am schimbat-o ca am luat kit complet cu tot cu pinioane....si era din ce imi amintesc garnitura de la Victor Reintz...ma gandesc sa nu fie chiuloasa ciupita sau termoflotul sa nu isi mai faca treaba corespunzator....ideea e ca acuma cum e mai frig afara aceasta pasta se solidifica si devine mizerie iar eu trebuie sa curat in continuu capacul de la ulei si pistoanele cat pot pana unde intra surubelnita cu carpa .....si ca sa pot pleca cu ea stau 10 minute sa o turez sa incalzesc motorul la 90 de grade ca sa devina din nou aceasta pasta in stare lichida...m-am gandit sa ii schimb din nou uleiul si sa ii iau o soultie de curatat motorul insa ma gandesc ca daca fac lucrul asta sa imi apara iarasi si de fapt sa fie alta problema...chiuloasa sau termoflotul.
  • Alexandru P

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Mie daca nu imi baga ulei in antigelul din vasul de expansiune si nici nu scade antigelul si nivelul de ulei, poate fi doar uleiul de vina?ca nu i-am pus Mobil 1 al lui original?eu am schimbat si distributia si pompa de apa mai din timp decat distributia cu 4-5 luni apoi si uleiul cu tot cu curatarea baii de ulei si a capacului de la distributie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR