Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Va recomand sa scoateti capacele negre care acopera "rulmentii de sarcina" de la amortizoarele fata...
E foarte probabil sa gasiti acolo "un pumn" de rugina, cu piulitele ce strang amortizorul, de nerecunoscut.
Tocmai am schimbat un amortizor cu rulment sarcina si kit antipraf, pentru ca a iest prin capota la propriu.
Rugineste zona atat de mult incat se rupe guma de acolo si amortizorul ramane liber sa iasa in sus.
Cu capacele puse nu se observa nimic ani de zile...
este valabil si la Zafira, dar acolo trebuie demontate stergatoarele.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cand am schimbat amortizoarele si rulmentii am bagat vaselina in gaurile respective, dupa doi ani jumate sa pezinta ca in prima zi, fara pic de rugina.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Neah, eu am pus inapoi capacelele si s-a pus o tona de vaselina. Cred ca mai multa murdarie/apa intra fara acele capacele. Si la mine era la fel, la ambele telescoape. Schimbat gm-urile de 11 ani cu kyb.

  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La mine amortizoarele erau originale, 8 ani vechime. Nu e vorba de apa care intra pe sus (nu intra pe acolo mai nimic)
Ruginesc tablele care compun acea piesa si cauciucul se dezlipeste de metal. Mizeria (apa, umezeala) vine de jos, de la roata, pentru ca acel "kit antipraf" nu etanseaza total zona, ci doar protejeaza "din gros" tija amortizorului.
Desigur la prima vedere ceva "gras" gen ulei sau vaselina poate rezolva problema, dar va intreb eu, cauciucul ce parere are despre asta? Nu cumva "se moaie" si se deterioreaza in timp?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR