Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Cristian Pavelescu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o Insignia 2.0 Biturbo 195 HP A20DTR cu 115.000 KM (reali, service exclusiv in reprezentantele Opel), adusa din Germania in 2016. An fabricatie 2012.
Am inceput sa imi pun problema schimbarii kitului de distributie. Am nevoie de cateva sfaturi:

- Unele service-uri recomanda si schimbarea si a kitului accessorii (ratiunea fiind pentru a nu plati manopera de doua ori la momente diferite), altele spun ca numai la nevoie, daca se observa uzura evidenta. (ratiunea fiind pretul) Care este opinia voastra? Care este frecventa cu care se defecteaza/uzeaza kitul de accessorii. Mentionez ca eu in mod uzual fac cca 10.000km pe an si de obicei schimb consumabilele din cauza timpului si nu al numarului de Km.

-La cati KM at trebui sa fac acest schimb. Am vazut prin threadurile vechi toate combinatiile de la 60k la 150k km (dar nici o mentiune specifica ptr motorul meu). Mentionez ca folosesc masina preponderant pentru deplasare prin oras (casa-lucru), nu merg prin traffic greu dar fac drumuri scurte (6km)

-Ce service-uri prin Sibiu sau Ramnicu. Valcea recomandati.

Multumesc anticipat.
  • preafericitul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Scuze de offtopic dar poate ma lamuresti si pe mine pls

Caut de cateva zile ca un turbat si nu gasesc informatii despre Opel Insignia Sports Tourer 195 cai, 4x4 automat. An fabricatie 2013.
Va rog sa imi spuneti si mie daca aveti sau daca stiti:
1. Consum real in oras
2. Consum real mixt
3. Consum real extraurban
4. Probleme grave ( ce va supara)
5. Costuri intretinere - mari sau nu
6. Cutia are dumblu ambreiaj? Te rogi de ea in depasiri?

Multumesc anticipat,
Preafericitul
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
kit-ul de accesorii se schimba cand este uzat. acum daca tot faci schimbarea distributiei este recomandat sa schimbi si kitul de accesorii si apoi stai linistit cu amandoua si stii ca nu ai probleme cel putin 5 ani mai ales la cum o folosesti tu (chinuitor as putea spune pentru ca nu prea este pentru ce faci tu cu acea masina). Oricum vezi si cum arata ca poate a fost schimbat deja kit-ul de accesorii (verifica carnetul service).
Pune o poza si cu masina si eventual un pret cu cat ai luat-o ca sunt si eu interesat...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR