Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CSebesan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Buna,vreau sa imi iau o roata de rezerva slim la opel insignia 2012 . Întrebarea mea e compatibila roata de rezerva slim de bmw, distanțã de prezoane e tot 5x120,poate sa fie ceva probleme la butuc sa nu intre?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
intai sa vezi exact ce marime minima de janta ai voie pe masina. la unele merge de 16"la altele 17" apoi poti verifica. din ce stiu sunt perfect compatibile desi eu nu recomand acele porcarii nici pentru 100km
  • CSebesan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Actualele genti sunt din tabla de iarna si sunt 215/60/r16.,mai am o pereche de genti pe care mi le-a dat neamtul alea sunt 245-40-19,urmeaza sai pun cauciucuri de vara pe ele,pe mine ma intereseaza strict doar rezerva deoarece cand am luat masina a venit doar cu kit de pana iar locul la rezerva e pentru roata slim.Am gasit si roata slim de opel originala dar mi se pare ca e prea scumpa,cea de bmw mi se pare la un pret acceptabil
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Distanta între prezoane e aceeași, dar gaura de centrare e mai mare la BMV, deci ți-ar trebui inel de centrare.. Mai bine ia tot de Opel.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu cred cã se pot monta inele normale de centrare pe jante de tablã...poate doar unele speciale. Inelele de centrare normale sunt proiectate ptr jante de aliaj, care au o formã geometricã diferitã(la zona de centrare pe butuc) de cea a jantelor de tablã.
  • CSebesan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Deci e buna sau nu?sa iau sau sa nu iau? atasez niste poze cu locul la roata de rezerva
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai incercat sa vezi daca incape acolo o janta normala de tabla pe R16? daca incape ia roata normala, e clar ca dispare suportul de polistiren. Daca nu incape si trebuie obligatoriu roata slim, atunci poti lua si de BMW si rogi un strungar sa iti faca o bucsa de ghidare potrivita pe diametrul rotii si al butucului de pe masina. Oricum rotile se autocentreaza cand sunt stranse suruburile care se aseaza pe con si odata stranse corect butucul central nu mai are nici un rol...
  • CSebesan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Am gasit una de insignia slim originala pe 17 la un pret acceptabil
  • Aalexandru281

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2024

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu o intrebare, am o insignia a20dth si as vrea sa stiu daca se potrivesc jantele pe 255/35 r19 , 8,5j, et 35, adica mi se pare cam mult.
Afecteaza foarte mult suspensiile dimensiunea aceasta?
Mentionez ca sunt omologate in talon ( nu de catre mine ) pe dimensiunile acestea unele de la MAM b2-8518 (5/120).
Pareri? Multumesc
  • S8723

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2023

  • Mesaj Privat
alexx merg puse eu am niste pentastaruri pe 19 , cauciucuri 245 40 r19 daca nu ma insel , e diferenta de la cer la pamant fata de cele pe 17 dde tabla , masina trage mai greu , in schimb n o mai clinteste nimic de pe asfalt cu cele pe 19
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR