Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • sangerean

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2008 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Simptome: Oare se pot regla farurule cu xenon achizitionate din Anglia ?
Multumesc!
Cod(uri) eroare:
----
Model: Signum 2.2
An fabricatie: 2008
Cod motor: Z22YH
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Din ce $tiu eu $e pot regla....dar conditia e$te $a ai partea din fata a farului fara $triatii...nu-mi merge ta$ta ...,,$,, de aia $criu cu.....
  • sangerean

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2008 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mersi, risc 35 lire.. Daca merge am sa revin cu detalii.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca s-ar putea pe far sa ai o chestie de unde se poate regla pentru anglia sau restul europei dar nu pe toate farurile exista...
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pentru reglat un far,se foloseste un dispozitiv(aparat) special conceput pentru a se putea regla spotul luminos pe verticala si orizontala,inclusiv unghiul antiorbire. Acest dispozitiv este destinat,functie de pozitia volanului pe masina(european sau englezesc). Concluzionind,farurile achizitionate din Anglia,nu se pot regla pe dispozitive europene...
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
La vectra c, exista o parghie in interioru farului.. care iti regleaza ptr europa,sau uk. Cred ca si la tine ar trebui sa fie. Desfaci capacu unde pui becu, si este o parghie alba.. o ridici in sus sau in jos... nu mai stiu exact ordinea.. daca ai cartea masinii cauta acolo ca iti zice exact. Daca nu spune-mi ca caut, si ma uit eu.
  • sangerean

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2008 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Meris! Am sa caut in carte. Daca nu gasesc revin cu un raspuns. O zi faina sa ai!
  • sangerean

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2008 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru rasunsuri!
In cartea autovehiculului scrie ca se regleaza ! Manual de utilizare pagina 131.

Am sa revin cu detalii dupa ce voi primi si monta farul din UK

O seara placuta tuturor!
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Gabor Tiberiu a scris:La vectra c, exista o parghie in interioru farului.. care iti regleaza ptr europa,sau uk. Cred ca si la tine ar trebui sa fie. Desfaci capacu unde pui becu, si este o parghie alba.. o ridici in sus sau in jos... nu mai stiu exact ordinea.. daca ai cartea masinii cauta acolo ca iti zice exact. Daca nu spune-mi ca caut, si ma uit eu.


Parghia aia de care zici actioneaza o clapeta care acopera o parte din fascicolul luminos ( partea care bate pe contrasens) , nu schimba orientarea fluxlului luminos deci nu schimna farul din RHD in LHD ci doar e o slutie temporara cand masina se afla intro tara cu circulatie pe sensul opus

Iar pentru sangerean sa sti ca la farurile de pe masinile cu facelift nu exista acea parghie deci cu farurile alea nu o sa faci decat sa ii chiorasti pe toti de pe constrasens ori le reglezi atat de jos incat nu mai vezi nimic cu ele! Eu inteleg iluzia pretului scazut dar sa ne mai gandim si la ceilalti participanti la trafic
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Farurile care nu au $triatii pe partea din fata $e reglea,a $igur,,,,,au ni$te roti cu imbu$ de 5 care $chimba orientarea fa$cicului $pre dreapta!
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cu imbusul ala se face reglajul sus/jos si stanga/dreapta dar forma fascicolului tot aia ramane! Oricum le-ai regla tot pe dos o sa bata!
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
buldozer2 a scris:
Gabor Tiberiu a scris:La vectra c, exista o parghie in interioru farului.. care iti regleaza ptr europa,sau uk. Cred ca si la tine ar trebui sa fie. Desfaci capacu unde pui becu, si este o parghie alba.. o ridici in sus sau in jos... nu mai stiu exact ordinea.. daca ai cartea masinii cauta acolo ca iti zice exact. Daca nu spune-mi ca caut, si ma uit eu.


Parghia aia de care zici actioneaza o clapeta care acopera o parte din fascicolul luminos ( partea care bate pe contrasens) , nu schimba orientarea fluxlului luminos deci nu schimna farul din RHD in LHD ci doar e o slutie temporara cand masina se afla intro tara cu circulatie pe sensul opus

Iar pentru sangerean sa sti ca la farurile de pe masinile cu facelift nu exista acea parghie deci cu farurile alea nu o sa faci decat sa ii chiorasti pe toti de pe constrasens ori le reglezi atat de jos incat nu mai vezi nimic cu ele! Eu inteleg iluzia pretului scazut dar sa ne mai gandim si la ceilalti participanti la trafic
exact. Dar nu este o solutie pe moment, ci e permanenta...cel putin ptr mine, eu am trecut R.A.R cu solutia asta, si am vectra de 4 ani, timp in care nu am primit nici un flash de la ceilalti participanti la trafic,cum ca le-ar deranja.
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Corect nu mai deranjezi dar nici nu vezi cum trebuie! Marginea drumului ramane neiluminata corespunzator si acolo poate fi un biciclist, caruta, obstacol etc
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Orice far de vectra c poate fi pus pe orice vectra c (facelift respectiv pre facelift) indiferent de pozitia volanului

La pre facelift exista o parghie care transforma farul din lhd in rhd, fiecare far are acea parghie. La aftermarket e posibil sa nu existe acea parghie...

La facelift acea parghie a fost scoasa deoarece mocofanii au observat ca actionand acea parghie farul lumineaza mai bine pe partea soferului, si o ridicau ei singuri... Dar nu au luat in calcul ca soferul de pe conteasens iti umple frigiderul cu carne...

La facelift farurile se regleaza in service si garantat merg de pe vauxhall pe opel (dupa reglaj)...
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Merg puse dar nu or sa bata nici o daca corect cu orice reglaj ai face! Ca daca era asa nu se mai faceau faruri distincte pt LHD si RHD si se facea un sigur tip si se regla dupa necesitati! Ca te amagesti singur ca vezi bine cu ele si nu derajezi pe nimeni doar ca ai dat putini bani pe ele e problema fiecaruia!
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
buldozer2 a scris:Corect nu mai deranjezi dar nici nu vezi cum trebuie! Marginea drumului ramane neiluminata corespunzator si acolo poate fi un biciclist, caruta, obstacol etc
de unde stii ca nu vezi cum trebuie? Eu ce spun, spun din propria experienta, in fine... nu ma contrazic cu nimeni.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai cum ziceam te amagesti singur ca vezi cum trebuie sau nu stii cum ar trebuii de fapt sa bata! Si eu tot din experienta vorbesc ca am avut pe masina faruri de anglia si bateau foarte prost mai ales pe partea dreapta a drumului oricate reglaje ai face, dar eu macar sunt realist si nu induc si pe altii in erroare!
  • sangerean

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2008 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In vreo 2 saptamani primesc farul l am cumparat (mi l aduce cineva din UK ) ,daca nu se poate regla sau se poate .... voi posta......
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Gabor Tiberiu a scris:
buldozer2 a scris:Corect nu mai deranjezi dar nici nu vezi cum trebuie! Marginea drumului ramane neiluminata corespunzator si acolo poate fi un biciclist, caruta, obstacol etc
de unde stii ca nu vezi cum trebuie? Eu ce spun, spun din propria experienta, in fine... nu ma contrazic cu nimeni.


Tiberiu, ai pus vreodata faza scurta sa bata pe un zid? Ai acea lumina asimetrica care mareste campul vizual pe partea pasagerului, adica pe partea dreapta in cazul nostru (poza pusa de @buldozer2, partea de sus)? Sau dupa reglajul facut farurilor din GB pentru a nu orbi pe cei care vin din sens opus ai doar o lumina plata... (poza jos stg)?
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Da. Am pus.. e plata (Poza stg jos). Dar.. se vede bine, nu omori pe nimeni de pe marginea drumului, nici nu intri in sant din cauza farului. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR