Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

In curand urmeaza sa-mi schimb masina si m-am oprit la Astra J 1.4T si Golf 6 1.4T - pentru ca au raportul cel mai bun dintre putere si consum carburant, plus aspectul ambelor imi place.

Motoarele Golfului 1.4T 122 + 140 < 2012, din cate am citit pe forumul vw, sunt cam problematice ( lantul care se intinde, rupe si la 50k etc ) deci am zis cam pas.

Sunt astfel de probleme/sau altele la 1.4T produs de Opel? La ce m-as putea astepta la o masina cu max 150.000 km ?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Aici se duce cutia: m32e o cutie problematica. Dar e se repara mai ieftin decat un motor.
  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Te referi ca poate pica cutia la nr asta de km 150k? Sau e o problema comuna, cunoscuta si se poate intampla oricand, repetat cum fac lanturile puse pe TSI.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cauta tipicul "despre cutia m32" si citeste-l. Te va invata de ce sa te ferești.
Skip ads

  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am citit. Multumesc! Pot trece cu vederea. Asta ar fi cam cea mai grava si comuna problema? Motorul asta consuma ulei peste limita cum se intampla la z16xe ?
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu nu am probleme. am aproape 50k
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
cumpara-l linistit pe 1.4 turbo opel 140 CP, motorul nu are probleme cunoscute si la kilometraje destul de mari se tine bine! o sa ai probleme cu etrierele de la frane si telescoape care nu sunt foarte scumpe in rest masina este foarte bine inchegata.
numai sa nu crezi consumul, sub 7.5 extra si 9/10 urban nu scade, intr-un oras mic.
  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Atunci nu mai ramane decat sa prind una la vanzare si care sa fie pe placul meu Smile
Multumesc pentru informatii !
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
De ce informezi gresit despre consum? Cum poti face afirmatia asta cand nici macar nu ai motorizarea asta? Hai sa o luam practic, extraurban la 130 km/h ai consum instant de 6.5-6.8 L/100km, iar la 140 km/h ai 7.5-7.6 L/100km. Vrei sa zici ca in exterior nu mergi sub 140 km/h, de nu o sa scada consumul sub 7.5? In oras mie imi consuma cam 9.5-9.7 iarna, iar vara scade pe la 8.5-9, dar aici tine intr-adevar de stilul de condus al fiecaruia si de gradul de aglomeratie. Daca mergi cu pedala la fund dintr-un semafor intr-altul, atunci da, e posibil sa nu scada sub 10-11 in Buc. Eu nu recomand Astra din alte puncte de vedere, dar e decizia fiecaruia.
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
colegu nu te lua dupã mașinã din semnãtura! Nu mã face mincinos fãrã sa mã cunoști! dețin mașina indicata din 2014 și am urmãrit permanent consumul. media pe 6000 de km pe autostrada România- turul Italiei a fost de 7.5 la o viteza de 123 km/h pe cb. Nu știu Cum conduci tu dar eu nu reușesc sa scot consumul despre care afirmi tu!
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sãptãmânã trecuta vulcan-cluj și retur media pe cb a fost de 7.8, mers cât de cât normal nu foarte agresiv. De când am mașina am facut peste 20000 de km, deci pot sa fac afirmații despre consum nu?
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
aantonio ai gpl montat pe ea?
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu te cunosc si dupa cum reactionezi nici nu cred ca as vrea, dar observ ca vorbesti in necunostinta de cauza. Viteza medie de 123 km/h in 6000 km, cu tot cu RO, vizitat in afara si mers prin orase? Nu inteleg de ce te vaiti. Cum am mai spus, tine de stilul de condus al fiecaruia, dar daca ii dai nu te astepta sa consume combustibilul cu pipeta.

Acum ca sa fiu pe subiect, motorul e ralativ ok, dar softul este slab optimizat (cel putin pana la My2012 cat e a mea), enumar aici socul automat care parca e ca la Tico: 1400 rpm pentru 30 de secunde indiferent de conditii si parca sare daca o pui putin in sarcina si apoi eliberezi ambreiajul catre 1600 rpm, softul corectand destul de greoi lucrul acesta. La cealalata masina din 2005, socul este in functie de conditiile exterioare, sta ceva mai turat 1300 rpm primele 10-15 sec apoi scade la 1100 rpm, pana revine la ralanti. Nu stiu insa cum e la modele mai noi MY 13, MY14, etc. Imi mai vin in minte cateva subansamble ale motorului care pot genera probleme, vopseaua si unele plastice slabut calitative, clasicele zdranganeli ale etrierilor care te pot scoate din sarite, mai ales daca mai ai o masina care nu scoate sunete la denivelari si mai faci schimb ocazional de la una la alta. Compartimentul motorului care pare usor neingrijit, totul la vedere si parca cablurile puteau fi trasate si ancorate ceva mai bine de caroserie, etc.
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu reacționez? tu mã faci mincinos și dupa aceea vi cu afirmații de superioritate de parcã ești unul dintre inginerii care au proiectat acesta mașinã! las-o așa și vorbește despre mașini nu mai critica pe alții domnu Aantonio! stima!
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu te supara, dai de zor ca te-am facut mincinos, dar am recitit mesajele si nu regasesc afirmatia asta. La profil ai trecuta o alta motorizare. Oare e vina mea ca nu ai informatia actualizata? Daca da, imi pare rau ca nu pot citi intr-un glob de cristal.

Din intamplare, chiar sunt inginer, dar nu despre asta e vorba aici. Ai afirmat ca masina consuma mult, iar eu am venit cu niste informatii concrete despre consum. Am spus ca daca mergi cu 120-130, hai si cu reprize de 140 pe autostrada cu pilotul si un pic de localitate scoti cam 7. Daca mergi pe Dn cu cel mult 110-120 si in localitati legal, in jur de 6. Daca masina e ok la un astfel de regim de mers atat ar trebui sa consume. Dar daca mergi tare, ceea ce la o viteza medie de 123 km/h in regim combinat se si intampla, masina va consuma. Ce sa zic, ca am facut un concediu la greci de 2500 km, unde pe autostrazi am tinut-o pe pilot la 135-138 km/h si am obtinut o viteza medie de 80 km/h, poate chiar sub? Ce.i drept insa la bulgari se circula mai incet, iar odata ajunsi acolo nu ne.am mai grabit asa tare prin statiuni. Inca o data, daca am inteles gresit, si ai vrut sa spui ca ai obtinut consumul ala la o viteza de croaziera de 123 km/h, inseamna ca e posibil ca masina sa aiba o problema. Imi pare rau daca am plictisit cu aceasta postare lunga.
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
La o viteza constanta de 130 de km/h mie pe cb imi indica un consum mediu ce fluctueazã intre 6.5/7.5 în funcție de mai multe variabile!
folosind drumurile naționale consumul mediu indiferent de distanta sau profil nu scade sub 6.5/.6.8, idea mea era ca nu se apropie de consumul indicat de producãtor, ba chiar îl depãșește cu peste 2/3 litri și asta presupun ca și din cauza greutãții deoarece este un vehicul destul de greu, lucru confirmat prin aparitia noii generații de opel astra care este mai ușoarã cu pana la 200 de kg
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
O precizare despre consum. Am fãcut în septembrie un traseu în tara de aproximativ 2000 km incluzând transalpina și transfagarasan și am scos consum de 6 fix pe bord. Prin oraș (București) nu merg așa des dar am observat ca se tine undeva pe la 8 - 9. Revenind la fiabilitatea motorului, în afarã de faptul cã mi a crãpat turbina (undeva pe la 160.000 km) nu am avut alte probleme.
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cat a costa înlocuirea turbinei?
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
3000 cu turbo vechi la schimb
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
multi bani! la reprezentanta Opel ma gandesc?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR