Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
@RayzaN - cat mai multi Km fara probleme Smile !
@mariocb - poti verifica, te rog, daca pe pasajele aripilor spate (ai acces din porbagaj prin gurile de vizitare de pe lateral) ai un material fonoabsorbant? Dar pe interiorul aripii fata, ai in fel de pasla?
Skip ads

  • viomnick

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca motorul de 1,4 litri si 150 cp are distributia pe curea sau pe lant ?
  • RayzaN

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2015

  • Mesaj Privat
@Doadrian - Multumesc, la fel si tie! Very Happy
@viomnick - Distributia este pe lant.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@Doadrian
La aripile pe spate o sa ma uit, asa cum ai spus, prin "gurile de vizitare" , dar la aripile fata cum am acces ( adica, cum as putea vedea daca pe interior este carenajul care ocupa tot spatiul ) ?


Ultima modificare facuta de mariocb la Mar 21 Mar, 2017 6:28 pm
Skip ads

  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Materialul respectiv de simte la mana pe interiorul aripii.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@ RayzaN avand in vedere ca ai 'Pachet asistenta avansata la parcare' , se merita aceasta optiune(de 800 euro) sau crezi ca erau de ajuns senzorii fata-spate?
  • RayzaN

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2015

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@RayzaN
Merci pentru informatii ! In poza se vede acum clar , ca nu e sectionat...ceva asemanator am vazut la Mercedes, dar e de culoare neagra nu transparent !
Daca nu te deranjez, mai am ceva intrebari: 1.din ce e compus pachetul acustic ?; 2. ai testat avertizarea unghiului mort ( s-a aprins "senzor blind" in oglinzile stanga/dreapta" ? ; 3. camera pentru parcare e pozitionata pe una din lampile pentru iluminarea numarului de inmatriculare ? 4. camera, afiseaza pe diplay caraiojele de ghidare pentru parcarea cu spatele ? Merci !


Ai aici pozele promise. Smile


  • RayzaN

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2015

  • Mesaj Privat
daveraux a scris:@ RayzaN avand in vedere ca ai 'Pachet asistenta avansata la parcare' , se merita aceasta optiune(de 800 euro) sau crezi ca erau de ajuns senzorii fata-spate?


Categoric sunt de ajuns doar senzorii fata-spate. Celalalte lucruri aduc un plus de confort (Auto Park, senzorii de unghi mort si camera de mers cu spatele). Pentru mine a meritat investitia, pentru ca imi plac automatizarile, dar senzorii de unghi mort sunt cei mai utili pentru mine, mai ales cand vrei sa schimbi banda sau cand iesi dintr-o parcare cu spatele.
Skip ads

  • alexbobei

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Foarte frumoasa masina. S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Am si eu aceeasi culoare. Am plecat cu ea pe 23 ianuarie. Ca si consum, sincer, a mea e conform cartii. Pe un drum Bucuresti - Severin. Scot in jur de 5.5% mediu. Pe autostrada la 130km/h, consumul este de 6.3%. La 100km/h scot 4.5%. In Bucuresti consumul meidu a fost intre 7,5 si 8 %. Singura mea problema cu ea e ca a inceput sa scartaie pe dreapta in spate si sa bata ceva la usa din fata/dreapta langa boxa si ambreiajul care face putin zgomot (ca un click)... si asta dupa 2 luni. In service am dus-o de doua ori si au zis ca nu are nimic. In rest, e o masina buna, sprintena, placuta la drum dar si suparata daca o calci.
  • CFlorian130

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Ce motorizare ai ?
  • alexbobei

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2016

  • Mesaj Privat
1.4 150 CP
  • RayzaN

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2015

  • Mesaj Privat
alexbobei a scris:Foarte frumoasa masina. S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Am si eu aceeasi culoare. Am plecat cu ea pe 23 ianuarie. Ca si consum, sincer, a mea e conform cartii. Pe un drum Bucuresti - Severin. Scot in jur de 5.5% mediu. Pe autostrada la 130km/h, consumul este de 6.3%. La 100km/h scot 4.5%. In Bucuresti consumul meidu a fost intre 7,5 si 8 %. Singura mea problema cu ea e ca a inceput sa scartaie pe dreapta in spate si sa bata ceva la usa din fata/dreapta langa boxa si ambreiajul care face putin zgomot (ca un click)... si asta dupa 2 luni. In service am dus-o de doua ori si au zis ca nu are nimic. In rest, e o masina buna, sprintena, placuta la drum dar si suparata daca o calci.


Multumesc, la fel si tie! Deocamdata eu nu am 'greieri', sper sa nici nu apara, cel putin nu asa curand.
Skip ads

  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut, am on intrebare referitoare la pachetul scaune ergonomice sport fata :
cum ti se pare sezutul extensibil si suportul lombar reglabil fata de niste scaune normale? In afara de suportul lombar reglarea se face manual sau electric?

PS: Foarte frumoasa masina si culoarea - parca regret un pic ca mi-am comandat Summit White
  • RayzaN

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2015

  • Mesaj Privat
gryph a scris:Salut, am on intrebare referitoare la pachetul scaune ergonomice sport fata :
cum ti se pare sezutul extensibil si suportul lombar reglabil fata de niste scaune normale? In afara de suportul lombar reglarea se face manual sau electric?

PS: Foarte frumoasa masina si culoarea - parca regret un pic ca mi-am comandat Summit White


Salut si multumesc! Legat de sezutul extensibil, inainte cand aveam Insignia, la drumuri mai lungi imi amortea acea zona a piciorului unde ar fi trebuit sa fie sezutul extensibil, acum nu mai am aceasta problema, deci pentru mine este un plus de confort. Legat de suportul lombar, te ajuta sa iti profilezi spatarul astfel incat sa poti sta drept mereu.

Reglajele electrice sunt pentru suportul lombar si pentru ridicarea sezutului. Reglajele manuale sunt pentru culisarea fata-spate, ridicarea intregului scaun si rabatarea spatarului. Nu am mers cu o Astra echipata cu scaunele standard sau cele full piele AGR, insa din cate stiu si acestea ergonomice-sport sunt certificate AGR si nu am obosit in ele nici dupa 5 ore de stat in masina. Pentru 420E (ambele scaune din fata) merita pe deplin investitia.

Cat despre culoare, eu cautam un gri inchis spre negru, insa singura nuanta avea tenta de bej si nu imi placea. Doream o schimbare deoarece si ultimele doua masini aveau aceeasi nuanta de culoare si ma cam plictisisem de ea, insa dupa ce am vazut-o in realitate nu am mai regretat alegerea facuta. Nu ai de ce sa regreti, masina asta arata foarte bine pe aproape toate culorile (parere personala) Very Happy
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns,
Le-am comandat si eu cam din aceleasi considerente dar fara sa fi testat o masina care sa fie echipate cu ele ca sa imi dau seama de reglaje (in versiunea dynamic scaunele sunt doar textil dar ca forma nu ar trebui sa fie diferente).
Referitor la vopsea e posibil ca metalizata sa aiba un plus de rezistenta si ma gandesc sa fac un tratement de protectie cu ceramica.
Mai putin de o luna si ar trebui sa ajunga. Smile
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
@gryph scaunele de le versiunea Dynamic sunt diferite de scaunele care vin la pachetul respectiv si nu sunt certificate AGR.
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
@ Doadrian Cu acelasi Pachet de scaune ergonomice Sport, ºofer ºi pasager de 420 euro ca pe Innovation?
Eu am zis ca sunt la fel din moment ce au acelasi pret si descriere
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Asa este, ai dreptate. credeam ca te referi la scunele standard de pe echiparea Dynamic.
  • sarmalutzaParty

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2018

  • Mesaj Privat
salutare...am un opel astra k 1.4 150CP si observ ca atunci cand opresc motorul..incepe sa se auda pe la motor cum tabla se contracta..si la voi e la fel?..parca trosneste..e normal sa se incalzeasca asa tare?..vara la temperaturi de 40 grade cum va mai fi Smile
  • RayzaN

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut, cred ca e normal. Am auzit acel pacanit la orice masina cu care am mers mai mult timp.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR