Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Vulcanizarea de care v-am spus este pe soseaua Fundeni, vis-a-vis de benzinaria Petrom. Se numeste Premio, parca, sau ceva inrudit.
Eu am cumparat senzorii de pe OLX cu 350 de lei si mi-au spus ca la ei ajungeam tot cam la pretul asta (senzorii si programarea lor).
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
viomnick a scris:Salutare !
Stie cineva sa-mi spuna daca senzorii de presiune de la Logan se pot monta si imperechea cu CB de la Astra K ? La forma sunt la fel, au acelas producator ( Schneider) atat doar ca sint inscriptionati Renault si nu GM.


Nu
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va salut. Am cumparat 4 senzori modelul acesta din poza. Dupa activare , la circa 10 minute doi dintre iei nu mai transmit decat la viteze mari , de la circa 70km/h in sus. Stie cineva care este cauza si ce se poate face ? Am urmat procedura din carte privind imperecherea lor cu masina si am folosit doua instrumente diferite speciale pentru asa ceva. Orice sugestie este binevenita.Si inca ceva , exista o ordine / pozitionare anume pentru montajul lor ?
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie defecti. Cand nu merg, ce mesaj primesti in bord? Arata presiune 0 sau iti spune sa verifici senzorii?
Ai mei sunt identici, dar au mers din prima, fara probleme.
Skip ads

  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cand nu mai merg, apare liniuta , mesajul sa verific senzorii si apare si becul specific
  • FVoda

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Aceeași problema și la mine cu senzorii de pe partea stânga.. La viteze mai mari îmi dau eroare (apare liniuta și mesaj în bord) apoi își revin și tot asa. Același cod îl am și eu.
Am înțeles ca e o problema des întâlnitã cu senzorii la astra k.
Oare cei luați din reprezentanta ar fi mai ok?
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca se pot schimba bateriile in senzorii de presiune originali?
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
#Batman
Am inteles ca la cei fabricati de Schrader ar fi posibila schimbarea bateriei.
Dupa operatiune poate reusesti sa ne informezi si pe noi!
Skip ads

  • CostynRo

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2019 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Revin si eu cu un comentariu asupra acestui aspect.
Mi-am achizitionat si eu un set de senzori pentru cauciucurile de vara ( cei originali i-am lasat pe jentile de iarna ca am zis ca nu intampin asa probleme si nu mai stau sa dau jos cauciucul etc etc), care m-au costat 45 euro cu transport cu tot de pe ebay.
Problema este ca la viteze mai mari masina nu ii mai citeste si nici nu isi revim pana cand nu refac procesul de invatare.
Nu stiu de ce fac asa, dar se pare ca problema este intalnita destul de des.

P.S: senzorii nu sunt originali.
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La mine pe astra j, B14NET 2018, nu funcționeazã nici un tip de aparat comercializat de pe aceste plaiuri pentru setat senzorii la roți. Singurul aparat care funcționeazã e cel de la reprezentanta opel. Din pãcate acești senzori în loc sã simplifice lucrurile mai rãu face. La fiecare schimb de roți/varã/iarnã și viceversa bat drumul la reprezentanțã. Halal tehnologie.... OPEL. Rușine !
  • senatorul_21

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Vulcanizarea de care v-am spus este pe soseaua Fundeni, vis-a-vis de benzinaria Petrom. Se numeste Premio, parca, sau ceva inrudit.
Eu am cumparat senzorii de pe OLX cu 350 de lei si mi-au spus ca la ei ajungeam tot cam la pretul asta (senzorii si programarea lor).

Am sunat eu la ei.Costa 180 ron/buc si nu sunt de Opel.Sunt facuti de el sa mearga.Nu stiu firma dar la 720 ron/set...sa-i tina pt el.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Eu am luat de pe autopieseonline24, de la HUF, codul: 43473000 si merg impecabil. Sunt 135/bucata.
Skip ads

  • bursacu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2023

  • Mesaj Privat
Salutare, am urmatoarea situatie : schimbate rotile de iarna cu cele de vara, setata presiunea la vulcanizare si inregistrati senzorii. Presiunea aratata pe bord era in jurul 2.64. Masina "topaia" efectiv si era foarte rigida. I-am verificat presiunea la o benzinarie si pe manometru arata 3.50. Am eliberat din presiune pana pe manometru arata 2.20 . Pe ceasuri , la rece, arata in jurul 2.36 . La "ochi" rotile nu par dezumflate, masina se comporta ok. Dupa mai bine de o luna , ieri , senzorul de pe una dintre roti s-a modificat in rosu si s-a aprins si martorul de bord care imi indica roata dezumflata. La rece , presiune indicata de senzori e aceeasi , respectiv 2,36 iar la cald mai creste putin pe toate cele 4 roti. In a ceste conditii, pentru 3 roti e citita presiunea si afisata cu alb, pe a patra roata e citita presiunea, similara ccu cea din celelalte trei roti dar e afisata cu rosu . Aveti idee ce poate fi ? Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR