Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • dandan20

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1993 C16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
In luna octombriei cand am plecat din tara aveam de facut 1000 km la 50km parcursi acul de temperatura s-a lasat jos si mi s-a aprins si check engine am crezut ca am ramas fara apa, dar motorul functiona normal si baga caldura fara probleme am resetat eroarea prin decluparea curentului dela baterie 1 min, acul de temperatura, nu se ridica de atunci, termostatu functioneaza deoarece dupa ce ajunge in temperatura motoru dupa 10 min aud cum se deschide si circula apa, am schimbat senzoru de temperatura cu unul nou bosch dar nici un rezultat, in luna noiembrie am schimbat si ceasurile din bord cu altu uzat din cauza zgomotului de la rotitele zimtate de la ceasu kilometraj o problema care apare la opel, a-m incercat vreo trei ceasuri de bord dar nici unul nu se misca acul de temperatura sa vad daca ii de vina bordu . Va multumesc.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Exista doi senzori de temperatura a lichidului de racire pe motor:
-senzor temperatura ptr ECU(e cel in baza caruia computerul stie ce temperatura are motorul ptr a-l gestiona corect), are conector/mufa de forma dreptunghiulara cu 2 pini;
-senzor temperatura ptr termometrul din bord, are 1 pin de forma circulara pe care intra un papuc-mama obisnuit.
Cel mai probabil, in cazul tau, ori este sarit papucul sau intrerupt firul, ori senzorul este mort. Cei doi senzori sunt apropiati unul de altul, ca si pozitionare.
Cod original; GM 3439088 sau 1342561.
Cam asa arata:


  • dandan20

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1993 C16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Senzoru de temperatura apa l-am schimbat acesta ii modelu http://www.unixauto.ro/Unix...&cMegnNr=6138 nu stiu cum se ataseaza fotografia,firu care duce la mufa de la senzor vine mpreuna cu alte fire cre sunt legate impreuna, nu am cum sa le verific, mufa de la senzor mi se pare ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR