Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Teodor1997

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Opel asa cum am specificat în titlu și consuma ceva ulei (cam 1,5 l la 10000km) și nu ii completez probabil cat ar trebui. Îmi apare foarte des în computerul de bord "Check oil level". E posibil sa și piardã pe undeva, dar sa și consume. Un mecanic mi-a recomandat sa segmentez motorul. Recomandati segmentarea sau sa pun un motor nou? Aveți idee și la ce preturi ajunge un motor nou? Mulțumesc anticipat.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Asta nu e consum de ulei.... citeste manualul utilizatorului.
Scoate fum? Toba e curata?
  • Teodor1997

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cam scoate și fum. Toba nu știu dacã e curata. Dar nu înțeleg de ce îmi apare mereu în computerul de bord "check oil level "
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Poate fi defect senzorul.de nivel din baia de ulei
Skip ads

  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Prietene la 1,5 litri completati la 10.000 de kilometri esti fericitul posesor al unui opel cu motor in stare optima de functionare.
Sunt destui care te invidiaza pt consumul asta de ulei.
Problema mai mult ca sigur este de la senzor asa cum a spus si colegu mai sus.
  • ionut coman

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 xz16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2017

  • Mesaj Privat
salut dragi opelisti,am un opel astra g din 2002,1,6 8v,cod motor Z16SE,desi trage de rupe,daca las pe liber masina pana in intersectie scade turatia si se opreste motorul apoi,am curatat egr-ul,am schimbat ulei si toate filtrele,chiar si filtrul de benzina...nu stiu ce sa mai fac...la relanti pe loc nu se opreste,doar dupa ce scot pe liber...nu cred ca are iac,motoras de relanti,si nici acul la kilometraj nu merge mereu...daca aveti ceva sugestii as fi tare recunoscator....aici la mn in ploiesti am fost la 3 mecanici,au pus si tester si nu sant erori...respect pt voi si KM fara evenimente
  • ionut coman

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 xz16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2017

  • Mesaj Privat
o rectificare...EGR-ul a fost anulat din soft si tot se opreste la relanti
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ionut coman a scris:.aici la mn in ploiesti am fost la 3 mecanici,au pus si tester si nu sant erori...
Cu tot respectul pentru mecanici,obiectul lor de activitate este mecanica,nicidecum electrica sau electronica,de aici constat ca cel "vinovat" esti dumneata,deoarece nu stii sa-ti alegi meserisii...! Erorile sunt pentru incepatori,diagnoza insemnind mult mai mult...
  • ionut coman

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 xz16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2017

  • Mesaj Privat
bravo big electro...ce sa zic...esti de mare ajutor...a fost o echipa la service....mecanici electronisti etc...si daca nu sant erori dupa ce sa faca diagnoza? dupa presupuneri? eu ceream ceva pareri...daca cineva a mai avut asa probleme...tu nu puteai sa te uiti la meci?
  • ionut coman

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 xz16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2017

  • Mesaj Privat
si pt cultura ta generala...nu mecanicii stiu sa anuleze un EGR din soft...asa ca citeste mai atent inainte sa te pronunti...sau cum ziceam,mai bn te uiti la un meci
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ionut coman a scris:bravo big electro...ce sa zic...esti de mare ajutor...a fost o echipa la service....mecanici electronisti etc...si daca nu sant erori dupa ce sa faca diagnoza? dupa presupuneri? eu ceream ceva pareri...daca cineva a mai avut asa probleme...tu nu puteai sa te uiti la meci?
Apropo de "meci",dupa cum probabil stii,sunt echipe...si echipe! In cazul tau,echipa nu e de nivel corespunzator,tinde la retrogradare... Diagnoza,inseamna gasirea problemei,indiferent daca sunt sau nu erori(active sau memorate),se citesc dinamic o serie de valori,se interpreteaza corespunzator,se fac teste statice sau dinamice...,de aceea am spus ca diagnoza inseamna mult mai mult decit citirea erorilor,pe care eu o consider pentru incepatori. Interpretarea erorilor,e cu totul altceva,presupune cunostinte tehnice...De regula nu emit pareri decit in urma unor verificari,dar cum situatia nu permite...,risc si iti recomand sa-ti rezolvi problema vitezometrului si sa verifici starea si functionarea switch-ului(comutator) de la pedala de ambreiaj(calculatorul motorului sa vada semnalele de la acestea)...! Imi doresc sa sa vad un meci unde echipele sa "traga" la titlu,nu la retrogradare...
  • Liviu_pl

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Legat de problema colegului, consumul de ulei l-am rezolvat prin segmentarea motorului si nu prin schimbare.
La schimbarea acestuia risti sa ajungi la aceeasi problema-segmentare.
Ma costat 1770 motorul facut cap-coada si sincer ma simt mai bine cu el refacut decat sa dau banii pe unul (poate) la fel de batran.
Drumuri bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR