Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • CT95REY

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara!

Detin un Opel Corsa C din 2004 iar de cand am cumparat masina si pana in ziua de azi ma confrunt cu o problema foarte enervanta. Masina e in posesia mea de 6 luni, iar inca din prima zi si pana astazi nu am reusit sa scap de un tiuit asurzitor.. e drept, nu am luat nici foarte mari masuri.

Problema mai in detaliu sta in felul urmator:
Tiuit INFERNAL in momentul in care virez la dreapta, indiferent ca rotesc volanul jumatate de centimetru sau cursa completa. La inceput, zgomotul aparea dupa aprox 20 de km parcursi, dar nu mereu, sa spun ca undeva la 3 din 5 drumuri facute. Acum, zgomotul incepe sa se auda dupa 2-3 km. Am observat ca zgomotul dispare in momentul in care apas pedala de frana. Este destul sa apas pedala jumatate de centimetru iar zgomotul dispare, dar desigur, cand iau piciorul de pe frana se aude la loc acel zgomot foarte enervant. Tiuitul acesta se aude si cand merg pe un drum denivelat, pavat spre exemplu, sau cand trec peste o denivalre de aceea pentru reducerea vitezei.
Asta vara am schimbat capatul de bara al rotii din partea stanga (de acolo pare sa vina zgomotul) insa problema nu s-a rezolvat. Din auzite, de la unul si de la altul, am inteles ca ar ramane placutele blocate si de aici ar venii scartaitul. Vorbeau despre un anumit cilindru defect.
Va rog sa imi scuzati termenii tehnici de 'balta', dar nu ma pricep prea bine la mecanica auto. Este prima experienta de genul si totdata prima mea masina. Embarassed
Din pacate aseara, in momentul filmarii videoului de mai jos, am observat faptul ca zgomotul a inceput sa se auda si cand iau viraj maxim la stanga.

S-a mai 'confruntat' cineva cu problema aceasta? Ce parere aveti despre scartaitul asta care se aude FOARTE TARE, atat la interior cat si la exterior in special. Multumesc!





----
Model: Corsa
An fabricatie: 2004
Cod motor: Z10XEP
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
De la placutele de frana scartaie. O verificare la sistemul de franare.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,486
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cum zice colegul @CSN, placutele de frana... O inspectie la nivel de etrier-placute n-ar strica ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR