Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • mariusv7

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Simptome: usa dreapta spate nu se inchide, desi masina a fost inchisa centralizat din cheie.

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra H
An fabricatie: 2005
Cod motor:
Salut, am si eu o problemã la un Astra H, 1.7CDTI 2005. Am observat recent ca, desi inchid masina crntralizat din cheie, usa dreapta nu se incuie complet(daca trag putin de ea se deschide). Tin sa mentionez ca usa se deschidea destul de greu si inainte sa observ aceasta problema. De la ce ar putea sa fie? Unii prieteni imi ziceau ca e o problemã la usa, altii ca s ar putea sa fie de la chipul cheii.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pare sa fie o boala binecunoscuta pe-aici, cel mai probabil la mansonul de trecere a cablurilor din stalp in portiera, cablurile sunt sectionate ... ar mai putea sa fie si o disfunctionalitate a actuatorului sau a mecanismului portierei ... Dar eu as verifica, mai intai, acele cabluri dintre stalpul B si portiera ... nu-i greu si e mai la indemana decat sa desfaci usa.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Vezi in mansonul de care zice si bibu16v, recent eu am patit-o la usa stanga spate, e relativ usor sa verifici, trage de fiecare fir, sunt 6 daca ai geam manual si 8 daca ai electric. Merita incercat acest pas pentru ca nu ar trebui sa iti ia mai mult de 30 de minute. Faptul ca usa ti se inchide si ti se deschide daca tragi ma face totusi sa cred ca nu acolo e problema ci in acuator. Incerca cu ce ti-am zis noi si indiferent de posteaza rezultatul si cum remediezi problema (dupa ce o remediezi). Pe aici multi intreaba dar uita sa zica si cum au remediat,... asa invatam.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e clasica problema a firelor taiate in burduful de pe stalp.
o sa gasesti minim unul taiat.
Skip ads

  • mariusv7

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am verificat acum, si firele sunt in regulã. Am fost la un service si mi au spus ca e broasca de vinã, acum sa vedem daca o sa se rezolve problema.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai o sa o rezolve, cel mai probabil iti schimba acuatorul (broasca) si gata. Un acuator gasesti pe la 80 lei second fara manopera, vezi sa nu te incalte astia cu prea mult Wink.
  • mariusv7

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Acuatorul era de vina, si aparent era si un fir de acolo de jos pe care nu l vazusem. Se inchide foarte usor acum, multumesc mult. Probabil va trebui sa schimb in viitor si la portiera stanga spate Smile
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ti-a schimbat acuatorul? Cat ai dat pe el? Second sau nou?
  • mariusv7

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Second, 100 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR