Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • FVasii

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am cumparat acum cateva luni un opel corsa c 2001 1.7 di. De cateva zile incep sa imi apara probleme. scurgeri de ulei pe la distributie si prin alte locuri in afara de baie (e perfecta), pierderi de motorina (nu stiu pe unde) si cea mai grava problema e ca atunci cand merg cu ea in viteza a 5-a motorul nu mai trage deloc se incinge si imi iese fum de sub capota. daca merg doar pana in viteaza a 4-a si cu 80 km/h se comporta normal, dar nu stiu pentru cat timp. As dorii daca se poate sa imi dati un sfat ce sa fac. Sa bag 2000 de lei in ea pentru piesele astea sau sa schimb motorul.
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca motorul merge rotund nu are rosst sa l schimbi.Totul tine de garnituri,semeringuri.Distributia data jos inlocuite semeringurile de la axa si arbore,verificata starea curelei,rolelor intinzatorul,pompa de apa.Daca iti curge si intre cutie si motor este semeringul de la priza de putere.Daca tot circuitul de alimentare este ok,pierzi motorina pe la valva de pe pompa de injectie.Se remediaza si aceea.cu costuri minime.Totodata vezi daca ai urme de ulei in antigel si fa si o spalare a circuitului.La motorul asta m ai crapa termoflotul.Spor la treaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR