Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Laur Z

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 G467800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: Mi s-a aprins la bord butonul cu chek engine si in urma unei diagnoze mi s-a spus ca este defecta sonda lambda, a 2-a cea dupa catalizator. Am intrebat la mai multe service-uri cat costa aceasta sonda si fiecare imi recomanda aceasta piesa de la diferiti producatori Bosch si altii, fiecare motivand ca doar de la firma lor functioneaza corect. Ultimul mecanic mi-a zis ca ar fi de vina stilul de mers, e adievarat masina e folosita de sotie, aproape exclusiv in oras pe distante mici, din aceasta cauza neavand timp sa se autocurateasca. Mi s-a recomandat sa merg cu masina la drum mai lung sperand sa se curateasca si sa se stinga de la bord eroarea. Am facut si o plimbare mai lunga, am forjat-o dar nimic, eraorea a ramas. Ma gandesc ca este cazul sa o schimb, desi am auzit si varianta ca e f posibil sa apara eroarea de la bord. Ce recomandati sa fac in acest caz ? sa o schimb ? Si daca o schimb ce anume marca de producator sa iau ?

Cod(uri) eroare:
----
Model: Corsa
An fabricatie: 2008
Cod motor: G467800
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca stia-i codul de eroare,era simplu,dar asa...,e imposibil! O sonda lambda poate sa nu functioneze corect, dintr-o multitudine de cauze,unele care tin de sonda ca si componenta,altele care tin de instalatia electrica sau de starea catalizatorului...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Schimbata.
Originala neaparat.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mi-as dori sa stai fata in fata cu colegul ce are problema,in situatia in care schimba(inlocuieste) sonda lambda si motorul functioneaza la fel...,ulterior depistindu-se ca exista un fir rupt,un contact oxidat sau o lipitura rece in calculator...! Ingrata ipostaza...! "Degeaba se masoara dupa ce s-a taiat...!"
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In 99% din cazuri e sonda stricata.
  • Laur Z

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 G467800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Problema este ca originala, de fabricatie General Motors este cel putin dubla la pret ca una compatibila. Dupa cate am inteles chiar si cea originala nu este identica cu cea din anul 2008 ci tot una de fabricatie noua care e tot compatibila cu cea din 2008. In cazul in care cunoasteti sunt intertesat de a afla cu ce alta marca de sonda ar fi compatibila ? Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR