Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Vcristian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: Maneta nu revine la punctul mor, trebuie sa o ghidez eu

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2005
Cod motor: 1.7DTH
Salut baieti, sunt nou in grup imi pare bine sa va cunosc, odata cu intrarea in grup sa va marturisesc si problema cu care ma confrunt.
mi-am achizitonat recent masinuta si cand bag in viteza trebuie sa trag de schimbator, mai ales in vitezele I II, sa bag in treapta III trebuie sa aduc eu maneta in punctul mort, merge nefiresc de greu, mai conduc si o skoda si cand ma urc la volanul ei e total diferit schimb vitejele cu un deget.
Care ar putea fi problema/ problemele?Va rog frumos sa ma ajutati ca nu mai stiu ca sa fac, poate fi problema de la timonerie, de la cutia de viteze, cablurile timoneriei?
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Demontezi bateria si suportul acesteia si ai acces la parghiile timoneriei. Cureti temeinic(schimbi si pozitia schimbatorului in acest timp) si gresezi la final. Verifici cum merge. Daca rezultatele nu sunt multumitoare faci aceeasi operatiune si in masina. Scoti rama de care e prinsa pielea de la schimbator cu o surubelnita drepta(atentie sa nu ramana urme) si ai acces la nuca timoneriei si la cabluri. La fel cureti si gresezi.
  • Vcristian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Am facut si acesti pasi si nici un raspuns.. tot asa merge
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
E si un arc la schimbator din ce imi aduc aminte? E intreg? Axul care intra in cutie nu e cumva gripat?
Skip ads

  • Vcristian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Am dar pe ax cu spray .. Cum imi dau seama daca e gripat?
  • Cosmin coco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Am vazut azi pe olx vindea cineva kit nou reparatie timonerie opel astra. Si eu sunt curios daca e bun. La mine e joc la schimbator. Cauta pe olx kitu asta si intreaba.
  • Vcristian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Am rezolvat baieti, am fost la mecanic era de la axul cautator, la curat era ruginit..Am cumparat si timonerie degeaba.. Daca vrea cineva timonerie am de vanzare .
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua, de nici o saptamana sunt posesorul unui opel astra h 1.7 cdti din 2007. Am o problema cu joc in schimbator. Am scos acea protectie de piele, dar mai departe nu stiu cum sa fac sa scot schimbatorul cu totul
Skip ads

  • MOana

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Tragi cu putere in sus, miscand usor stanga-dreapta.
https://youtube.com/watch?v=WMZvJQ26ArM
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa scot nuca schimbatorului, ci schimbatorul cu totul...ca sa pot schimba acea bucsa de teflon
  • MOana

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am inteles gresit. Este prinsa in podea cu suruburi.
https://youtube.com/watch?v=2UnLFmb9flc
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc, asta e ! Smile
Skip ads

  • claudiu tudorita

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 1.7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Vcristian a scris:Am rezolvat baieti, am fost la mecanic era de la axul cautator, la curat era ruginit..Am cumparat si timonerie degeaba.. Daca vrea cineva timonerie am de vanzare .





Sall unde se afla axul ala
  • claudiu_ss

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2007 1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,am un Opel Astra h 1.9 si bucsile din plastic sunt uzate din aceasta cauzã îmi miscã schimbãtorul fata/spate.Am atasat doua poze si ma intereseazã dacã se pot schimba doar bucsile cele albe care au un joc pe axul lor foarte mare.
Multumesc.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Nu gasesti separat.Mergi in dezmembrari si cauti unele mai corecte la joc.Noi fac peste 100 de euro cautat de mine , iar in dezmembrari undeva la 100 de lei.Alea albe sunt de teflon , nu plastic.Cureti tot la demontare si apoi gresezi cu o vaselina pe baza de teflon.Reglajul ca la carte este pus si de mine undeva pe foum.Din cauza lipsei vaselinei fac uzura si apoi joc mare in schimbator.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt din teflon ci poliamida, gresarea nu se face cu vaselina siliconica pui de lant motocicleta. Abia asta este cleioasa si sta acolo si nu aduna praf. O data pe an curatat si gresat din nou.
La fel si la stergatoare, mecanismul seamana si numai probleme face, asta este la noi cu praf, frunze, apa balteste. La Q7 care se vrea masina are ca tot faveul ecu motor acolo, bucurie maxima. Nici Opel nu a fost sanatos la cap, ba BCM ba ECU facute submarin.
Cu un minim de scule chiar in fata blocului se pot face operatiuni de intretinere. Comunitarii nu pot da amenda atata timp cat pe jos nu este apa, ulei, antigel, funingine si alte mizerii.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureana a scris:[...]cu un minim de scule chiar in fata blocului se pot face operatiuni de intretinere. Comunitarii nu pot da amenda atata timp cat pe jos nu este apa, ulei, antigel, funingine si alte mizerii. .

Cu asta m-ati uns pe inima... ca de o vreme lucram oarecum stresat in fata blocului crezand ca ma pot amenda comunitarii prin simplul fapt ca o pot face daca trec pe langa mine atunci cand lucrez la fer.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Teoretic nu repari masina pe domeniul public dar sa schimbi baterie, roata, becuri si alte rahatele nu ai probleme decat daca sunt batuti in cap. Doar nu o sa chem platforma pentru orice rahat.
Ideea este sa nu incurci circulatia sau apa si altele pe jos, turat motor mai ales cu toba sparta.
Sunt chestii de bun simt, oricum babele suna la...si pentru un chistoc sau scuipat pe jos.
  • dariusmaca

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 Y17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. Știe cineva sau are cineva, chit reparație schimbator viteze pentru opel astra h. 2006 5+1(NOU) in București! Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR