Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Astra H 1.6 twinport manca ulei f. mult cand am cumparat o. Am facut rk motor si chiulasa . Acum nu mai mananca ulei deloc. In schimb m am procopsit cu un zgomot ca de toba sparta care este mai accentuat cu motorul rece sau cand functioneaza pe Gpl. Initial am crezut ca este evacuarea. Am schimbat garnitura evacuare, catalizator si ...la fel se aude. Am fost la mecanici si verdictul...se aude in admisie din cauza chiulasei.
Greseala cea mare a fost ca nu am stiut ca tb sa duc chiulasa echipata la reconditionare ca sa faca ei cotele la tacheti si nici ei nu mi au spus . Citind pe forum ca se face distanta tachet ...cama prin strungirea cozii supapei, am luat la polizor din coada supapelor dar nu prea mi a iesit cum trebuia. La 3 din ele am luat mai mult. Se aud putin tachetii unde e jocul mai mare ...dar motorul merge rotund.
Nu stiu ce ar trebui sa fac acum. Zgomotul e unul destul de puternic. Ca si cand rasufla pe la saxofon sau nu ai avea carcasa inchisa la filtrul de aer....ceva de genul.
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am refacut chiulasa si la fel se auzea zgomotul. Am schimbat sonda lambda si deocamdata nu se mai aude.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR