Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Filimon Daniel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2015 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.Am o întrebare....Cine a reusit sã demonteze bancheta spate sa.mi spunã si mie cum a fãcut.o?.Nu am gãsit nici o informatie despre asta nici mãcar la service Opel.Va multumesc.
Skip ads

  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut
ridici parte pe care te asezi, si vezi ca are daaca nu ma insel 4 suruburi, 2 stanga -2 dreapta, pur si simplu le desfaci si pe urma poti sa o dai afara,

spatarul este prins pe tot cu acelas gen de suruburi dar este prins pe acea bara orizontala groasa de la baza unde se imbina spatarul cu sezutul, o sa te chinui putin dar o dupa ce prinzi miscarea e usor,
vezi ca intai se da jos partea mai lunga a spatarului, daca nu ma insel---- exista o ordine ----- nu se poate da jos cea care vrei sau iti vine usor----- (nu imi aduc aminte, dar nui bai ca oricum ar fi chiar daca o desfaci pe cea care nu trebuie o sa o desfaci si pe cealalta ca sa le poti scoate ),
abia dupa ce scoti ambele piese si spatarul si sezutul..................

vezi ca pe mijlocul sistemului de la bancheta este o tija care vine pe un sistem asemanator culisarii care este ascun in mocheta, pe mijlocul masiniii, acolo nu trebuie sa desfaci vreun surub sau altceva, ci tragi "bancheta" tot sistemul la maxim in fata / catre inainte, si acolo unde se opreste vezi ca partea din fata / acel opritor din sanie din mocheta este o clema (nu stiu cum sa ii zic) in forma de U, care se lasa in jos apesi pe ea sa se bage dedesupt, si se baga pana sub sistemul de culisare ca sa poti trage bancheta/sistemul de metal care a mai ramas catre inainte , sa il tragi si mai in fata

abia pe urma te apuci de demontat sistemul sa il dai afara

si incepi prin a demonta maneta mica de la sezut, maneta de la sistemul de deplasare inainte inapoi nu am reusit sa o scot dar am departat protectia mare din plastic si am scoso,
acea protectie mare din plastic vezi ca in partea din spate are cate 2 cuisoare din plastic si in mijlocul lor are cate un "cui" din plastic care se impinge usor ca sa poti scoate alaea,
abia pe urma te uiti pe partea de interior si tragi usor de ea ca mai este prinsa cu cate o bucate de plastic inflorita si este infipta in partea sistemului de cullisare,
tot ansambul este prin in cate 2 suruburi (parca) de sanii ,
mai departe acele 2 sanii mari/ cele 2 bare care sunt prinse in lateralele masinii, pe care culiseaza toat sistemul banchetei nu prea te sfatuiesc sa incepi sa le dai jos, pentru ca poti avea surpriza nici sa le montezi la loc nu o sa mai poti, pentru ca piulita in care se infiletaeaza suruburile sunt un sistem foarte pacatos si se pot invarti cu totul, si nu o sa mai ai ce sa ii faci, ca ele sunt ascunse in caroserie si nu ai cum sa ajungi la ele.

scuze pentru raspunsul asa tarziu, nu am mai intrat demult pe club
stiu ca pare o intreaga ameteala explicatia mea dar daca vrei iti fac un filmultet
  • Filimon Daniel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2015 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut Gogosica.....multumesc ptr.raspuns.Este putin complicat dar recunosc .ca am o vina.M.am exprimat gresit cand am scris ca vreau s.o demontez.Nu.Vreau doar sa o scot intreaga bancheta ptr.o perioada dupa care s.o pun la loc.Imi trebuie tot spatiul din interior spate.Cu bancheta am 130 cm si fara ea am 180 cm.Apreciez efortul de a.mi explica prin scris tot fenomenul.Daca ai avea posibilitatea sa.mi trimiti un filmulet cu scoaterea ei.ti.as multumi mult.Respect.
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am sa incerc
dar sa vedem
scuze de ameteala,

in mare parte se desface sezjutul, acolo nu trebuie sa iti faci nici-o grija,

dupa desfaci maneta de rabatare a sezutului,

pe urma desfaci ornamentul din plastic din ambele parti, vezi ca ai cele 2 cuie de plastic la partea din spate al ornamentului si tragi cu grija , maneta de rabatare de la spatare nu o poti scoate e bagata fortat...... dar desfaci cu grija ornamentul de plastic, si o sa o scoti prin crapatura aia mai mare de la ornament sau daca poti sa o misti sus jos sa poti umbla la suruburi este ok.

mai departe desfaci spatarul care este din 2 bucati, primul , cel mare din spatele soferului, vezi ca primele suruburi o sa fie dupa ornamentul din plastic pe care tocmai l-ai desfacut, pe urma o sa ai suruburi acolo unde se prind centurile de sigurante, dupa ce ai dat sezutul jos o sa vezi mai bine toate suruburile si din portbagaj si din partea de la sezut.

ca sa desfaci sistemul de pe saniile de culisare, se apasa pe acea clema de la sistemul de ghidare din mijocul masinii, se impinge tot inainte se trece de sistemul de ghidare dupa care scoti acea tija din mijloc si pe urma poti trage sistemul inapoi ca sa poti umbla usor la suruburile de prindere pe saniii (glisiere), cred ca ai 4 stanga si 4 dreapta grupate cate 2. saniile (glisierele) raman in acel loc sau le duci inainte sau inapoi dupa cum poftesti, in tot cazul sistemul de la bancheta o sa cada perfect pe acele glisiere (ca sa le zic asa, ca sunt pe acelas sistem cu ce vezi la sertarele de la mobila) sunt antiprost sa zic asa, au ghidaj , nu poti sa pui suportul banchetei sui, adica o parte mai in fata (stanga) si o parte mai in spate (dreapta).

tot acest lucru il poti face si mai greu, dar demontand pe bucati o sa iti fie munca mult mai usoara, chiar daca pierzi un pic mai mult timp, dar pe partea cealalta o sa ai mai mult de ridicat , daca demontezi pe bucati o sa poti face asta singur, nu iti trebuie ajutor sau sa mai ai pe cineva langa tine care sa iti ridice din cealalta parte.





singurul lucru de care am uitat este telesccopul de la jezut, acum nu stiu daca se mai scoate, sau daca se scoate iti dai seama cum se demonteaza, sincer nu imi mai aduc aminte daca e pe acelas sistem ca la haionul de la portbagaj.
Skip ads

  • iaminm

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
salut

la zafira mea , se aude ca am un zgomot metalic din spatarul din spate din dreapta ; se aude cand merg pe drum cu denivelari sau daca sunt capace de canalizare in drum.
este enervant pt ca uneori circul doar eu in masina si este galagie de la acesta.daca este o persoana asezata pe acel loc nu se mai aude .

am incercat sa vad cum se poate demonta efectiv ;mi se pare ca este destul de complicat sa intri in interiorul spatarului .

daca este cineva care a desfacut , pote sa imi spuna daca sunt ceva articulatii / angrenaje in interiorul spatarului ? se poate demonta pe a vedea?

dupa mine bancheta (sezutul) nu are in ea ceva articulatii sau angrenaje.

merci.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
O intrebare am, cum desfac plasticul ca sa pot scoate captuseala spatarului (pt a fi spalata) ma impiedica 2 obstacole cel care apesi sa lasi spatarul si inelele unde intra teriera. Am atasat niste poze.
Multumesc
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
-tragi usor de tapiterie, se intinde, dar cu grija sa nu o rupi, te ajuti de o surubelnita lata, o bagi intre plastic si tapiterie
-sau desfaci tapiteria o intorci pe dos pana la acele inele de la tetiere, (acele "inele" sunt de fapt ca niste cuie dar care intra in tabla spatarului, numai ca ele sunt bagate fortat si nu le poti scoate decat daca largesti gaura din tabla spatarului), scoti buretele si largesti tabla/gaura de la spatar, si pe urma sa incerci sa le scoti,
-vezi ca ai inele din sarma destul de tare, le tai cu ciocul, inelele de prindere le inlocuiesti cu soricei (am auzit ca cei de culoare gri ar fi mai rezistenti) dar eu am pus si negri si albi
sa ai spor
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am și eu o întrebare (bãnuiesc cã userul gogosica era interesat de același lucru): se poate demonta bancheta spate toatã, întreaga, inclusiv sinele pe care culiseazã ea?
Întreb deoarece am luat un interior complet și bancheta spate e întreaga (are pe ea inclusiv sinele pe care culiseazã) și bãnuiesc cã așa a si fost demontata. Exact așa am înlocuit scaunele fata, întregi, cu tot cu șina de culisare (au cate 2 șuruburi la fiecare scaun).

P.S. bancheta spate completa e super grea, ne-a cocoșat sa o cãram doi inși destul de bine fãcuți, cred cã are peste 100 kg, așa cã nu cred cã e prea la îndemânã demontarea ei la nevoie.
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
da se poate demonta toata, dar numai ca vezi ca poti demnta sezutul separat, are doar 4 suruburi, ca sa nu mai duci asa multa greutate
iar spatarul se poate demonta si el de la suruburile unde se fractioneaza spatarul, vezi ca exista o ordine :
ori de la stanga la dreapta ori invers, partea mica de spatar vine print-un bolt infipt in partea cealalta de spatar, de aia.
cel mai bine o demontezi in afata masinii , mai ales de cand esti singur si nu ai ajutor.
spor la treaba
va raspund greu ca am treaba si deschid mai rar calculatorul
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Am demontat sezutul si spatarele...

Ca sa scot sistemul culisant de sub sezut, trebuie sa demontez scaunele fata si consola dintre ele?
Sau doar desfac cele 4 suruburi mari de sub ornamentele laterale ale sezutului? Asa iese?

Precizez ca nu vreau sa scot sinele din praguri, doar sistemul de sub sezut vreau sa-l dau afara.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR