Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Cred ca sistemul de amortizare e diferit fata de J.
Skip ads

  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Totusi , stie cineva daca in ultimul timp , amortizoarele de Astra j GM au o calitate imbunatatita?
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Brandul Sachs este nemtesc, dar nu stiu unde produc amortizoarele. Nu mai stiu pe unde am citit, dar sper sa nu ma insel, ca J-urile ar veni in echiparea standard cu amortizoare Sachs. Deci Bilstein sau Kyb sunt o alegere buna.
Si mie mi se pare curios ca zgomotul nu s-a agravat in timp si e posibil ca el sa nu provina din amortizoare, dar este greu de izolat si gasit sursa zgomotului pentru ca masina are multe zgomote si plastice care zornaie. Sper sa rezolvi.
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ar fi culmea sa inlocuiesc amortizoarele si flansele si zgomotul sa persiste......zgomotul este specific amortizoarelor sau bucsilor, nu plastic, nu metalic. Si daca bucsile sunt bune, atunci.....?


Ultima modificare facuta de oli42 la Vin 05 Mai, 2017 3:02 pm
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Amortizorul in sine indiferent de tipul de masina pe care este montat face unul si acelasi lucru, incetineste miscarea de amplitudine a rotii.
In discutie cred ca era vorba de fiabilitatea produselor ce poarta denumirea Bilstein.
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
In discutie e si locul de unde provine zgomotul......nu numai marca. Desi e foarte importanta si marca amortizoarelor.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Ziceam doar ca intr-adevar este curios faptul ca zgomotul nu s-a agravat in timp (lucru sesizat si de mine) si multa lume reclama pe partea stanga. Eu sunt momentan multumit ca am scapat de zgomotul ala metalic de pe partea dreapta, dar zilele trecute am trecut la rotile de vara si parca acum se aud mai pronuntat zgomotele astea infundate.
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Intre timp m-am edificat in legatura cu amortizoarele Bilstein. Atentie: am trimis la Bilstein un mail prin care i-am rugat sa-mi precizeze ce tip de amortizor Bilstein sunt adecvate masinii mele. Le-am dat numarul de identificare al masinii, tipul, putere, motor, etc. Raspunsul lor a fost negativ.Nu au dezvoltat pentru fabricatie amortizoare Bilstein pentru tipul acesta de masina. Bilstein fabrica amortizoare doar pentru masini cu caroserii si suspensie STANDARD. Masina mea e una cu "sasiu sport coborat"(conform Opel EPC). Precizez ca nici Sachs nu fabrica acest tip de amortizoare. Am dat comanda de amortizoare originale GM(la pret dublu fata de Bilstein, Sachs). Nu pot sti cine fabrica amortizoarele GM. Cert e ca au aparut noi coduri pentru acest tip de amortizoare(reprezentanta zice ca sunt modificate fata de cele initial montate pe acest tip de Opel Astra J, in urma deselor probleme aparute in garantie - problema pe care o am si eu).
Codurile sunt:
- cod piesa GM 13474001; cod catalog 3 45 126(stg)
- cod piesa GM 13474002; cod catalog 3 45 127(dr)
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dar de marca Kyb te-ai interesat ,eu am auzit ca sunt bune chiar am unul pe masina pe dreapta fata.
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Imi pare rau, nu am auzit lucruri bune de kyb. Pe aici am citit ca unora le au cedat dupa 2-3000 de km. Dar pot fi doar pure intamplari!
Si mecanicul meu(care lucreaza in reprezentanta Opel) nu le recomanda.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic eu am cumparat masina cu kyb pe dreapta si pare nou schimbat recent tot subamsamblul iar pe stanga habar nam ce marca e ,dar masina lanseaza super nu am probleme de genu ca e barca....doar ca bate ceva .Acu poate fi amortizorul stanga care sa vazut clar ca nu a fost schimbat de mult timp cu toate ca el pare destul de bun . Poate fi chiar si kybul de pe dreapta ,nu stiu ce se poate intampla cand lucreaza un amortizor in sarcina chiar daca el pare bun .Nu le pot verifica pe stand de testare pt.ca nu exista asa ceva in in texas city unde locuiesc eu....si de aceea stau in dubiu ce sa fac sa le schimb sau nu .
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Bataia se simte daca e stg sau dreapta! Eu am demontat amortizorul pe stg( de unde se aude bataia) , am scos arcul si am constatat ca este un joc radial la tija telescopului( nu e curs, dar bate). Pentru mine e deranjant. Altfel, el lucreaza bine.
Obligatoriu se inlocuiesc ambele telescoape. Sfatul meu e sa nu mai stai pe ganduri, demonteaza l pe cel de unde se aude zgomotul, verifica jocul radial( nu axial!) al tijei telescopului si daca are joc, inlocuieste le pe ambele, cu tot cu flansi. Cumpara doar originale GM
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca are joc mai mult ca sigur bate , la mine as putea sa spun eu si mecanicii care au demontat amortizoarele de pe masina ca sunt perfecte nu joc nu nimic . de aceea stau in dubiu si mai verific poate o fi altceva.
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Au verificat ei jocul radial al tijei amortizorului? Au dat arcurile jos?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am mai spus au verificat doar la mana si chiar si eu am verificat dar doar manual ,stii ce poti vedea manual ,nu are nici un joc se apasa greu nu revine f repede exact cu ar trebui sa lucreze un amortizor .Daca ai manuit unul nou stii despre ce vorbesc ,dar fara stand de testare doar ne dam cu presupusu stii cum e .Pana si sefu service-ului zicea ca nu crede ca ar fi din amortizoare si mi-a recomandat stand de testare .....dar de unde .Asta dupa o zi pierduta in service de verificari si rasverificari numai pt.problema asta.
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Nu verificare in sus si in jos al tijei(axiala),ci verficare radiala fata de corpul amortizorului! Ma rog, la mine asta am constatat. Nu exista alt joc la suspensie
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
S-a verificat tot ce se poate verifica (la mana )si kybul din dreapta este nou .Masina lanseaza perfect amortizoarele fiind ceva mai tari exact cum imi plac mie .
Nici la mine nu am gasit alte jocuri la masina dar se pare ca tot troncane ,bate draci sa o coaca .....
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
I am spus mecanicului ca daca nu sunt amortizoarele de vina, nu i le platesc! Te anunt dupa inlocuire. O sa schimb si flansile
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da schimba tot sist. flansa,amortizor si rulment ,sa nu demontezi alta data ca stai ca am schimbat flansa si a cazut rulmentul.E bn. daca te poti intelege cu mecanicul in felul asta ,nu sunt multi de genu.Bafta si sa ne tii la curent ,la mine mai dureaza ca nu sunt in tara si mai am de stat vreo 3. 4 luni ca na...masina cu cheltuieli se tine ....ca femeia.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@oli42: In cat timp ar trebui sa-ti vina piesele? Sa ne tii la curent, chiar sunt curios daca se rezolva problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR