Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
M-a intrebat azi un coleg ce doreste sa-si ia un Astra sedan nou, ce aduce in plus optiunea de CD 600, fata de pachetul standard CD 450.
Am citit cateva ore bune tot ce am gasit, pe forumuri interne si externe, iar surpriza a fost ca in afara de faptul ca apare un ecran color de 7" WVGA, ca functiuni nu regasesc nimic in plus.
Adica tot conexiune pe BT / USB / Aux, ca si la CD450 si redare doar audio.
Am crezut ca merge conectat telefonul prin Android Auto sau prin vre-o alta aplicatie de mirroring, dar nu am gasit nimic de genul acesta.
Cei care aveti un CD 600 IntelliLink model mai nou (daca exista vre-un update) ati folosit vre-o aplicatie externa, de pe telefon ?
Nu stiu ce sa raspund colegului, dar bag seama ca nu prea se merita optiunea asta, pentru ca nu vad nici o functiune suplimentara (cu exceptia celei estetice, desigur).
Nu ma refer strict la cei 200-300 Euro cat costa optiunea CD600, fata de standarul CD450, dar de banii astia mai bine pui o alarma sau senzori de parcare.

Voi ce parere aveti?

Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cu intelinc poti sa mai vezi pe ecran poze de pe stick usb. Sheet, cine are nevie de asta.
Apoi poti sa dai comenzi vocale - vezi celebrele videoclipuri "col beibi".
Cand a fost lansat sistemil s-a promis ca vor scoate niste aplicatii ce vor putea fi instalate aftermarket pe sistem. Nu stiu ce puteau face acele aplicatii, dar s-a abandonat ideea.
Existenta ecranului color ar permite vizualizarea unei camere de mers inapoi. Din pacate sistemul CD600 nu este pregatit nici pentru aceasta functie. Mai trebuie instalata o interfata care costa binisor.
  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Deci are vre-o functiune in plus fata de CD450?
Oare este pus doar pentru "a da bine", pentru ca intr-adevar ca arata mai cool o masina echipata cu CD600, dar chiar nu are nimic pe partea grafica?
  • andrei111

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Probabil ca este vorba despre pachetul "Sistem audio premium" - 240,00 €, acesta include conform configuratorului de pe site-ul Opel urmatoarele:
Antenã scurtã acoperiº - INCLUSA SI IN CD450
Comenzi sistem audio pe volan - INCLUSA SI IN CD450
Ecran color 7" WVGA
Mufã Aux-in (LINE IN) - INCLUSA SI IN CD450
Plafonierã cu lãmpi citit spate - INCLUSA SI IN CD450
Sistem cu 6 difuzoare, premium: (sistem audio de bazã) - INCLUSA SI IN CD450
Sistem hands-free - INCLUSA SI IN CD450
Tempomat - INCLUSA SI IN CD450
Unitate de recepþie radio - INCLUSA SI IN CD450

Deci avantajul este ecranul color, care ofera aceleasi functii ca si la CD450, aspectul fiind mai "cool".
Daca esti mai optimist, poti spera la un eventual update de soft care sa mai adauge si alte aplicatii, eventual o aplicatie de mirroring.

PS: Eu am luat aceasta optiune, la momentul respectiv am crezut ca ecranul color o sa permita mai multe functionalitati, dar se pare ca nu este asa.
Skip ads

  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru feedback.
Intre timp am fost impreuna cu al meu coleg, doritor de Opel Astra, in reprezentanta la Opel unde am vazut si am testat functionalitatea celor 2 sisteme CD600 si CD450.
Doua diferente ne-au fost aduse la cunostinta: se pot afisa poze (mici dupa spusele dealerului) si faptul ca afiseaza toate acele informatii in regim grafic, color.
Deci este numai si numai o chestie care "da bine" la interior, in suma de 240 Euro.
Tinand cont ca al meu coleg este la limita cu banii, a renuntat la ea si va compensa probabil cu alte optiuni.
Probabil cei care au un buget mai generos la dispozitie vor pune ca optionale toate "floricelele" care dau bine si care, de ce sa nu recunoastem, incanta ochiul si transforma un pic masina.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Deci este numai si numai o chestie care "da bine" la interior,

Si care "da bine" la revanzare. Nu in sensul ca iti recuperezi banii, ci de a creste sansa de a "prosti" (fara sa vorbesc cu rautate) pe cumaparatori. Acestia, se vor uita mai repede la masina ta in detrimentul celor cu CD450.
Dar cand reursele sunt limitate acum, conteaza prea putin ce se va intampla peste X ani. Banii pot fi investiti mai bine in alte optiuni aftermarket care ar creste la fel de bine sansele de revanzare. De exemplu: senzori de parcare, sau o camera de mers inapoi cu display in oglinda retrovizoare, etc.

Eu an luat masina cu CD600 pentru ca asa a fost preconfigurata si n-am avut de ales. Totusi, imi pare rau ca m-am amagit singur, crezand ca daca are ercranul grafic voi putea sa-i pun camera de mers inapoi, cum am vazut ca au unele modele. Teapa, deoarece unitatea mea n-are intrari AV.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Eu eram colegul cu intrebarea...
Pana la urma am renuntat la CD600 si am mers pe 450, din simplu motiv ca intentionez sa montez cat mai rapid o navigatie Android, aftermarket.
Chiar rog pe cei ce au reusit sa puna altceva pe masina, sa-mi dea si mie niste sugestii...
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
O optiune foarte interesanta aici: https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40 .
Ma cam bate gandul, dar astept sa se invecheasca masina...Smile Pana atunci, o sa folosesc o tableta de 10 inch, cu suport cu fixare pe parbriz.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR