Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:
AleXXander a scris:Am depasit inca un interval de service, pana acum totul bine:

Felicitãri pentru faptul cã nu are probleme masina😁. Cat intenționezi sa pãstrezi masina? În ritmul asta de vei face 100 k relativ repede.
Eu voi avea undeva la 30-32 o km când va avea masina 2 ani în Octombrie pe 10😁.

In iulie fac 2 ani. Cred ca o mai pastrez 3 ani, cand o sa am vreo 120-130.000 km
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Alex, daca ai reusi sa o vinzi pana in 100.000 ar fi perfect, pentru ca e un prag dupa care, valoarea ei va scadea enorm..
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Vorbește o persoana care e în cunoștințã de cauza.😁😁😁😁😁😁😁😁😁
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
sau ii da km inapoi.
opel-urile se devalorizeaza destul de repede, nu chiar asa repede ca masinile scumpe, dar nici nu isi pastreaza valoarea ca VW.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
La km umbla anumite specimene de uameni!
Deprecierea trebuie privita ca suma si nu ca procent.
Parerea mea....
Daca s-a platit mai mult pentru masina noua, pierderea va fi mai mare.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Xxl, nimanui nu i.ar placea sa fie fraierit, cred ca nici tie!
Mi se pare una dintre cele mai urate metode de a trage teapa cuiva.
Am fost fraierit asa, si nu cu 30..40.000, ci cu 220.000 km. De niste oameni care... hm, nu-i pot numi oameni, care au profitat de lipsa mea de experienta de la acea data.
Si da, cand am vandut masina respectiva, i-am spus posesorului din start ca trecuse de pragul de 400k km reali.

Nu as face vreodata escrocheria asta!
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Vorbește o persoana care e în cunoștințã de cauza.😁😁😁😁😁😁😁😁😁

😎😎 sa zicem Smile)
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Xxl, nimanui nu i.ar placea sa fie fraierit, cred ca nici tie!
Mi se pare una dintre cele mai urate metode de a trage teapa cuiva.
Am fost fraierit asa, si nu cu 30..40.000, ci cu 220.000 km. De niste oameni care... hm, nu-i pot numi oameni, care au profitat de lipsa mea de experienta de la acea data.
Si da, cand am vandut masina respectiva, i-am spus posesorului din start ca trecuse de pragul de 400k km reali.

Nu as face vreodata escrocheria asta!


era doar o gluma, chiar daca n-am pus un smiley face la sfarsitul mesajului.
din pacate cumparatorii sunt foarte "sensibili" la rubrica nr de km, asa ca ignora absolut total cum a fost intretinuta masina.
ptr ca vor prefera intotdeauna o masina cu 80.000 km reali, neintretinuta, care a circulat mai mult in oras si cu multe probleme, decat o masina cu 220-250.000 km care a fost bine intretinuna.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
imi aduc aminte cand un amic avea de gand sa cumpere o masina de la alt amic samsar de meserie dar nu aducea orice lighean, aducea masini cat de cat ok...
se gasesc ei, ii arata samsarul masina, era ok, fara probleme evidente sau chestii grave, dar o singura problema a avut cumparatorul: avea mai mult de 150.000 de km.
samsarul ii zice: cati km vrei sa aiba masina? maine ti-o dau cu km pe care-i vrei dar imi dai x bani in plus...
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
Cosmin95 a scris:Xxl, nimanui nu i.ar placea sa fie fraierit, cred ca nici tie!
Mi se pare una dintre cele mai urate metode de a trage teapa cuiva.
Am fost fraierit asa, si nu cu 30..40.000, ci cu 220.000 km. De niste oameni care... hm, nu-i pot numi oameni, care au profitat de lipsa mea de experienta de la acea data.
Si da, cand am vandut masina respectiva, i-am spus posesorului din start ca trecuse de pragul de 400k km reali.

Nu as face vreodata escrocheria asta!


era doar o gluma, chiar daca n-am pus un smiley face la sfarsitul mesajului.
din pacate cumparatorii sunt foarte "sensibili" la rubrica nr de km, asa ca ignora absolut total cum a fost intretinuta masina.
ptr ca vor prefera intotdeauna o masina cu 80.000 km reali, neintretinuta, care a circulat mai mult in oras si cu multe probleme, decat o masina cu 220-250.000 km care a fost bine intretinuna.

Eu unul, fãrã istoric de service s-au macar cateva facturi pe acolo nu ma arunc. Este drept gãsești foarte putine mașini cu ceva hârtii atașate si foarte multe provenite dintr-o gaura neagra. Oricum este distractiv sa auzi pe vânzãtor storcandu-si neuronul pentru a gãsi argumente ca mașina lui este mai buna ca un Rolls Royce care doar ce a ieșit de pe fluxul de fabricatie s-au cata încredere are în service-ul de la taraba din colt ca nu a cerut nici mãcar o chitanțã pentru schimbul de distributie. Asta este Romanica... Ce-i mai grav este ca sunt multi care cad în plasã fie din necunoaștere fie din naivitate.
Parca as fi de acord cu niște prevederi legale exprese care sa pedepseascã zdravãn asemenea fapte, dar cred ca am rãmâne și fãrã 80% din comerț.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
chestia e ca preturile ridicate de la reprezentante te duc la service-urile de cartier: de ex la opel un ulei+filtru de ulei e 400-450 lei, iar un ulei+filtru ulei+filtru aer+filtru polen e 750-850 lei.
nici nu vreau sa ma gandesc la cat ajunge o revizie la care tb sa schimbi si lichidul de frana + antigel-ul.

la reprezentanta mergi cat ai garantie, ca apoi urmeaza operatiunile scumpe si iti bagi picioarele.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Dacã nu efectuați reviziile unde au o evidenta a lor, și aici ma refer la Opel sa o vada și în Iași și în Timișoara..etc, sa nu aveți pretenția la vânzare sa luați Mega preț pe masina.

Majoritatea prefera sa cumpere mașini cu toate reviziile la reprezentanta dar la rândul lor nu fac același lucru cu revizia când trebuie efectuata de ei. Dacã se poate sa o facã singur acasã cred ca asa ar face.
Skip ads

  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
danielus a scris:
jgyprime a scris:da, ar trebui sa intre pe garantie.


Am sunat la Radacini BD. Timisoara de unde am luat masina si mi-au comunicat ca daca e ceva fisurat, se schimba pe garantie; daca e doar de completat freon, se plateste.
M-am programat vinerea viitoare.


Asadar, am fost astazi cu masina in service. Au setat AC la minim si turatia la 3 si au masurat temperatura la iesirea din gurile de ventilatie cu un termometru cu tija, gen de bucatarie. Temperatura era de 10,6-10,8 grade; concluzia a fost ca AC-ul functioneaza normal. Mi-au spus ca, daca doresc neaparat, o baga in service pe aparat sa-i scoata/bage freonul + tot tacamul, dar ca ma costa 150 lei daca nu gasesc vreo fisura. Nu avea sens sa arunc aiurea 150 lei; probabil senzatia ca nu raceste cum trebuie e data de cresterea brusca a temperaturilor. In plus, am preferat sa raman cu freonul si uleiul puse din fabrica.

Ma gandeam sa-i pun folie, in ideea ca poate mai protejeaza habitaclul de caldura. Din ce s-a discutat in trecut, am inteles ca folia ar anula functionarea oglinzii electrocrom (personal o gasesc foarte utila si imi place cum se comporta). Este vreun coleg care are folie montata si oglinda electrocrom? As vrea sa stiu cert daca este asa, nu doar presusuneri.


  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut, eu am astfel de oglinda și folie transparenta 5%. Din exterior în interior transparenta este de 0%😁.
Nu te deranjeazã cu nimic faptul ca ai folie. Poatã sa aibã proiectorul de la Farul din Constanța ca nu te orbește. E mai dificil pentru cei din spate ca nu se vede prin tine. Ca la duba nu vezi prin ea.
Cam asa arata cu folie.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Hihi, aceeasi culoare am si eu. Ce producator si ce serie de folie ai?
Cumva asa ceva? "Folia LLumar ATR 05 CH respinge 70 % din energia solara termica, fiind cea mai eficienta in acest sens!
Nuanta charcoal, in combinatie cu stratul metalic, ofera un aspect deosebit de placut automobilului
."


Ultima modificare facuta de danielus la Vin 14 Jun, 2019 3:37 pm, modificat de 2 ori in total
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Dacã nu efectuați reviziile unde au o evidenta a lor, și aici ma refer la Opel sa o vada și în Iași și în Timișoara..etc, sa nu aveți pretenția la vânzare sa luați Mega preț pe masina.

Majoritatea prefera sa cumpere mașini cu toate reviziile la reprezentanta dar la rândul lor nu fac același lucru cu revizia când trebuie efectuata de ei. Dacã se poate sa o facã singur acasã cred ca asa ar face.


oricum majoritatea nu ii intereseaza in ce stare e masina si cum a fost intretinuta, ci cati km are si mai ales cat costa.

iar daca ceri mai multi bani ptr o masina intretinuta bine, cu hartii si facturi care sa dovedeasca asta, te vei lovi de cumparatori care iti vor arata alte anunturi de pe autovit la preturi mult mai mici si vor refuza sa cumpere la pretul cerut de tine.

asa ca eu prefer sa imi reduc costurile, ptr ca la revanzare oricum nu mai scot mare branza.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
danielus a scris:Hihi, aceeasi culoare am si eu. Ce producator si ce serie de folie ai?
Cumva asa ceva? "Folia LLumar ATR 05 CH respinge 70 % din energia solara termica, fiind cea mai eficienta in acest sens!
Nuanta charcoal, in combinatie cu stratul metalic, ofera un aspect deosebit de placut automobilului
."

Exact asta este folia. Am montat-o undeva pe Grivița dupã Garã cãtre podul Grand pe dreapta. Dacã cauți îl gãsești sau mesaj în privat și îți spun exact
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
Bau Bau a scris:Dacã nu efectuați reviziile unde au o evidenta a lor, și aici ma refer la Opel sa o vada și în Iași și în Timișoara..etc, sa nu aveți pretenția la vânzare sa luați Mega preț pe masina.

Majoritatea prefera sa cumpere mașini cu toate reviziile la reprezentanta dar la rândul lor nu fac același lucru cu revizia când trebuie efectuata de ei. Dacã se poate sa o facã singur acasã cred ca asa ar face.


oricum majoritatea nu ii intereseaza in ce stare e masina si cum a fost intretinuta, ci cati km are si mai ales cat costa.

iar daca ceri mai multi bani ptr o masina intretinuta bine, cu hartii si facturi care sa dovedeasca asta, te vei lovi de cumparatori care iti vor arata alte anunturi de pe autovit la preturi mult mai mici si vor refuza sa cumpere la pretul cerut de tine.

asa ca eu prefer sa imi reduc costurile, ptr ca la revanzare oricum nu mai scot mare branza.


In condițiile menționate de tine nu pe putea vinde auto la nici un dealer auto. Nici mãcar nu ii intereseazã dacã nu are istoric complet sau îți oferã preț de nimic astfel încât sa nu o dai la ei.

Vechile mașini pe care le-am avut au fost cu reviziile la dealerul fiecãrei marca respectiv Vw și Ford. In unele cazuri poate sa fie chiar un deal breaker. Adica sa nu ii intereseze. Tocmai din cauza celor care dau km în jos.
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
danielus a scris:
Ma gandeam sa-i pun folie, in ideea ca poate mai protejeaza habitaclul de caldura


Eu am tot auzit povesti, cum ca in masina cu folie se face frig ca in frigider, etc.
Dupa un an cu Llumar 5% transparenta pot spune ca este buna ca nu-i bate copilului lumina in ochi, dar caldura in masina se face la fel, ceea ce mi se pare si normal, pana la urma tabla este cea care radiaza. Eu daca dau cumva aerul conditionat pe treapta 1 sau il opresc de tot, in 30 de secunde se plange sotia din spate ca este foarte cald.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Dacã nu efectuați reviziile unde au o evidenta a lor, și aici ma refer la Opel sa o vada și în Iași și în Timișoara..etc, sa nu aveți pretenția la vânzare sa luați Mega preț pe masina.

Majoritatea prefera sa cumpere mașini cu toate reviziile la reprezentanta dar la rândul lor nu fac același lucru cu revizia când trebuie efectuata de ei. Dacã se poate sa o facã singur acasã cred ca asa ar face.

Eu sunt atipic. Vechea mașinã, am vandut-o dupã 8 ani de exploatare cu toate reviziile si mentenanța la zi în reprezentantele producatorului. În aceeași ordine de idei, a trebuit sã cumpãr alta masina, mai mica și am avut bafta sa gãsesc cu una cu reviziile la zi. Este drept, câteva la un service mare multimarca, dar erau mentionate in carnetul de service. Oricum este altceva decât curtea lui Dorel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR