Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Cristian8889 a scris:Bunã ziua. Poate ma ajuta și pe mn cnv cu o informație. Am tot cautat dar nu gãsesc... Câți litri de antigel intra in motorul nostru 1.4turbo(B14NET).Multumesc.


Salut, cred ca 4 litri cu totul sunt suficienti. Ramane lichid in sistem la golire.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Nu pun nimic. Clean back. Sa nu stie lumea ca am aproape 200 cai acolo Smile)


nici daca le dai jaratec cu benzina Mol Evo 100 nu se transforma din 125 in 200.
emblemele ASTRA si TURBO o sa le dau si eu jos, ca s-a incalzit afara si sunt mult mai usor de dezlipit.
o sa incerc sa le scot prin incallzire cu un uscator de par. La vechea masina le-am scos prin dezlipire si apoi am curatat adezivul cu WD-40 dar s-a matuit vopseaua.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Daca tu zici .. Smile)
Pana acum, ce mi s-a promis mi s-a oferit, cu masurare pe dyno .. tot ce trebuie.
Dar, asa e.. pana nu avem fisa dyno, nu trebuie sa zic nimic Smile
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
De parca testele dyno nu se pot falsifica sau manari ca sa iasa frumos rezultatul...
Plus ca e important si cuplul, nu doar CP
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
300 Nm
Testul dyno il fac in alta parte.. unde n.are legatura cu firma de tuning.
Motorul asta e foarte capabil, m-am documentat mult, am vb cu mecanici de Opel.. si de asta sunt atat de sigur.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cu privire la problema infiltratiilor de apa langa oglinda de la usa din fata, as incerca sa pun niste cheder Z peste sau in locul garniturii care acum ar trebui sa opreasca apa sa se prelinga pe usa.
ma refer la garnitura aceea orizontala de sub oglinda care nu prea isi face treaba.
am gasit un tutorial ptr instalarea acestui cheder la logan: http://www.youtube.com/watch?v=ioE6p2gPghU
  • relu14

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
Am facut revizia la un an si am lasat masina la service intorcandu-ma dupa 2 ore sa o iau.Dupa aproximativ 3 saptamani am verificat nivelul de ulei care era normal,dar, in schimb, uleiul mi s-a parut foarte uzat. Se poate reseta senzorul ,,oil life" fara a se schimba uleiul?
  • sor1376

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2019

  • Mesaj Privat
relu14, ai facut o mare greseala ca nu ai stat langa masina in timpul reviziei. Probabilitatea sa.ti fi schimbat doar 2 litri de ulei din 4 este foarte mare. Despre fitru de ulei si polen nu mai vorbim! La hotia care exista azi in reprezentante, e sinucidere sa lasi masina acolo si sa pleci.
Skip ads

  • relu14

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Da, nu trebuia sa plec dar a intervenit ceva urgent. Exact asta banuiesc si eu, de aceea am intrebat. Asta e Romania, din pacate... filtrul de polen sunt sigur ca nu l-au schimbat, am lasat un mic semn la torpedou pe care l-am gasit intact. Degeaba le-am reprosat acest lucru daca nu am putut sa o dovedesc. La ulei, sincer, nu m-as fi asteptat, mai ales ca este service-ul dealerului de la care am luat masina...specific oltenesc, nu stiu cum sa te mai fure....ma bate gandul ca anul viitor sa merg tot la ei si sa incerc sa ii prind cu ,,mata in sac"...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Se reseteaza din maneta de semnalzarei. Te duci pe rubrica Oil Life si tii apasat pe butonul reset din capatul manetei de semnalizare.
Operatiune de 30 de secunde..
Mare greseala ai facut..
  • relu14

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Ce imi recomandati? Sa ii fac singur schimbul, asa cum trebuie? Nu cred ca m-ar costa mult, iar cu garantia nu e problema, am hartia de la ei ca am revizia la 1 an...
Nu m-as fi asteptat la asa ceva.... Am mai vorbit cu un prieten care a facut revizia tot la ei la reprezentanta in Craiova si mi-a zis ca nu l-au lasat sa stea langa ei ca cica nu ar mai fi voie! Tare ciudat.... Din pacate, nu ai cum sa dovedesti ca te-au ,,lucrat" daca nu esti langa ei ... O sa incerc sa informez cat mai multi posesori de Opel sa se fereasca de acestia. E greu de crezut, dar totusi posibil, ca cel care iti vinde masina sa isi bata joc de tine mai apoi....
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
la benzinare uleiul se coloreaza destul de repede, cam in cateva sute de km.
daca il ultimele sapt ai facut mai mult de 3-400 km, e normal ca uleiul sa fie negru.

am mai povestit pe aici cum a patit cineva la dacia ca nu i-au schimbat uleiul.

ptr linistea ta sufleteasca, cumpara 4 litri de ulei dexos 1 gen2, cumpara un filtru de ulei, apoi mergi la orice service de cartier si le schimbi, mai mult de 50-100 lei nu cred ca te costa manopera. nu o sa se prinda nimeni ca ti-ai schimbat uleiul in alta parte, dar macar asa stii ca ai ulei bun si nu risti sa strici motorul.
Skip ads

  • sor1376

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2019

  • Mesaj Privat
relu14 a scris:Ce imi recomandati? Sa ii fac singur schimbul, asa cum trebuie? Nu cred ca m-ar costa mult, iar cu garantia nu e problema, am hartia de la ei ca am revizia la 1 an...
Nu m-as fi asteptat la asa ceva.... Am mai vorbit cu un prieten care a facut revizia tot la ei la reprezentanta in Craiova si mi-a zis ca nu l-au lasat sa stea langa ei ca cica nu ar mai fi voie! Tare ciudat.... Din pacate, nu ai cum sa dovedesti ca te-au ,,lucrat" daca nu esti langa ei ... O sa incerc sa informez cat mai multi posesori de Opel sa se fereasca de acestia. E greu de crezut, dar totusi posibil, ca cel care iti vinde masina sa isi bata joc de tine mai apoi....


Aceasta hotie se intampla la toate reprezentantele, nu doar la marca opel. Sunt la a treia masina noua, marci diferite si cunosc foarte bine acest lucru. Cat despre statul langa masina la revizie, legea iti confera acest drept, ei au posibilitatea (obligatia) sa te puna sa semnezi o hartie, ceva ce tine de protectia muncii si sa te lase sa stai langa masina.
  • Basersex

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009 W0vpd
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Bunã seara. M-am documentat pe acest topic înainte sã cumpãr masina la care se face referire aici în cãutare de probleme majore. Nu le-am gãsit asa cã am luat-o. Am avut înainte Citroenul C4 de care se vorbeste la pagina... Smile care a murit la 130.000 de km. Opelul are aproximativ o lunã si 1500 de km timp in care am tinut-o la 2500 de turatii. De câteva zile am inceput sa o calc si se aude un fluierat discret. Nu-mi dau seama dacã e de la motor sau e din cauza vreunei probleme de aerodinamicã. A-ti întâlnit aceastã problemã?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Daca se aude pe accelerare, incepand cu treapta a 3-a, stai fara grija.. e turbina Smile

"Asa fac toate"

Si la mine a facut din primele luni asa.. iar cand am dat.o la 31.000 km .. tot la fel fluiera.. e totul in regula.
  • Vallach

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
relu14 a scris:Am mai vorbit cu un prieten care a facut revizia tot la ei la reprezentanta in Craiova si mi-a zis ca nu l-au lasat sa stea langa ei ca cica nu ar mai fi voie! Tare ciudat.... Din pacate, nu ai cum sa dovedesti ca te-au ,,lucrat" daca nu esti langa ei ... O sa incerc sa informez cat mai multi posesori de Opel sa se fereasca de acestia. E greu de crezut, dar totusi posibil, ca cel care iti vinde masina sa isi bata joc de tine mai apoi....


Similar la dealer-ul Opel de la Cluj.
Mecanicii duc masina in hala unde lucreaza, iar clientii nu au acces acolo.
  • Vallach

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:cu privire la problema infiltratiilor de apa langa oglinda de la usa din fata, as incerca sa pun niste cheder Z peste sau in locul garniturii care acum ar trebui sa opreasca apa sa se prelinga pe usa. ma refer la garnitura aceea orizontala de sub oglinda care nu prea isi face treaba


Daca rezolvi ceva, anunta-ne te rog cum ai procedat.
Merci
  • eql
  • *
  • 9 mesaje
  • din 26 Feb 2015
  • Astra 2017 z14NET
  • Galati
  • eql

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, de mai bine de 20.000 km pedala de ambreiaj scartaie ingrozitor la ridicare, in unele zile mai putin, alteori foarte puternic. Am tot raportat problema la reprezentanta, fara rezultat din pacate, primind mereu acelasi raspuns: sunetul nu este permanent + asa fac toate, deci nu schimbam nimic. Chiar daca masina inca mai este in garantie cateva luni, vreau sa o repar in alta parte pentru ca m-am convins de seriozitatea Radacini.
S-a mai lovit cineva de problema asta? Ati reusit sa schimbati ceva pe garantie? Ce piesa ar cauza zgomotul?
Multumesc!
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
În cel mai rãu caz iti vor schimba pedalierul. Din ce am înțeles la modelul nostru nu mai este problema cu el. Dar cine știe. Are cumva și joc lateral pedala de ambreiaj?

PS: eu când francez la vitezeari parca simt ceva vibrații de la discuri. Posibil ovalizare? Se înlocuiesc pe grantie? 1.8 ani și 26 k km....am și garanție extinsa cu încã 3 ani.
  • eql
  • *
  • 9 mesaje
  • din 26 Feb 2015
  • Astra 2017 z14NET
  • Galati
  • eql

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Da, are si ceva joc lateral, chiar daca ei se prefac ca nu exista - l-am comparat cu alte masini identice, la mine chiar e evident.
Legat de ovalizarea discurilor, imi aduc aminte ca unui coleg de aici i le-a schimbat pe garantie la cateva luni dupa achizitie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR