Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Nu m-am facut inteles. Indoiala pe care o am este legata de jante. Am pus poza pt dimensiuni.
Stiu de generatia noua de la goodyear. Am la cealalta ultragrip 9 si mi s-au parut bestiale pe zapada.Multumesc!
@Tai-Pan
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu inteleg ce nelamurire ai vis-a-vis de jante!
Cum sa nu poti pune anvelopele 205/60 pe ele?
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
SUNT BUNE JANTELE DE TABLA CU SPECIFICATIILE DE PE ELE, conform foto,la J-ul nostru?
Am o mica indoiala de 2%...
Cand voi ajunge acasa sa ma uit la rezerva J-ului voi verifica . Azi sunt cu Nissanul...
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:Salutare!
Ca tot omu' gospodar care isi face vara sanie.....am achizitionat de pe Olx un set de jante de tabla pt iarna.600 lei.In septembrie urmeaza cauciucurile noi Goodyear ultragrip 9.
Tai-Pan heeelp! 98%cred ca am ales bine...
Sunt ok pt 205/60/16? Daca mai este cineva 100%sigur,il rog sa-mi confirme.
Multumesc!


da, asta e janta de opel. am pus si eu mai demult poze cu rezerva mea si are acelasi cod.
anul trecut am luat jante tabla de pe revizieshop la 150 lei/buc, dar acum au crescut la aprox 200 lei/buc.
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos xxl_cm!
Trebuia sa verific mai intai rezerva si apoi sa cumpar...😕
M-am linistit...😃
Tai Pan astept si ok-ul tau👍
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca distanta intre prezoane este 105, tinand cont de ce e scris pe ele, garantat nu vei avea probleme nici cu 205, nici cu 215 ca anvelope.
daca distanta intre prezoane nu e 105, atunci...
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
jantele de astra J de dimens normala au stantat codul 2160142 iar cele de dimens redusa (roata ingusta) au stantat codul 2160140.
ambele au 5x105 dimensiunea la gauri.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare si multumiri !
Am ajuns acasa si ,evident , primul lucru verificat a fost rezerva. Are acelasi cod cu ce am cumparat eu, deci , am certitudinea 100%ca am ales bine. Le luasem din ce am citit si retinut de pe acest topic. Mea culpa ca nu verificasem si rezerva inainte.
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
NISMO a scris:@Erusu
Salut! Pt o functionare normala a unui motor pe benzina si al unui consum decent, iti recomand sa schimbi vitezele in jurul valorii de 3000 rot/ min, in asa fel incat dupa schimbare, in viteza superioara turatia sa nu scada sub 2300-2500 rot/min. Bineinteles,daca doresti un condus sportiv, poti sa schimbi si mult mai sus dar te va arde la consum. Motorul nostru de 1,4turbo este un motor foarte elastic(Cosmin95 stie😀)si permite o plaja larga de turatii.Asa ca tot ce iti recomand eu este sa nu mergi cu ea subturata. 💪
Inclin sa cred ca, cei care dau vina pe masina ca nu trage,de fapt merg cu ele subturate si in momentul cand au nevoie sa accelereze dau vina pe benzina proasta... Parerea mea😎


Seara buna, colegutii!
Dupa rodaj, pt un motor fericit, schimbati in plaja 3500-6200. 😎

In 31.000 km pe care i.am facut cu ea, nu am avut nici urma de funingine pe esapament.

Pentru depasiri fara stres, 4200-6200👍

Nu atingeti 6500 ca apare in bord mesajul Engine Overspeed, ramanand in ECU stocat, iar astfel riscati sa pierdeti garantia cand pune testerul pe ea la reprezentanta.

Daca ii invatati putin mofturile, (zona de turatie) motorul asta trage fara probleme caroseria de 1500 kg.

Salut Cosmin!
Eu nu am in plan sa o vand curand. Intentionez sa o tin 10ANI😀 Asa am avut in plan si cu Nissanul si face 13ani.Am ales sa imi iau alta masina noua acum, constrans si de situatia economica pe care o traversam. Foarte probabil inflatia va creste in continuare, fiind posibil ca in 2020 cu aceeasi bani dati pe Opel Astra Sedan turbo, sa iau un Logan...sau altceva mai mic si lesinat😅
Revenind: daca as "arde-o"ca tine in trei ani si 70-80k, il ia naiba de motor si sa vezi consum de ulei...
Asa ca nu faceti ce zice Popa...adica Cosmin😅Daca va doare de masina si de banii vostri este suficient sa o tineti in jurul a 3000-3500 rot/min in regim de autostrada.Ma adresez proaspat posesorilor de "turbate" J.
In felul acesta aveti grija de voi pt voi,si familia voastra. Drive safe!😉
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Nu inteleg, cei care aveti rezerva de dimensiuni normale si va luati jante de tabla pt gume de iarna, de ce va cumparati 4 buc si nu 3 buc..., a patra fiind cea de la rezerva. Adevarat, ramaneti cu guma de vara de la rezerva, dejantata, dar o rotiti cu celelalte gume de vara...
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut PEmil!
Pãi...In cazul meu voi proceda asa , in viitorul apropiat: rezerva de tabla si cauciuc vara se va transforma in rezerva tabla cu cauciuc de iarna.
In iarna si primavara ce va veni voi "pândi" o janta de aliaj identica cu ce am acum si o voi echipa cu cauciucul de vara care va fi liber. Vóila!
Si voi avea 5 cu 5 pt fiecare sezon😎
Asta pt ca eu fac de doua ori pe luna A2,indiferent de anotimp si nu vreau ca in toiul unei furtuni de zapada sa am probleme . In caz de.... Doamne fereste.. eu vreau sa fac o schimbare de roata in zece minute fara batai de cap!😀😉
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
exact asta am facut eu anul trecut ptr rotile de iarna: am cumparat 3 jante de tabla noi, iar a 4-a janta am luat-o de pe rezerva.
cauciucul de la rezerva l-am vandut si mi-am recuperat si banii dati ptr roata de rezerva cand am cumparat masina.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mda..., propunerea mea este o varianta posibila..., fiecare procedeaza cum crede ca este mai bine pentru el...
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
👍👍👍Corect!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
5 + 5 e varianta optima.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Da, ideal asa este. Dar daca stai la bloc si mai ai si balcon mic...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
o janta de tabla noua costa 200 de lei... sh probabil mai ieftin...
pentru 200 de lei nici nu ma complic sa fac economie...

plus ca mai e o problema daca folosesti ca rezerva o roata din celalalt sezon: toamna si primavara cand schimbi rotile, trebuie neaparat sa le speli bine si sa le usuci,
altfel stai cu ea murdara peste sezon si cand ai o pana, te murdaresti si de la roata de pe masina si de la rezerva...

eu acum sunt in situatia de a avea o janta de tabla goala - una din anvelope a perforat-o sotia intr-un colt de bordura (iremediabil).
folosesc ca rezerva o roata din celalalt sezon.
oricat as curata roata de bine, cand pun mana pe ea tot ma murdaresc pe maini...
totusi, o sa cumpar o anvelopa all season (deocamdata nu sunt hotarat legat de brand) pe care o voi folosi pentru rezerva si voi avea cate un set complet (4 roti inclusiv senzorii de presiune roti) pentru fiecare sezon + rezerva all season.
prefer ca rezerva sa fie curata si sa nu umblu la ea la fiecare schimb de roti
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare!
Eu am avut bugetat 1000 lei pt jante de tabla. Intentionam sa le iau noi de la Emag. Tai-Pan mi-a dat ideea sa le iau de pe olx. Am luat de pe olx cu 600 lei un set aproape nou. Au data da fabricatie 06.18 pe ele. Cu diferenta pana la 1000, le voi da la sablat, vopsit, lacuit, uscat in cuptor special si zece ani nu voi mai vedea o pata de rugina pe ele. Asa am procedat cu cele de aliaj de la Nissan.
Au iesit beton, imi da impresia ca sunt emailate...Acum, daca dai cu ele in borduri, le va lua naiba...
Eu zic ca am facut o afacere grozava, si am sa va arat la sfarsitul lunii si rezultatul final😀
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:o janta de tabla noua costa 200 de lei... sh probabil mai ieftin...
pentru 200 de lei nici nu ma complic sa fac economie...

plus ca mai e o problema daca folosesti ca rezerva o roata din celalalt sezon: toamna si primavara cand schimbi rotile, trebuie neaparat sa le speli bine si sa le usuci,
altfel stai cu ea murdara peste sezon si cand ai o pana, te murdaresti si de la roata de pe masina si de la rezerva...

eu acum sunt in situatia de a avea o janta de tabla goala - una din anvelope a perforat-o sotia intr-un colt de bordura (iremediabil).
folosesc ca rezerva o roata din celalalt sezon.
oricat as curata roata de bine, cand pun mana pe ea tot ma murdaresc pe maini...
totusi, o sa cumpar o anvelopa all season (deocamdata nu sunt hotarat legat de brand) pe care o voi folosi pentru rezerva si voi avea cate un set complet (4 roti inclusiv senzorii de presiune roti) pentru fiecare sezon + rezerva all season.
prefer ca rezerva sa fie curata si sa nu umblu la ea la fiecare schimb de roti


Ca sa nu te mai murdaresti pe maini, este utila o pereche de manusi, de tinut in masina. Sunt unele de piele, mult mai fine decat cele de lacatus sau de sudor...

La o janta in plus, este nevoie si de anvelopa.
Eu am dat pe guma de iarna Dunlop 225/60R16 aproape 500 lei. Adaugati la 200 de la janta, este ceva...
Acum, eu nu spun ca cei care au bani sa faca economie..., chiar ma pot imprumuta si pe mine...
Dar pentru mine, sa dau 700 odata..., ma mai gandesc... si aleg varianta pe cate am postat-o initial. Plus ca stau la bloc, nu am garaj si nici parinti sau socri care sa stea la casa.
Fiecare face cum crede de cuviinta si poate ar fi frumos sa ne abtinem de la declaratii care sa reflecte potentza financiara... sau impotentza (tot financiara) in alte cazuri.
O zi buna tuturor si minivacanta placuta!
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=Zonnx55Ev00
http://www.youtube.com/watch?v=AdmhKBKKtys
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR