Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Parerea mea este sa o vopsesti integral
O zi frumoasa
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nu știu dacã va avea aceeași calitate ca cea din fabrica.
Pana o vopsește pot oare sa merg fãrã bara spate? Sopilerul? 😁😁😁
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Vopsit integral...altfel se cunoaste diferenta...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Nu știu dacã va avea aceeași calitate ca cea din fabrica.
Pana o vopsește pot oare sa merg fãrã bara spate? Sopilerul? 😁😁😁
da, dar sa ai constatul amiabil de la asigurator sau daca nu a fost amiabila, sa ai decizia de la politie...
Legal poti merge si la itp, rar sau orice alta autoritate daca ai constatul oficial (de la asigurator sau de la politie).

Ps: vopsit integral, altfel se vad diferente...
Skip ads

  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu se vede de regula la partial dar recomand integral bara.
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,
va deranjez cu doua intrebari:
1. acesti senzori sunt ok pentru Astra Sedan 2019
https://www.ebay.com/itm/4x-...tQ0AAOSwbv5dg1xk;
2. De cateva zile pedala de frana parca revine mai greu in pozitia initiala, ati intalnit aceasta problema? Nu am erori in bord iar masina franeaza foarte bine. Posibil sa ma insel eu?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
1. da, eu am exact modelul ala pe rotile de iarna si functioneaza normal (diferenta foarte mica in bord fata de ce arata la vulcanizare dar si la cei cu care a venit masina din fabrica e aceeasi diferenta, 0.1 in plus fata de manometru, nu as baga mana in foc nici pe acuratetea manometrului).
sa vad cat or rezista bateriile din ei, multa lume zice ca nu rezista prea mult...
dar ai nevoie si de un EL50448 (il gasesti tot pe ebay) pentru a-i imperechea cu masina (altfei vei avea eroare in bord).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
2. eu nu am observat chestia asta, dar ce inseamna pentru tine "mai greu"?
pentru ca daca e doar putin mai greu e posibil sa se fi adunat praf sau mizerie in zona pedalei si sa trebuiasca sa-l cureti.
daca se ridica mult mai greu, atunci e posibil sa fie alta problema.
Skip ads

  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:1. da, eu am exact modelul ala pe rotile de iarna si functioneaza normal (diferenta foarte mica in bord fata de ce arata la vulcanizare dar si la cei cu care a venit masina din fabrica e aceeasi diferenta, 0.1 in plus fata de manometru, nu as baga mana in foc nici pe acuratetea manometrului).
sa vad cat or rezista bateriile din ei, multa lume zice ca nu rezista prea mult...
dar ai nevoie si de un EL50448 (il gasesti tot pe ebay) pentru a-i imperechea cu masina (altfei vei avea eroare in bord).


Multumesc pentru raspuns.
Am cumparat aparatul pentru programare senzori de pe Aliexpress cu 6 dolari, am dat comanda azi de senzorii din link pe Ebay .
Referitor la pedala parca are o intarziere in a reveni in pozitia initiala, am mai avut 2 masini inainte de J si nu am intampinat senzatia asta. De fapt nici la J nu am sesizat pana acum 2 zile, praf sau mizerie nu cred ca s-ar putea aduna in 7000 Km cat am cu ea. Nu ma deranjeaza prea mult chestia asta atat timp cat am franele ok.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
da-i cu un pic de WD-40 la axul pedalei, e posibil sa fi intrat ceva mizerie.
WD-40 e atat lubrifiant, cat si solvent bun al mizeriei.
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:2. eu nu am observat chestia asta, dar ce inseamna pentru tine "mai greu"?
pentru ca daca e doar putin mai greu e posibil sa se fi adunat praf sau mizerie in zona pedalei si sa trebuiasca sa-l cureti.
daca se ridica mult mai greu, atunci e posibil sa fie alta problema.


Am verificat astazi si are o mica intarziere in a reveni, ce am remarcat este faptul ca in momentul in care apas frana se aude ceva gen ca un suflu (ca si cand ar sufla cineva sau zgomotul produs de foalele de la fierarie), pedala nu este tare, se intareste dupa ce opresc motorul la 2-3 apasari de pedala.
O sa circul cu ea asa pana cand o sa merg la revizia de un an, tocmai in iulie. Pana atunci o sa incerc sa vorbesc cu un mecanic sa isi dea cu parerea.
  • uzyflorin

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara.
O recomandare. La revizieshop.ro au o oferta de inlocuire filtre si ulei gratis daca achizitionezi de la ei pachetul complet de revizie. Ma intreb daca dupa aceasta operatiune intervine ceva si vreau sa schimb pe garantie la radacini vitan, se mai poate, sau pierd garantia adica sa spuna ca daca nu am facut la ei revizia nu mai beneficiez de garantie. Mentionez ca am 10600 km si doresc sa schimb uleiul si filtrele. La revizieshop.ro ai o promotie toata luna februarie. Filtrele si uleiul ma duce undeva la 300 ron.
Ce ulei ma sfatuiti sa pun? Astra j 1.4 T an 2019
Multumesc.
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Poți sa faci revizia când vrei tu. Doar ca la 12 luni trebuie sa ai revizia fãcutã la Opel. Intre poți sa faci cate vrei tu. De ex faci acum revizia și peste 30 k sau 12 luni trebuie sa mergi la Opel. Tu la 6 luni și 15 k km poți sa faci revizia. Te duci la 30k la Opel. Cea intermediara nu va apãrea în istoric.

Din ce am înțeles e bun Motul. Evident cu specificațiile recomandate de producãtor.
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare
Am trecut si pragul de 60k, Inca e buna de ceva:

  • mishu74

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 Z0739
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,vreau sa intreb daca cinev de aici stie un service autorizat care indreapta loviturile de grindina cu metoda PDR(fara vopsire sau chituire),as vrea sa o rezolv pe casco de aceea intreb.Am langa locul de parcare un nuc care mi a infundat tabla in cateva locuri,daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns va multumesc
P.S. Sunt din Bucuresti
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:Salutare
Am trecut si pragul de 60k, Inca e buna de ceva:

Multi km înainte fãrã probleme. Sa speram ca o sa mai existe topicul asta când vei ajunge la 100k km. Evident dacã o sa mai ai masina.
La revizia din iunie sper sa scap de scartaitul de la pedala de ambreiaj.
Dimineațã pe rãcoare face la retur când e mai cald nu mai face.
Ii pun sa dea cu lubrifiant când fac revizia. Dacã nu ii pun sa îl schimbe...hahahaha. Asta dacã e de schimbat 😁😁
.
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc, la fel tuutror colegilor. Nu stiu daca ajunge la 100k la mine, in scurt timp o inlocuiesc pt deplasarile zilnice cu o electrica, deci reduc drastic nr de km. Pedala mai scartaie si la mine , o tratez cu wd40 o data pe luna.
  • baltazar2003

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Dupa doi ani am inlocuit filtrele si uleiul in regie proprie ca am terminat cu garantia. Laughing
De fapt uleiul si filtrul de ulei in garajul unui prieten care are rampa Smile filtrele de aer si polen in curte.
20400km pana acum. Smile
Ce nu inteleg, cum de rugineste atat de rau traseul de evacuare, dar probabil asa o fi normal, cu toate ca la cordoba nici dupa 12 ani nu arata atat de rau traseul de evacuare Smile
La fel papucii de alimentare ai demarorului sunt corodati iar cel de masa ii total neprotejat la umezeala.
Asta o sa duca la rezistenta de contact si probleme.

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Se face balta sub ea cand ploua? Poate asa rugineste. Arata ca naiba sincer, in 2-3 ani se gaureste sau pica pe strada. Era o solutie cu care dadeai si proteja de rugina, imi scapa numele.
  • baltazar2003

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Protecta ori brunox si alte solutii minune nu sunt bune de nimic, am testat pe niste tevi in curte si oricum acolo ii temperatura mare si nu tine. Aliajul din care s-a realizat traseul ii bizar. Smile Smile "fer mort" Very Happy Very Happy
Masina nu sta in balta si fac drumuri doar prin oras, dus intors de la serviciu.
Cand o sa am timp o sa desfac legaturile electrice de la masa si + sa le curat si apoi la cel de masa sa ii pun un termoretractant cu adeziv si dupa strangere sa le protejez cu o vaselina specuiala pentru jonctiuni electrice ce este foarte persistenta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR